Zorunlu Trafik Sigortasında Devrim: Sigorta Aracıları Teklif Platformu

tarafından
107
Zorunlu Trafik Sigortasında Devrim: Sigorta Aracıları Teklif Platformu

Sigorta Aracıları Teklif Platformu ile Poliçeye Erişim Kolaylaşıyor

Sigorta sektöründe yaşanan poliçe düzenlemekten kaçınma sorununa çözüm getirmek için hayata geçirilen Sigorta Aracıları Teklif Platformu, sürücülerin trafik sigortası poliçesine kısa sürede ulaşmasını sağlayacak. Platform, aynı zamanda teklif vermeyen sigorta şirketlerini de belirleyecek.

Sigorta Şirketleri ve Acenteler Platforma Nasıl Üye Olacak?

Sigorta Bilgi Merkezi tarafından kurulan ve Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (SEDDK) usul ve esaslarını belirlediği platform uygulamasında, trafik ruhsatı olan sigorta şirketlerinin üyeliği zorunlu olacak. Bu sayede, sisteme entegrasyonu sağlanacak. 17 bin sigorta acentesinin üyelik süreci ise üyelik ücreti ödeme şartı ile isteğe bağlı olacak.

SEDDK’nin platformun işleyişini tebliğ ettiği genelgeye göre, sigorta şirketleri aracılık sözleşmesi bulunan acentelerle platform üzerinden organik şekilde süreçleri yürütecek. Hukuksal bağı bulunmayan sigorta şirketi ile acente arasında ise sadece platformda geçerli olmak üzere sözleşme yapılacak.

Platform üzerinden yapılacak aracılık sözleşmesinde teminat mektubu sunulması ya da kefalet sigortası istenmeyecek. Sigorta şirketi, acenteye sadece tek bir şirket ile çalışılması gerektiğine ilişkin kısıtlama koyamayacak, ayrıca, acentenin müşteri portföy hakkına zarar verecek herhangi bir düzenleme yapamayacak.

Sürücüler Teklif Alma Sürecinde Neler Yapacak?

Sürücüler, platform üzerinden iki fazlı bir teklif alma süreci izleyecek. Birinci fazda, acenteler halihazırda anlaşması olan sigorta şirketlerinden platform üzerinden 10 dakikalık süre içinde teklif alacak. Sigortalının onay verdiği teklif işleme alınacak.

10 dakikalık süre içinde birinci fazda teklif alamayan acenteler ikinci faza geçecek. Acenteler bu fazda platform üzerinden yapılan aracılık sözleşmesi yaptığı diğer sigorta şirketlerinden teklif alabilecek. Bu fazda da 10 dakika içinde söz konusu şirketler tarafından teklif verilecek ve bu teklif numaraları üzerinden şirket ekranlarından poliçe tanzim edilecek.

Şirketler tarafından teklif verilmemesi ve verilen teklif ile gün sonuna kadar poliçe tanzim edilmemesi poliçe düzenlemekten kaçınma hali olarak kabul edilecek. Platform sayesinde teklif vermeyen sigorta şirketleri hızlıca tespit edilecek.

Platformun Faydaları Neler Olacak?

Sigorta Aracıları Teklif Platformu, hem sürücülerin hem de acentelerin işini kolaylaştıracak. Sürücüler, trafik sigortası poliçesine kısa sürede ulaşarak yasal zorunluluğu yerine getirebilecek. Acenteler, teklif alma sürecini hızlandırarak müşteri memnuniyetini artıracak. Ayrıca, platform üzerinden yapılan aracılık sözleşmeleri sayesinde, acentelerin daha fazla sigorta şirketi ile çalışma imkanı olacak.

Platformun, sigorta sektörünün gelişimine de katkı sağlaması bekleniyor. Teklif vermeyen sigorta şirketlerinin tespiti ile poliçe düzenlemekten kaçınma sorunu azalacak. Bu da, sigorta şirketlerinin rekabet gücünü ve kalitesini artıracak.

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) Başkanı Levent Korkut, yarın devreye alınacak teklif platformunun, amacına uygun olarak çalışması halinde acentenin işini kolaylaştıracağını belirtti.

Korkut, platform üzerinden yapılacak aracılık sözleşmelerine dikkati çekerek, “Genelgeye göre, şirketlerin acentelik vermemesi durumunda 3 ay boyunca yeniden başvuru yapılamaması poliçeye ulaşım açısından sorun oluşturabilir.” dedi.

Kazanılan zamanın hem acenteye hem de sektöre faydası olacağını ifade eden Korkut, uygulamada çıkabilecek sorunlarla ilgili SEDDK ile devamlı irtibatta olduklarını, sektörün gelişimi için tüm taraflarla eş güdümlü çalıştıklarını söyledi.