Sürücü Kursunda Kaza Yapılırsa Ne Olur?

tarafından
124
Sürücü Kursunda Kaza Yapılırsa Ne Olur?
Sürücü Kursu Direksiyon Dersi

Sürücü kursuna kayıt olmuş ya da kayıt olacak sürücü adaylarının en çok sorduğu sorulardan birisi olan “direksiyon dersinde kaza yaparsak ne olur hocam?” sorusuna yanıt olabilmesi için birkaç bilgi verelim.
Öncelikle sürücü kursuna kayıt olduğunuzdan sonra teorik derslere başlıyorsunuz, size kitapçık veriliyor daha sonra e-sınava giriyorsunuz. E-sınavdan 50 sorudan en az 35 doğru yapmalısınız. Yani her soru 2 puan toplam en az 70 puan almanız gerekmektedir. Gerekli puanı aldıktan sonra kayıt olduğunu sürücü kursundan aranır ve direksiyon dersi programınızı ve derslerinizi başlatmak üzere sizlere tarih ve saat belirtilir. Sizlerde o tarih saatlere uyarak direksiyon derslerine katılım sağlarsınız.

Direksiyon dersine başladığınızda aklınıza “bu araçla kaza yapsam acaba ben mi öderim?” gibi sorular gelmeye başlar. Sürücü kurslarında direksiyon derslerinde yapılan kazayı siz ödemezsiniz. Tabii ki burada kazanın oluş biçimi de çok önemlidir.
Sizin adınıza düzenlenen eğitmeniniz ile birlikte sürücü adayı olarak aracı kullanabilmenizi sağlayan K Belgesi vardır. Bu belge aslında eğitmeniniz ile birlikte aracı kullanmanızı sağlayan bir belgedir. Sadece ve sadece sürücü kursu aracı ve eğitmeni ile kullanım sağladığınızda geçerli olan bir belgedir. Tabii ki kaza yapılması arzu edilen bir durum değildir.

Kaza yapıldığında sürücü kursu aracının sigortası varsa kaskosu kullanılmalıdır. Normal bir sürücü gibi düşünün nasıl kaza yapıldığında hemen tutanak tutulur. Sürücü adayında da aynı durum geçerlidir. Tutanak tutulur kusur oranına göre belirlenerek kaza ya sigortadan ya da kaskodan karşılanır. Bazı sürücü kursları sürücü adaylarından kaza anında ücret talep edildiği söylenmektedir. Bu durum ile karşılaşmamak için sürücü kursunuza kayıt olurken bu durumu özellikle belirtin.

Gerçekten sürücü kursu eğitim odaklı ise zaten size bu durumda para almak değil, sizi sakinleştirip araba kullanmaktan uzaklaşmamanızı sağlayacak ve travma oluşmasını engelleyecektir.
Sonuçta siz araç kullanmayı bilmeyen öğrenmeye çalışan sürücü adayısınız. Öğrenirken her türlü hata yapacağınız beklenmelidir. Normal sürücüler bile onlarca kaza yapmaktadır. Sürücü adayının kaza yapması normal bir durumdur.