Ehliyet Sınavı Sonuçları Sorgulama

tarafından
3673
Ehliyet Sınavı Sonuçları Sorgulama

EHLİYET E-SINAV SONUCU SORGULAMA

Ehliyet sınav sonuçları

E-sınava giren sürücü adayları sonuçları aynı dakika öğrenebilmektedirler. Ehliyet sınavı sonuçlarını görüntülemek için TC Kimlik No ile sorgulama yapılması gerekmektedir. Ehliyet sınav sonuçlarını sorgulamak için alt kısımda yer alan “sonuç linki” ile MEB’in resmi sorgulama alanına ulaşıp, TC Kimlik No ve güvenlik numarasını girilmelidir.

LİNKLER

http://esinav.meb.gov.tr/SonucAciklama.aspx

Direksiyon sınav sonuçları sorgulama

Önemli: Ehliyet sınav sonuçları 4 yıldır üstte paylaştığımız linkten öğrenilmektedir. E-sınav sonuç sorgulama sistemi şu an google aramalarında görünmemektedir. E-sonuç sistemiyle puanınızı öğrenemediyseniz bağlı bulunduğunuz sürücü kursunu telefon ile arayarak da sınav sonucunu öğrenebilirsiniz. Sürücü kursları sınav sonuçlarını kendi MTSK modüllerinden görebilmektedirler. Ayrıca bazı sitelerde ehliyet sonuçlarının e-devlet üzerinden sorgulanabileceğini bildirmektedir. Şu an için ehliyet sınav sonuçları e-devlet üzerinden sorgulanmamaktadır(MEB’in yapmış olduğu diğer sınavlar sorgulanabilmektedir).

EHLİYET SINAVINDAN BAŞARILI OLMAK İÇİN KAÇ PUAN GEREKİYOR?

Her sorunun eşit puanda olduğu e-sınava giren kursiyerler sorulara verdikleri cevaplar neticesinde 100 tam puan üzerinden en az 70 puan almak suretiyle teorik sınavdan başarılı olurlar. Önemli olan hangi alandan olursa olsun en az 35 doğru cevap vermektir.

DİREKSİYON SINAVINA NASIL HAZIRLANMALIYIM?

Eğer sınavdan 70 puan alarak başarılı olursanız direksiyon sınav ücretini ödemeniz gerekiyor. Sürücü adayları teorik sınavdan ziyade direksiyon sınavında çok zorlanmaktadır. Direksiyon sınavıyla ilgili dikkat etmeniz gereken hususlarla ilgili makaleyi okumanızı tavsiye ediyoruz. Komisyon üyeleri ve usta öğreticilerin de görüşü alınarak hazırlanmış ve güncel yazı:

 

DİREKSİYON SINAVI EĞİTİMLERİ TOPLAM KAÇ SAAT OLACAK?

Resmiyette direksiyon eğitimi toplam B sınıfı için 14 ders saatidir. Direksiyon eğitimi akan trafikte verilir. Ayrıca, 2 ders saati simülatör eğitimi alınmalıdır. Mutlaka eğitimlerinizi alın. Sınav parkurunuzu çok iyi tanıyın.

 

SONUÇLARI BAŞKA NEREDEN ÖĞRENEBİLİRİM?

Kursiyerler e-sınav sonucuna ilişkin sonuçları sınava girdikleri merkezden, bağlı bulunduğu sürücü kursundan veya üst kısımda verdiğimiz internet adresi üzerinden sorgulama yapmak suretiyle öğrenebilirler. E sınav sonuçları duyurularını kursiyerin kayıt yaptırdığı özel MTSK müdürlüğü de yapmaktadır. Elektronik ortamdan almış oldukları sınav sonuçlarına dair bilgileri kendi kursiyerlerine telefon veya SMS yoluyla aktarabilirler.

SONUÇLAR HEMEN AÇIKLANIYOR MU?

Sürücü adayları girmiş oldukları e-sınavı bitirir bitirmez sonuçlarına ulaşabilirler. Sınav merkezi görevlileri sınavı biten kursiyerlerin sonuçlarını elektronik ortamdan kiosk cihazı aracılığıyla yazılı kağıda dökmek suretiyle sürücü adaylarına bildirirler. Fakat şu an kağıt israfını önlemek amacıyla e-sınav merkezlerinde adayların sonuçları internetten öğrenmeleri isteniyor.

EHLİYET SINAVINA İTİRAZ EDEBİLİR MİYİM?

Sınav sonucuna ve genel e-sınav uygulamasına yapılacak itirazlar, sonuçlar internette yayınlandıktan sonra 5 takvim günü içinde yapılabilmektedir. Bu itirazlar için ödeme yapılması gerekmektedir. Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halk Bankası A.Ş. şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile 30 TL itiraz ücreti yatırılır. Ardından aşağıda linki paylaşılan e-itiraz modülü ile itiraz gerçekleştirilir.

E-sınav itiraz