Ehliyet Sınavına Kaç Defa Girebilirim?

tarafından
286
Ehliyet Sınavına Kaç Defa Girebilirim?

Ehliyet Sınavına Kaç Defa Girebilirim?

bir ay önce yayınlandı
Ehliyet Sınavına Kaç Defa Girebilirim?

Ehliyet sınavına kaç defa girebilirim tarzında sorular ilk kez ehliyet almak isteyen ya da daha önce ehliyet sınavına girmiş ehliyet alma adımlarında direksiyon ya da yazılı sınavdan başarısız olan adaylar tarafından sorulmaktadır.

Sürücü belgesi alabilmek adına bir sürücü kursuna kayıt işlemini yapmanız halinde adaylara bir eğitim verilir. Eğitimin ardından adaylar önce yazılı teste ardından direksiyon sınavında istenilen başarı sağlanmasının halinde ehliyet almaya hak kazanır. Son yıllarda ehliyet alırken adayların daha kontrollü ve bilinçli olması adına ehliyet alma aşamaları biraz zorlaşmıştır. Bundan dolayı birçok aday aktif olarak araç kullanabilir durumda olsa dahi sınavlardan farklı nedenlere bağlı olarak başarısız olmaktadır. Bu durumda oldukça maliyetli olan ehliyet alma esnasında başarısız olan adaylar ehliyet sınavına kaç defa girebilirim sorusuna cevap aramaktadır.

Ehliyet Sınavına Katılma Hakkı

Adayların eğitimlerinin ardından girecekleri ilk yazılı sınava başarısız olmaları halinde toplamda 4 kez daha katılma hakkı bulunmaktadır. Bu sınavda adaylardan başarıyı ispat eden bir puan alması halinde sürücü adayları direksiyon sınavlarına katılır. Burada tıpkı yazılı sınavda olduğu gibi toplamda 4 kez katılma hakkı tanınmaktadır. Her iki sınavı da başarılı geçen adaylar ehliyet sahibi olmayı hak eder.

Hangi Durumlarda Ehliyet Sınavına Girme Hakkı Kaybedilir?

Ehliyet sınavına kaç defa girebilirim ya da var olan haklarım nasıl kaybedilir, ehliyet sınavına girmedim hakkımı kaybettim mi gibi sorular birçok insan tarafından merak edilmektedir. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz;

Her sürücü adayının 4 kez teorik (yazılı) sınava 4 kez da uygulamalı (direksiyon) sınavına girme hakkı vardır. Sürücü adayı sınav döneminde iken mazeretsiz bir şekilde sınava girmezse sadece bir hakkını kullanmış sayılır.

2022 yılında ehliyet alımlarında yapılan son değişikliklerde her bir sürücü adayı için toplamda 4 kez teorik (yazılı) sınava 4 kez da uygulamalı (direksiyon) sınavına girme hakkı bulunduğunu unutmamalısınız. Bu durumda tüm haklarınızı kullanan kadar hakkınız devam eder. Burada adayların merak ettikleri bir başka hususta hangi durumlarda mazeretli sayıldıklarıdır.

Ehliyet Sınavına Girme(me) Mazeret Durumları

Herhangi bir kişi ehliyet almak istediğinde 4 defa teorik sınava 4 defa da direksiyon sınavına toplamda 8 defa sınava girme hakkı bulunmasına rağmen bazı durumlarda sınava giremeyebilir.

Aday ile ilgili özel durumlar (sağlık raporu, afetler, 1.dereceden yakınlarının durumu, spor müsabakaları)

  • Sürücü adayı yatakta tedavi gerektiren bir hastalık sebebi ile sınava giremez durumda ise sağlık raporu ile en geç sınavın yapıldığı günün akşamına kadar KURS MÜDÜRLÜĞÜNE raporunu teslim etmelidir.
  • Deprem, yangın, sel vb. Afet durumlarında ya da ana, baba, kardeş, eş, çocuk gibi 1.dereceden kan ve hısım bağı bulunan yakınlarının ölümünden dolayı yas halinde ise, spor, müzik, folklor ya da diğer yarışmalarda ulusal ya da uluslararası yarışmalarda ülkemizi teslim ediyorsa sınavlara katılamayacakları resmi bir belgeyi KURS MÜDÜRLÜĞÜNE teslim etmeleri gerekir.

Yukarıda belirtilen koşullar altında 4 dönem sınav hakkı tamamlanmasının ardından bir defa da bu kişilere özel mazereti olan adaylar sınava girebilmektedir.