Ehliyet Sınavı Konu Dağılımları 2022

tarafından
295
Ehliyet Sınavı Konu Dağılımları 2022

Ehliyet Sınavı Konu Dağılımları 2022

bir ay önce yayınlandı
Ehliyet Sınavı Konu Dağılımları 2022

Her yıl binlerce kişi ehliyet almak ve trafiğe çıkmak için sınavlara hazırlanmaktadır. Hem yazılı test hem de uygulama sınavı olan ehliyette hangi konulardan sorumluyuz kaç soruyu doğru yapmalıyız gibi sorular ehliyet almak isteyen adaylar tarafından araştırılmaktadır. Buna göre 2022 yılında güncel ehliyet sınavı konu dağılımı 2022 hakkında adayları bilgilendirme amacı ile bu yazımızı ele aldık.

2022 Ehliyet Sınavları Konuları

Ehliyet sınavı konu dağılımları 2022 yeni yönetmeliklere göre güncellendi ve bazı konular sınavlara eklendi. Birçok adaya yeni eklenen soru dağılımları hakkında araştırmalara başladı. Sınav konuları tamamen trafiğe ve araç kullanımına yöneliktir.

Her yıl MEB aracılığı ile belirli dönemlerde ehliyet almak isteyen adaylar için yazılı test ve uygulamalı sürüş şeklinde 2 etaptan oluşan bir sınav süreci başlamaktadır. Her adayın da bu süreci başarılı bir şekilde tamamlamasının ardından ancak ehliyet sahibi almaya hak kazandığı ilgili trafik kanunlarınca belirtilmektedir.

Ülkemizde son yapılan ehliyet sınavı düzenlemelerine göre hangi sınıflar hangi soruları çözecekler sorusunu akıllara getirmektedir. Emniyet birimleri tarafından açıklanan bilgilere göre “M, A1, A2, A, B1, B, D1” sınıfları olmak üzere teorik yani yazılı sınava giren tüm adaylara sorulacak soruların konu dağılımları şöyledir;

  • 12 İlk yardım sorusu
  • 23 Trafik ve çevre sorusu
  • 9 Araç tekniği sorusu
  • 6 Trafik adabı sorusu

Olmak üzere toplamda 50 soru sorulacak. Adaylara bu soruların cevaplanması için toplamda 60 dakika süre tanınmaktadır. 35 soru ve üzerini doğru yapmanız halinde adayların yazılı sınavlarını başarılı bir şekilde geçirdikleri kabul edilecektir. Buna göre motor bilgisi alanında bir adayın hiçbir soru yapmaması halinde bile diğer sorularının kesin doğru olması yeterli olacaktır.

Herhangi bir kimsenin trafiğe çıkmadan önce bilmesi ve hâkim olması konulara yönelik olan bu sınava hazırlık dönemlerinde sürücü kursları yardımcı olmaktadır. Sürücü kursları tarafından verilen eğitimleri dikkatli dinlemenizi tavsiye etmekteyiz.

Ehliyet sınavı konu dağılımları 2022 yılında bir kez daha güncellenmiş ve özellikle trafik adabı konusunun soru sayısı 6 olarak belirlenmiştir. Yeni yapılan düzenlemelerde zorunlu olarak eklenen trafik adabı dersi 2016 yılından beri konu dağılımları içerisinde olmakta ve adayların trafik ile ilgili bu 6 soruyu kolayca çözdükleri görülmektedir.

E-Sınav Ehliyet Sınavında Hangi Konulardan Sorumluyuz?

E-ehliyet sınavlarına girecek olan sürücü kursiyerleri sertifika türlerine göre “M, A1, A2, A, B1, B2, B, D1, D, C1, C ve F sertifika sınıfı türlerine ait konu dağılımları ise şöyledir;

  • İlk yardım
  • Trafik adabı
  • Trafik ve çevre
  • Araç tekniği

Ehliyet sınav süreleri elektronik alanda süre sayısını daha kısıtlı tutmaktadır. Burada adaylara verilen süre 45 dakikadır.

Ehliyet Sınavını Kim Yapar?

Ehliyet sınavları 2 ayda 1 olmak üzere Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Teorik yazılı sınavı başarılı bir şekilde tamamlamanız için 100 üzerinden 70 almanız zorunludur. Bu sınavlarda ÖSYM ve MEB sınavları gibi 4 yanlış 1 doğruyu götürmemektedir. Oldukça basit olan bu sınavlardan geçme hakkınız ise 4 olarak belirlenmiştir. Yani bir aday bir ehliyet döneminde 4 defa sınava başvuruda bulunabilir. Yazılı sınav birçok aday için oldukça basittir. Bu alanda sürücü kursları tarafından verilen trafik eğitimleri konu dağılımına hâkim olmanız açısından yeterlidir.

Teorik sınavı başarılı bir şekilde geçen adaylar uygulama yani direksiyon sınavına tabi tutulur. Her iki sınavı da başarılı bir şekilde geçmesi halinde ehliyet almaya hak kazanır. Ehliyet alma hakkında alakalı konu dağılımları hakkında detaylı bilgi ve 2022 yılında yapılacak olan ehliyet sınavı için hazırlanmak istiyorsanız hemen ana sayfa üzerinden iletişime geçiniz.