Ehliyet Sınavı Tarihleri

tarafından
242
Ehliyet Sınavı Tarihleri

Ehliyet Sınavı Tarihleri

bir ay önce yayınlandı
Ehliyet Sınavı Tarihleri

Ehliyet sınavı tarihleri kayıt tarihine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ehliyet başvuruları her ayın 1’i ile 10’u arasında alınmaktadır. Sürücü adayları, kurs tarafından geliştirilen bir eğitim planına göre teorik eğitim alırlar. Teori sınav tarihini belirlerken elektronik sınav merkezlerinin yoğunluğuna göre en yakın tarih belirlenir. Yine direksiyon sınavı tarihi, Dışişleri Bakanlığı tarafından en yakın tarih olarak belirlenir ancak süreç biraz daha karmaşıktır. Bu nedenle, sürüş testi daha sonraki bir tarihte alınabilir. Sürüş testleri sadece hafta sonları, teorik testler ise hafta içi ve hafta sonları yapılır. Teori sınavında başarısız olan adaylar direksiyon sınavına giremezler. Teorik eğitimini tamamlayan adaylar, e-sınav merkezinde teori sınavına girebilirler. 

Ehliyet Sınavı Tarihleri Nasıl Belirlenir? 

Ehliyet almak isteyenlerin öncelikle bir sürücü kursuna başvurmaları gerekmektedir. Sürücü adayları teorik eğitim alırlar. Sürücü daha sonra başvurduğu bölgedeki elektronik test merkezinde sınava giriyor. Sürücü kursunun sunduğu teorik dersi tamamlayan adaylar, yoğunluğa bağlı olarak 10-20 gün içerisinde elektronik sınava girebilirler. 

E- Sınava Giren Kişilerin Direksiyon Sınavına Giriş Tarihi 

Test tamamen dijital bir ortamda yapılır, sonuçlar 1 saat içinde öğrenilebilir ve elektronik sınavdan sonra en kısa sürede direksiyon sınavına girilebilir. Geçmişte, sınav görevlileri direksiyon sınavı puanlarını kâğıt üzerinde doldurur ve daha sonra akşam puanlarını akşam sürücü kursuna teslim ederdi. Ehliyet sınavı için Millî Eğitim Bakanlığı’na ödenecek iki ücret vardır. Birincisi teori sınav ücreti ve rehberlik sınav ücretidir. Teorik sınav ücreti 130 TL, rehberli sınav ücreti ise 160 TL’dir. 

Ehliyet Alma Şartları 

Ehliyet almak için üç şart aranır. İlk koşul, ehliyet almak için uygun yaşta olmanızdır. Ancak, yeterince yaşlı olsanız bile, tüm ehliyet kategorilerine başvuramazsınız. Bu noktada ikinci koşul devreye girer. İkinci şart ise tecrübe şartıdır. Son şart ise akademik şartlardır. Ehliyet alabilmek için en az ilkokul mezunu olmanız gerekmektedir. 

Ehliyet Sınavları Ne Kadar Sürer? 

Ehliyet sınavı tarihleri ile birlikte bu sınavların kaç dakika aralığında sürdüğü de merak edilmektedir. Teori testi 45 dakika uzunluğundadır. Bu sınavda 50 soru vardır ve en az 35 doğru cevap gerekir. Hatalar doğru cevapları etkilemez. Direksiyon sınavı toplam 35 dakika, 5+30 dakika sürer. İlk 5 dakika boyunca sürücü adayına kullanacağı aracın iç ve dış donanımı ile ilgili sorular sorulur. Bir sonraki adım, bu soruları doğru cevaplamaktır. Bu aşamada sürücü adaylarının kendilerini kanıtlamaları gerekmektedir. Üç renkli puanlama sistemi vardır. Sarı, mavi ve kırmızı içerir. En büyük hatalar kırmızı kategoriye girer. Bu hatayı yapan sürücü adaylarının sınavları sonlandırılacaktır. Ehliyet sınavı puanlanmaz. Geçti veya kaldı durumu vardır. 

Ehliyet Sınavı Tarihleri 

Kayıt tarihi: 1-10 Temmuz 2022 aralığında ise, Yazılı sınav tarihi: E sınavı için 15 Temmuz 2022 tarihinden sonra randevu alınız. /Sürüş testi tarihi: Sayıya göre ME B. tarafından belirlenir.