Direksiyon Sınavından Sonra Ehliyet Ne Zaman Alınır?

tarafından
576
Direksiyon Sınavından Sonra Ehliyet Ne Zaman Alınır?

Direksiyon Sınavından Sonra Ehliyet Ne Zaman Alınır?

bir ay önce yayınlandı
Direksiyon Sınavından Sonra Ehliyet Ne Zaman Alınır?

Direksiyon sınavından sonra ehliyet ne zaman alınır? Sorusuna yanıt olarak, başarılı olan öğrencinin bulunduğu İl ya da İlçedeki Nüfus Müdürlüklerine başvuru yaparak randevu alması gerekecektir cevabı verilebilmektedir. Başvuru esnasında kişiden birtakım belgeleri de yanında getirmesi istenecektir. Belgeler ile birlikte randevuya gidilmesi gerekmektedir.

Ehliyet Almak İçin Gerekli Belgeler

Direksiyon sınavından sonra ehliyet ne zaman alınır? Sorusuna yanıt verirken bu işlemler için gerekli belgelere de değinmekte fayda olacaktır. Alınan kurs ve eğitim süreci bittikten ve eğitimi alan aday ehliyet almaya hak kazanmasının akabinde bulunduğu İl veya İlçe Nüfus Müdürlüğünden randevu alarak kendisinden istenen evrak prosedürünü tamamlamalıdır. Ehliyet çıkarmak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir;

  1. Kimlik kartı,
  2. Detaylı sağlık raporu,
  3. Diploma,
  4. Adli sicil örneği,
  5. Kan grubunu belirten belge veya yazılı beyan,
  6. 2 tane biyometrik fotoğraf,
  7. Nüfus Müdürlüklerine verilecek olan parmak izi,
  8. Sürücü kursu tarafından verilen sertifika,
  9. Harç bedellerinin yattığını belgeleyen dekontlar.

Gerekli belgeleri Müdürlüklere teslim ettikten sonra ehliyetin elinize ulaşma süresi ortalama 15 gün olacaktır. Ehliyet size ulaşana kadar araç kullanabilmeniz için geçici ehliyet belgesi verilecektir.

Ehliyet sahibi olabilmek için en az ilk okul mezunu olmak gerekmektedir.

Ehliyet Alabilmek İçin Gerekli Ortalama Süre Nedir?

Direksiyon sınavından sonra ehliyet ne zaman alınır? Sorusuna gerekli belgelerin teslim edilmesi sonrasında 15 günlük bir zaman alacaktır cevabı verilebilecektir. Ancak genel olarak toplam ne kadar sürede bir kişi ehliyet alabilir sorusuna ise ortalama olarak 3 aylık bir süre gerekecektir cevabı verilebilecektir. Bu süreye kurs süreci, sınav süreleri, sınavda başarısız olma durumları da hesaba katılarak ortalama bir şekilde ancak cevap verilebilecektir.

Nüfus Müdürlüklerine verilen gerekli belgelerden sonra ehliyetler PTT kargo aracılığı ile evlerinize teslim edilmektedir.

Adım adım ilerlemek gerekirse bir kişinin ehliyet alabilmesi için sürücü kursuna kayıt yaptırması, derslere devam etmesi, yapılan sınavlarda başarılı olması, sınavda başarı sağladıktan sonra da direksiyon sınavında başarılı olması ve sürücü kursundan ehliyet alabileceğine dair sertifika alması gerekmektedir.

Sertifika ve gerekli diğer tüm belgeleri ile kişinin ilgili Nüfus Müdürlüklerinden randevu aldıktan sonra, randevuya gitmesi gerekmektedir. Belgelerin Nüfus Müdürlüğüne teslim edilmesi ile birlikte artık ehliyetin eve kargo edileceği sürece girilmiş olacaktır.