Alkollü Araç Kullanma Cezası 2022

tarafından
2013
Alkollü Araç Kullanma Cezası 2022

Alkollü Araç Kullanma Cezası 2022

2 ay önce yayınlandı
Alkollü Araç Kullanma Cezası 2022

Alkollü araç kullanma cezası 2022 yılında da her yıl olduğu gibi maddi ve manevi yaptırımlar içermektedir. Alkollü araç kullanmak hem sizin hem de çevrenizdeki insanların hayatlarını tehlikeye atacaktır. Bu nedenle alkollü araç kullanılmanın hem maddi hem manevi birçok olumsuz sonucu olacaktır.

Alkollü araç kullanmak da alkollü kişilerin araç kullanmasına imkân sağlamak da suçtur.

Kara Yolları Trafik Kanunu 2022

Kara yolları trafik kanununda, 1.00 promilin üzerinde alkol kullandığı tespit edilen sürücülerin üç aydan iki yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacağı ve 0,5 promil sınırı aşan sürücülerin ise idari para cezası ve ehliyete el koyma cezası uygulanacağı belirlenmiştir.

Yine bu kanuna göre; kara, hava, deniz, demiryolu kişilerin hayat, sağlık ve mal varlıklarına zarar verebileceği düşüncesi ile alkollü araç kullanmak ya da uyuşturucu madde etkisiyle araç kullanmak hapis cezası ile cezalandırılması gereken bir suç olarak belirlenmiştir. 

Karayolları Trafik Kanunu Md. 48/5 alkollü araç kullanma cezası 2022;

  • İlk kez alkollü araç kullanan kişi 1823 TL,
  • İkinci kez alkollü araç kullandığı tespit edilen kişi 2287 TL,
  • Üçüncü kez alkollü araç kullanırken yakalanan kişiye 3675 TL ceza kesilmektedir.

Para cezası eğer 15 gün içinde ödenirse, ödeyen kişiye %25 oranında indirim kullanılabilmektedir. Kişi aldığı cezayı 30 gün içinde ödemediği zaman cezaya faiz uygulandığı gibi eğer kişi bu ödemeyi yapmıyor ise kanunda yer alan hükümlere göre icra yoluyla kişiden bu alacak tahsil edilebilecektir. Vergi dairesine bu ceza 4 taksit şeklinde de ödenebilmektedir.

Trafik cezalarını, E-devlet sayfası üzerinden bakabileceğiniz gibi Emniyet Genel Müdürlüğü ya da Gelir idaresi Başkanlığı’nın internet sitelerinden sorgulatabilirsiniz.

Ayrıca para cezalarına 15 gün içerisinde itiraz edilebilmektedir.

Alkollü Araç Kullanmanın Doğurabileceği Sonuçlar

Alkollü araç kullanma cezası 2022 yılında nasıl sonuçlar doğuracaktır?

  • Öncelikle kişi trafik güvenliğini tehlikeye soktuğu için, kişiye adli para cezası, hapis cezası ya da kişinin aracına el koyulması gibi durumlarla karşılaşabilmektedir.
  • Alkollü araç kullanan kişi aracın sahibi olmadığı durumlarda ruhsat sahibine de alkollü araç kullanan kişiye verilen adli para cezası kadar ceza yazılmaktadır. Çünkü aracını, kişinin alkollü kullanımına izin veren ruhsat sahibi de trafik güvenliği tehlikeye sokmuş sayılacaktır.

Alkollü Araç Kullanma Cezası 2022

Her dönem çok büyük sorunlara sebebiyet veren alkollü araç kullanma cezası 2022 yılında da düzenlenmiştir. Alkol araç kullanımı can ve mal güvenliğini tehdit eden çok önemli bir sorundur. Çünkü alkol kullanımı kişilerin motor becerilerinde kayıplar yaşanmasına sebebiyet verebilen bir durumdur. Bu durum sürücüde direksiyon başında uyuma, sürücünün aracın hâkimiyetini kaybetmesi ve yine sürücüde dikkat dağınıklığına bağlı yoldan çıkma gibi olumsuzluklara sebebiyet verebilmektedir. Bu gibi durumlar aracı kullanan kişinin, araçta olan kişilerin ve aracın karşına çıkabilecek diğer tüm sürücülerin hayatlarını tehlikeye atacaktır. Bu nedenle alkollü araç kullanarak trafik kurallarına uymamak hayati riskler taşıdığı için son derece tehlikelidir.