Tır Ehliyeti Nedir? Nasıl Alınır? Fiyatlar

tarafından
427
Tır Ehliyeti Nedir? Nasıl Alınır? Fiyatlar

Tır Ehliyeti Nedir? Nasıl Alınır? Fiyatlar

Tır Ehliyeti Nedir? Nasıl Alınır? Fiyatlar

Tır ehliyeti nedir? Nasıl alınır? Fiyatlar nasıl düzenlenir sorularına yanıt olarak öncelikle tır sürebilmek için gerekli olan ehliyetin CE sınıfı ehliyeti olduğu ile başlanabilmektedir. C sınıfı sürücü belgesine sahip olunduktan sonra CE ehliyeti alınabilmektedir. C sınıfı ehliyet öncesinde de B sınıfı ehliyet almış olmak şartı aranmaktadır. Yani yasal olarak bir kişinin CE sınıfı büyük araçları kullanabilmesinin öncesinde küçük araçlarda da sürücü belgesi alması gereklidir.

Tır Ehliyeti Nedir?

Tır ehliyeti, tır ve benzeri gruptaki araçları kullanabilmek için, kullanacak kişilerde olması zorunlu bir ehliyettir. Bu ehliyete sahip olmak isteyen kişi öncelikle 22 yaşından gün almak koşulunu yerine getirmek zorundadır. Sonrasında ise sırası ile B ve C ehliyetlerine sahip olan kişiler tır ehliyeti alabilmek için kayıt yaptırabileceklerdir. Tır ehliyeti nedir? nasıl alınır? fiyatlar ne şekillerde belirlenir sorusuna tır ehliyeti nasıl alınabilir cevabı ile devam edecek olursak, CE sınıfı ehliyet eğitiminin tüm sınavlarını ve direksiyon sınavını veren her kişi tır ehliyeti olarak bilinen CE sınıfı sürücü belgesi sahibi olabilecektir.

Kısaca özetlemek gerekirse;

 1. Yaş sınırı olan 21 yaşını tam olarak doldurmuş ve 22 yaşından gün alan,
 2. En az ilk okul diploması bulunan,
 3. Gerekli sağlık raporunu sağlayabilecek koşullara uygun olan kişiler tır ehliyeti sahibi olabileceklerdir.

CE sürücü belgesine sahip olan kişiler, otomatik vitesi olan araçları, kamyon ve ya kamyonetleri, römorkları, yarı römorkları, tüm otomobilleri, çekici araçları ve traktörleri kullanabilme hakkına da sahip olabileceklerdir.

Tır ehliyeti nedir? nasıl alınır? fiyatlar nasıldır? sorusuna yanıt ararken tır ehliyeti alabilmek için gerekli evrakların da bilinmesi gerekmektedir.

CE Sürücü Belgesi Alabilmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sürücü belgesi alabilmek için hangi sınıf olursa olsun çeşitli belgeler istenmektedir. Bu belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması sonucu ancak ehliyet sahibi olunabilmektedir. Tır Ehliyeti alabilmek için de gerekli belgeler mevcuttur. Bu belgeler;

 • TC kimlik numarasının da yer aldığı kimlik belgesi,
 • Yeni sistemle uyumlu olacak şekilde çekilmiş 10 adet biyometrik fotoğraf,
 • Adliyeden ya da E – devlet üzerinden alınmış adli sicil kaydı,
 • Tır sürücüleri için oluşturulmuş sağlık koşullarını yerine getirebilecek detaylı sağlık raporu,
 • Nüfusa kayıtlı ikametgâh belgesi,
 • C sınıfı ehliyet belgesi şeklinde sıralanabilmektedir.

Tır ehliyeti nedir? nasıl alınır? fiyatlar neye göre belirlenir soruları yanıtlanırken ehliyet CE sınıfı ehliyettir, gerekli belgeler ile başvuru sağlandıktan sonra ehliyet alınabilir cevapları verilebilmektedir. Öncesinde de mutlaka direksiyon sınavının verilmiş olması da gerekecektir. Fiyatlar ise yıl içerisinde belirlenmektedir.

Tır Ehliyeti Alabilmek İçin Bilinmesi Gereken Önemli Noktalar?

 • Tır ehliyeti almak isteyen kişiler 4 kez direksiyon sınavına girme hakkına sahiptir. Eğer başarısız olursa kişi yeniden başvuru ücreti ödeyerek tüm işlemleri yeniden yapması gerekmektedir. Tekrar 4 kez sınava girme hakkı kazanan aday tekrar başarısız olursa dosyası iptal edilecek, kişi tır ehliyeti alabilme şansını da kaybetmiş olacaktır
 • TC yasalarına göre suç işleyen, zanlı olarak aranan hüküm giyen kişilere CE sürücü belgesi verilmemektedir.
 • CE ehliyete sahip bir kişi M, B, B1, C, C1, E ve F tipi tüm araçları kullanabilmektedir.
 • Tır ehliyetinin geçerlilik süresi 5 yıldır.
 • Tır ehliyeti nedir? nasıl alınır? fiyatlar nasıldır? soruları değerlendirilirken Fiyatların hem kurs hem de harçlar açısından son derece uygun olarak sunulduğu bilgisi verilebilmektedir.

Türkiye’deki Sürücü Belgeleri

Türkiye’deki ehliyet sınıflarına bakıldığında A, A1, A2, B, BE, B1, C, CE, C1, C1E, D, DE, D1, D1E, F, G ve M grubu ehliyetler sıralanabilmektedir. CE sınıfı ehliyette 750 kg’dan fazla ağırlığa sahip olan araçları kullanabilmek için gerekli olan bir sürücü belgesidir. Tır kullanmak isteyen kişilerin de alması gerekli olan CE sınıfı ehliyetini alabilmek için de kursa kayıt olmak, gerekli sınavları geçmek ve gerekli, belgeler ile Nüfus Müdürlüklerine başvurmak gerekmektedir. PTT kargo ile evlere 15 günlük sürede gönderilen bu ehliyeti alabilmek için ortalama 2 aylık bir süreye ihtiyaç olabilecektir. Kullanımı zor araçlar için alınması gerekli ola bu ehliyetin alınabilmesi için 22 yaşından gün almış olma ve C tipi sürücü belgesine de sahip olma durumu gerekmektedir.

Tır ehliyeti nedir? Nasıl Alınır? Fiyatlar nasıl belirlenir sorusu harçların standart olması ile birlikte tercih edilen kursun ücreti ise kurs alınacak kurum tarafından belirlenecektir cevabı verilebilmektedir.