Sınavsız ehliyet alınır mı? nasıl alınır?

tarafından
1990
Sınavsız ehliyet alınır mı? nasıl alınır?

Sürücü belgesi ya da diğer adı ile ehliyet, karayollarında seyreden otomobil, otobüs, traktör, minibüs gibi motorlu veya motorsuz taşıtların bireyler tarafından idare edilebilmelerine başka bir deyişle kullanabilmelerine olanak tanıyan ve yetkili kurumlarca verilen kimlik işlevi de gören bir belgedir. Ülkemizde ehliyet almak için bir sürücü kursuna kaydolmalı ve akabinde ehliyet sınavı ile direksiyon sınavı aşamaları tamamlanmalıdır. Ehliyet almak isteyen kişiler sınav aşaması ile uğraşmadan doğrudan ehliyetlerini almak istemektedirler. Ehliyet almak isteyen birçok kişi sınavsız ehliyet alınır mı, sınavsız ehliyet olur mu merak etmektedir. Peki bu durum ülkemizde mümkün mü?

Sınavsız ehliyet almak mümkün mü?

Ülkemizde ehliyet alma şartları yasalarca belirlenmiş durumdadır. M, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D, D1, D1E, DE, F, G gibi hangi ehliyet sınıfında ehliyet almak isterseniz isteyin bu kurallar nezdinde gerekli şartları ve adımları sağlamalısınız. Bu şartlar arasında sınav şartı da bulunmaktadır. Yani ülkemizde sınavsız ehliyet almak ne yazık ki mümkün değildir.

Daha önce yapılan araştırmalarda çok sayıda kişinin sınavsız olarak hukuk dışı yol ve yöntemlerle ehliyet aldıkları tespit edilmiştir. Bu hukuksuz işlemi gerçekleştiren ve bu yollarla sürücü belgesi alan kişiler için ise ağır cezalar istenmiş ve bu cezalar onanmıştır. Bu şekilde bir duruma düşmemek adına sınavsız ehliyet nasıl alınır şeklinde araştırmaları bırakmalı ve mevcut yasa gereği gerekli olan adımları tamamlayarak sürücü belgenizi almalısınız.

Ehliyet Alma Adımlarını Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Ehliyet nasıl alınır, hangi aracı kullanabilmek için hangi ehliyeti almalıyım diyorsanız yukarıda vermiş olduğumuz bağlantıda bu konularda kapsamlı bilgiler sunduk. İlgili sayfamızı ziyaret ederek gerekli adımları tamamlayabilir ve sürücü belgenizi alabilirsiniz. Bu yazımızda sınavsız ehliyet veren yerler, sınavsız ehliyet alabilir miyim, olacak mı, verilecek mi, var mı gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.