Ehliyet Sınavı Ne Zaman? – İşte Ehliyet Sınav Tarihleri !

tarafından
541
Ehliyet Sınavı Ne Zaman? – İşte Ehliyet Sınav Tarihleri !

Ehliyet sınavı ne zaman diye araştırıyorsanız bu konuda size en net bilgiyi buradan paylaşacağım. Değerli sürücü adayları ehliyet sınavı 2 tanedir.

 • E-sınav
 • Direksiyon Sınavı

Ehliyet sınavı, araç kullanma yetkisi veren bir belge olan ehliyet almak isteyenlerin girmek zorunda olduğu bir sınavdır. Ehliyet sınavı iki aşamadan oluşur: teorik sınav ve uygulama sınavı. Teorik sınav, trafik kuralları, trafik işaretleri, ilk yardım, araç tekniği ve çevre bilgisi gibi konularda sorular içerir. Uygulama sınavı ise adayların araç kullanma becerilerini ölçer.

EHLİYET SINAVI NE ZAMAN?

 • AĞUSTOS DÖNEMİ

  1 Ağustos ile 10 Ağustos arası kayıt olabilirsiniz.

  E-sınav tarihleri de Ağustos dönemi teorik ders bittikten sonra başvuru yapılabilir.

  24 Ağustos ve sonrası tarihtir.

 • EYLÜL DÖNEMİ

  1 Eylül ile 10 eylül arası kayıt olabilirsiniz.

  E-sınav tarihleri de Eylül dönemi teorik ders bittikten sonra başvuru yapılabilir.

  21 Eylül ve sonrası tarih netleşir.

Ehliyet sınavına girecek adaylar, sınava girmeden önce başvuru yapmalıdır. Başvuru işlemleri,  sürücü kursları aracılığıyla yapılabilir. Başvuru yaparken adayların nüfus cüzdanı veya pasaport fotokopisi, sağlık raporu, katılım belgesi ve sınava giriş ücretinin dekontu gibi belgeleri hazır bulundurması gerekir.

Ehliyet sınavının sonuçları, sınav tarihinden sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sitesinde yayınlanır. Adaylar, sonuçları MEB üzerinden veya T.C. kimlik numaraları ile sorgulayabilirler. Ehliyet sınavında başarılı olabilmek için teorik sınavda en az 70 puan, uygulama sınavında ise BAŞARILI notu almak gerekir.

Ehliyet sınavında başarılı olan adaylar, ehliyet almaya hak kazanır. Ehliyet almak için adayların nüfus müdürlüklerine başvurması ve biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı veya pasaport fotokopisi, sağlık raporu ve ehliyet harcını yatırma dekontu gibi belgeleri teslim etmesi gerekir.