Ehliyet Harç Ücretleri Zamlandı Mı? Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle Harçlar %50 Arttırıldı.

tarafından
570
Ehliyet Harç Ücretleri Zamlandı Mı? Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle Harçlar %50 Arttırıldı.

Cumhurbaşkanı kararnamesiyle yayınlanan kararlarda ehliyet harç ücretleri zamlandı haberleri yayılmaya başladı.

Ehliyet harç ücretleri, sürücü belgesi almak veya yenilemek isteyen vatandaşların ödemek zorunda olduğu resmi ücretlerdir. Ehliyet harç ücretleri, ehliyet sınıfına ve başvuru nedenine göre değişmektedir. Yayınlanan kararnamede pasaport ve diğer vergi kalemlerine %50 zam yapıldığı belirtilmektedir. Fakat kararnameyi detaylı incelediğimizde Ehliyet harç ücretleri bu zamlara dahil edilmemiştir. Ehliyet harç ücretlerinde artış söz konusu değildir. Aşağıdaki ehliyet sınıflarına göre 2023 ehliyet harç ücretlerini öğrenebilirsiniz.

2023 yılında ehliyet harç ücretleri

– A, A1, A2 ve F sınıfı için: Harç ücreti 825,70 TL, Değerli kağıt bedeli 624 TL, Vakıf payı 145 TL, Toplam 1.594,70 TL

– B sınıfı için: Harç ücreti 2.489,90 TL, Değerli kağıt bedeli 624 TL, Vakıf payı 145 TL, Toplam 3.258,90 TL

– C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE sınıfı için: Harç ücreti 4.154,70 TL, Değerli kağıt bedeli 624TL, Vakıf payı 145 TL, Toplam 4923,70 TL

 

Ehliyet harç ücretlerini anlaşmalı bankalardan veya internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Bankaya giderken isim, T.C. kimlik numarası ve ehliyet sınıfı bilgilerinizi vermeniz gerekmektedir. İnternetten ödeme yapmak için ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesini kullanabilirsiniz.

Ehliyet harç ücretlerinin yanında sürücü belgesi almak için başka masraflar da vardır. Bunlar arasında sürücü kursu ücreti, e-sınav ücreti ve sağlık raporu ücreti sayılabilir. Sürücü kursu ücreti ehliyet sınıfına ve kursun bulunduğu ile göre değişmektedir. E-sınav ücreti ise 2023 yılında 240 TL olarak belirlenmiştir. Sağlık raporu aile hekiminde ücretsiz, özel hastanelerde ise ortalama 250-500 TL arasındadır.

Ehliyetinizi kaybetmeniz veya yenilemeniz durumunda da harç ücreti ödemeniz gerekmektedir. Eski tip ehliyetinizi kaybetmeniz veya yenilemeniz durumunda 15 TL ödersiniz. Yeni tip ehliyetinizi kaybetmeniz durumunda ise 769 TL ödersiniz.

Ehliyet harç ücretleri her yıl yeniden değerleme oranına göre artmaktadır. Bu oran enflasyon oranına bağlı olarak belirlenmektedir. Ehliyet harç ücretlerinin güncel tutarlarını Resmi Gazete’de veya Emniyet Genel Müdürlüğü’nün web sitesinde bulabilirsiniz.