Direksiyon Sınavı Ücreti

tarafından
2008
Direksiyon Sınavı Ücreti

Direksiyon sınav ücreti, ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının ödemek zorunda olduğu bir ücrettir. Direksiyon sınavı, sürücü adaylarının trafikte araç kullanma becerilerini ölçen bir sınavdır. Direksiyon sınavına girmek için, önce teorik sınavdan başarılı olmak ve sürücü kursundan direksiyon eğitimi almak gerekir.

Direksiyon Sınavı Ücreti 2024

2024 yılında direksiyon sınav ücreti 750 TL olarak belirlendi. Bu ücret, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenir ve her yıl güncellenir. Direksiyon sınav ücreti, sınavın yapılacağı il veya ilçeye göre değişmez. Direksiyon sınav ücreti, sürücü kursunuz ile görüşüp nereye yatıracağınızı öğrenmelisiniz.

direksiyon sınav ücreti 2024

Kurslara kayıt yaptıran, halen kurslarda kayıtlı olan ve 01 Ocak 2024 tarihinden sonra sınavlara girecek olan kursiyerler için sınav ücretleri;

  • Özel Motorlu Taşıt Kursları için 750 TL,
  • Özel Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kursları için 600 TL,
  • İş Makineleri Sürücü Eğitimi (Operatörlük) Kursları için 600 TL ve
  • Özel Kurslar için 600 TL

olmuştur.

2023 yılında direksiyon sınav ücreti ne kadar?

2023 yılında direksiyon sınav ücreti 295 TL den Ekim ayı itibariyle 400 TL olarak güncellendi. Bu ücret, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenir ve her yıl güncellenir. Direksiyon sınav ücreti, sınavın yapılacağı il veya ilçeye göre değişmez. Direksiyon sınav ücreti, sürücü kursunuz ile görüşüp nereye yatıracağınızı öğrenmelisiniz.

Direksiyon sınav ücreti dışında başka bir ücret ödemem gerekiyor mu?

Direksiyon sınavına ilk defa girecek olan adayların, sadece direksiyon sınav ücreti ödemeleri yeterlidir. Ancak, direksiyon sınavından kalan adaylar, tekrar sınava girmek için hem direksiyon sınav ücreti hem de direksiyon başarısız aday eğitim ücreti ödemek zorundadır. Direksiyon başarısız aday eğitim ücreti, sürücü kurslarının belirlediği bir ücrettir ve ilden ile, kurstan kursa farklılık gösterebilir. Direksiyon başarısız aday eğitimi, sınavdan kalan adaylara verilen ekstra 2 direksiyon dersi olan bir eğitimdir. Direksiyon başarısız aday eğitimi almak, sınavdan kalan adaylar için zorunludur.

Direksiyon sınav ücretini yatırmadım ne olur?

Direksiyon sınav ücretini yatırmayan adaylar, direksiyon sınavına giremezler. Ayrıca, sınav ücretini yatırmadığı için sınava girmeyen adaylar, bir sınav hakkını kaybederler. Bir sürücü adayının, toplam 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı vardır. Bu haklar tükenirse, 45 gün içinde dilekçe ile başvurarak 4 hak daha elde edilebilir.

Direksiyon sınav ücreti, ehliyet almak için gerekli olan masraflardan sadece biridir. Adayların, sürücü kursu ücreti, sağlık raporu ücreti, teorik sınav ücreti, ehliyet harcı ve kart bedeli gibi diğer masrafları da hesaba katmaları gerekir. Direksiyon sınavına hazırlanırken, sürücü kursunuzla iletişim halinde olunuz ve ödemeniz gereken ücretleri önceden öğreniniz. Direksiyon sınavında başarılar dilerim.