D1 Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

tarafından
190
D1 Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

D1 Sınıfı Ehliyet Nedir, Hangi Araçları Kullanır ve Kullanamaz?

Ehliyet almak isteyenlerin karşısına çıkan 17 farklı ehliyet sınıfından biri de D1 sınıfı ehliyettir. D1 sınıfı ehliyet, minibüs kullanacakların alması gereken ehliyet türüdür. Peki minibüs nedir, hangi araçlar minibüs sayılır, D1 sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır ve kullanamaz, hangi ehliyetleri kapsar, B sınıfı ehliyet D1 kullanabilir mi? Bu soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Minibüs Nedir?

Minibüs, yolcu taşımacılığında kullanılan, sürücüsü dahil 9’dan fazla ve 18’den az oturma yeri olan motorlu taşıtlardır. Troleybüsler de bu sınıfa dahildir. Yani mevzuata göre:

  • 8+1’e kadar araçlar otomobildir;
  • 9+1 ile 16+1 arası araçlar minibüstür;
  • 16+1’den fazla araçlar ise otobüstür.

Özetle, 9+1 ile 16+1 arası aracınız varsa siz de minibüs sahibisiniz demektir.

D1 Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

D1 sınıfı ehliyet, minibüs kullanacakların alması gereken ehliyet türüdür. Minibüs 9+1 ile 16+1 arasındaki araçlar olduğuna göre, D1 sınıfı ehliyet de bu araçları kullanmanıza imkan tanır. Örneğin 12 koltuklu bir aracınızın olduğunu varsayalım. 11 yolcu, 1 de şoför koltuğu olan bir araç… Bu aracı kullanabilmek için D1 sınıfı ehliyetinizin olması gerekir. Başka bir örnek 17+1 bir aracınız var diyelim. Bu sefer, D1 sınıfı ehliyetiniz bu aracı kullanmanıza olanak tanımayacaktır. Çünkü D1 sınıfı ehliyetiniz ile maksimum 16+1 araç kullanabilirsiniz.

Meselenin kafanızda daha iyi oturması için aşağıdaki ihtimallere de göz atabilirsiniz:

  • D1 sınıfı Ehliyet 15+1 araç kullanabilir mi? Evet.
  • D1 sınıfı Ehliyet 21+1 araç kullanabilir mi? Hayır.
  • D1 sınıfı Ehliyet 8+1 araç kullanabilir mi? Evet.
  • D1 sınıfı Ehliyet 4+1 araç kullanabilir mi? Evet.

D1 Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanamaz?

D1 sınıfı ehliyet sahipleri 16+1’den fazla araç kullanamaz. Mevzuata göre 16+1’den fazla araçlar otobüstür. Otobüs kullanabilmek için D sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir. Bu nedenle D1 sınıfı ehliyet sahiplerinin otobüs kullanmaları mümkün değildir.

D1 sınıfı ehliyet sahiplerinin kamyon, tır, motosiklet kullanmaları da mümkün değildir. Kamyon kullanabilmek için C sınıfı, tır kullanabilmek için CE sınıfı, motosiklet kullanabilmek için ise A1, A2, A sınıflarından birine sahip olmanız gerekir. D1 sınıfı ehliyet bu sınıfları kapsamamaktadır.

D1 Sınıfı Ehliyet Hangi Ehliyetleri Kapsar?

D1 sınıfı ehliyet sahiplerinin M, B1, B, F sınıfı ehliyetleri var sayılır. Yani bu kişiler otomobil, kamyonet, minibüs, traktör kullanabilirler. D1 sınıfı ehliyete sahip olanların yük taşıyan bir araç, yani kamyonet, kullanmaları aracın azami yüklü ağırlığı 3.500 kg’ı geçmemesine dikkat etmeleri gerekmektedir. Özetle D1 sınıfı ehliyetiniz var ise, bu ehliyetiniz M, B1, B ve F sınıflarını kapsar. Otomobil, minibüs, kamyonet ve traktör kullanabilirsiniz.

B Sınıfı Ehliyet D1 Kullanabilir mi?

Siz de karşılaşmışsınızdır: Bazı B sınıfı ehliyet sahipleri D1 kullanabilmektedir. Peki bu nasıl oluyor? Eğer B sınıfı ehliyetinizin tarihi eski ise siz de D1 kullanabilirsiniz. 2016 yılından önce alınmış bir B sınıfı ehliyetiniz var ise bu ehliyet D1 sınıfını kapsamaktadır. Örneğin 2014 yılında alınmış bir B sınıfı ehliyetiniz var ise sizin D1 sınıfı ehliyetiniz de vardır. Ancak 2016 yılından sonra alınmış bir B sınıfı ehliyetiniz var ise bu ehliyet D1 sınıfını kapsamamaktadır. Bu durumda D1 sınıfı ehliyet almak için yeniden sınava girmeniz gerekir.

 

D1 Sınıfı Ehliyet Harcı Ne Kadar?

D1 sınıfı ehliyet harcını öğrenmek için açıklamış olduğumuz diğer tabloya bakabilirsiniz. Ehliyet harçları 2024

D1 sınıfı ehliyet ile ilgili merak ettiğiniz diğer konular varsa bana sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım. 😊