2024 B SINIFI EHLİYET | Hangi Araçları Kullanır? | Ankara Keçiören

tarafından
647
2024 B SINIFI EHLİYET | Hangi Araçları Kullanır? | Ankara Keçiören

Bu yazımızda çok soru aldığımız B sınıfı ehliyetin hangi araçları kullanmaya imkan verdiği konusunu işledik. B sınıfı ehliyet sahiplerinin hangi kamyonetleri, minibüsleri kullanabildiğini sorularını cevapladık. Eski B sınıfı ehliyet ile yeni B sınıfı ehliyetin farkına değindik. Ayrıca eskiden B sınıfı ehliyet almış olanların avantajlı durumundan da bahsettik. Sizin de kafanızda B sınıfı ehliyet ile alakalı çok fazla soru var ise yazımızı okumaya devam ediniz.

Güncelleme: 25/01/2024 12:44

B Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır? Ankara

Sorularınızı Aşağıya Yorum Olarak Bırakabilirsiniz. En Kısa Sürede Cevaplayacağız.

Bilindiği üzere ülkemizde en çok tercih edilen ehliyet türü B sınıfı ehliyettir. B sınıfı ehliyet otomobil ve kamyonet kullanmak isteyenleri aldığı ehliyet türüdür. Ağır vasıta araçları kullanmak isteyen kişilerin de öncesinde B sınıfı ehliyet almaları gerekmektedir. Daha sonra ise kullanmamayı düşündükleri aracın ehliyetini almaları gerekmektedir. Örneğin otobüs kullanmak isteyen bir kişinin önce B sınıfı otomobil ehliyeti alması gerekir. B sınıfı ehliyetini aldıktan sonra ise D sınıfı otobüs ehliyetini alması gerekmektedir. Ya da tır kullanmak isteyen bir kişi öncesinde B sınıfı otomobil ehliyeti almalı sonrasında ise C sınıfı kamyon ehliyeti almalıdır. C sınıfı kamyon ehliyeti aldıktan sonra ise Ce sınıfı tır ehliyeti almalıdır.

Yukarıdaki açıkmalardan da anlaşılacağı üzere B sınıfı ehliyet ehliyet alma sürecinin ilk basamağıdır. Sadece otomobil kullanacakların B sınıfı ehliyet dışında başka bir ehliyet almalarına gerek yoktur. Ağır vasıta araç kullanacaklar ise kullanmayı istedikleri ağır vasıta aracın ehliyetinden önce B sınıfı ehliyete sahip olmalıdırlar.

Peki B sınıfı ehliyet sadece otomobil mi kullanır? Bu durum B sınıfı ehliyeti aldığınız yıla göre farklılık göstermektedir. Ehliyeti aldığınız yıla göre B sınıfı ehliyet farklı türlerde kamyonet ve minibüsleri kullanmaya da imkan sağlayabilmektedir. Hadi gelin şimdi B sınıfı ehliyet hangisi araçları kullanır sorusuna adım adım cevap verelim.

B Sınıfı Ehliyet Hangi Minibüsleri Kullanır?

B Sınıfı Ehliyet Hangi Minibüsleri Kullanır? Ankara

1 Ocak 2016 yılından sonra alınmış b sınıfı ehliyetler sürücü dahil 9 koltuklu minibüsleri kullanabilmektedir. Örneğin 23 Nisan 2019 yılında b sınıfı ehliyet alan bir kişi sürücü dahil 9 koltuğu bulunan minibüsleri kullanabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken husus araç ruhsatında yer alan oturma yeri sayısıdır. Yani araç ruhsatında 16 oturma yeri olan bir minibüsün tadilat sonrası 7 koltuklu bir vip araca dönüştürülmesi durumunda, B sınıfı ehliyetiniz bu aracı kullanmanızı sağlamayacaktır. Trafik birimlerinin denetimi sonrası ehliyetinizin kapsamı dışında bir araç kullandığınızdan ehliyetsiz araç kullanma cezası ile cezalandırılma riskiniz bulunmaktadır. Böyle bir tadilat yapmanız halinde aracınızda fiili olarak bulunan koltuk sayısını ruhsatınıza işletmeniz gerekmektedir.

1 Ocak 2016 yılından önce alınmış alınmış B sınıfı ehliyeti olanlarda ise durum biraz daha farklıdır. Eski B sınıfı ehliyet sahipleri bu konuda daha avantajlıdırlar. Bu kişiler sürücü dahil 17 koltuğu bulunan minibüsleri kullanabilirler. Bunun nedeni 2016 öncesinde D1 sınıfı minibüs ehliyetinin bulunmamasıdır. 2016 yılından önce B sınıfı ehliyet alan kişiler, sürücü dahil 17 koltuğu bulunan araçları kullanabildiklerinden, yapılan değişiklikten sonra da bu hukuki statüleri korunmuştur.

Minibüs Ehliyeti Taksitli Ankara

Peki 2016 dan sonra B sınıfı ehliyet almış olanların 17 koltuklu minibüsleri kullanabilmeleri için ne yapmaları gerekir? Bu kişilerin D1 sınıfı ehliyet almaları gerekmektedir. D1 sınıfı ehliyet alabilmek için 21 yaşında olmak gerekmektedir. D1 sınıfı ehliyetin detayları hakkında bilgi almak için 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

B Sınıfı Ehliyet Hangi Otobüsleri Kullanır?

B Sınıfı ehliyet Hangi OtobüsleriKullanır? Ankara

Otobüs teknik olarak 17 koltuğun üzerinde oturma yeri bulunan araçlardır. Bu araçları kullanmak isteyen kişilerin D sınıfı otobüs ehliyetinin olması gerekmektedir. D sınıfı otobüs ehliyeti yolcu taşıyacak kişilerin alabileceği en büyük ehliyet türüdür. Römorklu otobüsler dışındaki tüm yolcu taşıma araçlarını kullanmaya imkan vermektedir.

B sınıfı ehliyet sahipleri, ehliyetleri ister yeni ister eski olsun otobüs kullanmazlar. Otobüs kullanabilmek için D sınıfı otobüs ehliyeti almaları gerekir. D sınıfı ehliyet alabilmek için aranan yaş şartı ise 24 tür.

B Sınıfı Ehliyet Hangi Kamyonetleri Kullanır?

Ankara B Sınıfı Ehliyet Hangi Kamyonetleri Kullanır?

En çok soru aldığımız konulardan birisi de “B sınıfı ehliyet ile kamyonet kullanabilir miyim?” sorusudur. B sınıfı ehliyetiniz ile azami yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanabilir. Yani B sınıfı ehliyetiniz bazı kamyonetleri kullanmaya imkan tanımaktadır. Ancak kullanacağınız aracın yüklü ağırlığının 4250 kg mı geçmemesi ve ruhsatta kamyon olarak nitelendirilmemesi gerekmektedir. Belirtmek isterim ki kullanacağınız araç ruhsatta kamyon olarak geçiyorsa o zaman B sınıfı ehliyetiniz ile bu aracı kullanamazsınız. Örneğin bir aracınız var ve yüklü ağırlığı 4000 kg, ruhsatına da baktınız kamyon yazmıyor. O halde B sınıfı ehliyetiniz ile bu aracı kullanabilirsiniz. Başka bir Örnek: Bir aracınız var ve yüklü ağırlığı 4000 kg ve ruhsatta kamyon olarak geçiyor. O zaman B sınıfı ehliyetiniz ile bu aracı kullanamazsınız. Bu aracı kullanabilmek için C1 veya C sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekir.

Yukarıdaki açıklamalarımızdan da anlaşılacağı üzere B sınıfı ehliyetiniz ile kullanılan aracın kamyon olarak nitelendirilen bir araç olmaması gerekmektedir. Çünkü B sınıfı ehliyet niteliği gereği otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilen ehliyet türüdür. Yüklü ağırlığı ne olursa olsun Ruhsatında kamyon olarak geçen bir aracı B sınıfı ehliyet ile kullanamazsınız.

B Sınıfı Ehliyet 6 Tekerli Araç Kullanabilir Mi?

B Sınıfı Ehliyet 6 Tekerli Araç Kullanabilir Mi? Keçiören

Ehliyetiniz ile kullanacağınız araçların belirlenmesinde teker sayısının bir önemi yoktur. Örneğin ruhsatta otomobil olarak geçen bir aracınız var ancak 6 tekerli bir araç. Bu aracı B sınıfı ehliyetiniz ile kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken husus aracın ruhsatta kamyon olarak geçmemesidir ve yüklü ağırlığının 4250 kg ‘ın üstünde olmamasıdır. Yani teker sayısının bir önemi bulunmamaktadır. 6 Değil 100 tekerli bir araç da olsa teker sayısının ehliyetinizin türüne bir etkisi yoktur.

Ancak belirtmek isterim ki piyasa da 6 teker veya 8 teker olarak yer alan araçların çoğu kamyon olarak tabir ettiğimiz yük taşıma araçlarıdır. Bu araçların çok büyük bir kısmını B sınıfı ehliyetiniz ile kullanılamamaktadır. Bundan dolayı 6 teker ve üzeri bir araç kullanmak istiyorsanız sıkıntı yaşamamanız için C1 veya C sınıfı ehliyet almanızı öneririm.

Özetle Olarak

Özet olarak belirtmek isterim ki, ehliyetiniz ile kullanabileceğiniz aracı biliyor olmanız önemlidir. Allah esirgesin bir kaza durumunda ehliyetinizin kullanmaya izin vermediği bir araç ile kaza yaparsanız, hukuken ehliyetsiz araç kullanarak kaza yapan kişi konumuna düşersiniz. Bu durumun sizi ciddi tazminatlar ödemek durumunda yada katlanmayı arzu etmediğiniz masraflara katlanmak durumunda bırakabilir. Bu nedenden dolayı aracınızı hangi ehliyet ile kullanacağınız noktasında tereddüt yaşıyorsanız daha büyük ehliyeti almayı tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Bu yazımda elimden geldiğince B sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır sorusuna cevap niteliğinde, açıklayıcı bir makale kaleme almaya çalıştım. Aklınıza takılan başkaca soruları aşağıda yorumları kısmından bizlere sorabilirsiniz. Eğer yeni ehliyet almayı düşünüyorsanız 0312 911 25 04 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişimi geçebilirsiniz.

Sonradan Genel Açıklama:

Değerli okurlarımız adaylarımızın çoğu telefon numaramızı arayıp ya da whatsapp üzerinden “filanca aracı hangi ehliyet kullanır” minvalinde sorular sormaktadırlar. Satış biriminde görevli arkadaşlarımız bu sorulara yoğunluktan dolayı cevap verememektedirler. Bu ve benzeri sorularınız var ise aşağıya yorum olarak bırakmanızı rica etmekteyiz. Sorularınızı aynı gün içeride cevaplamaya çalışacağız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.