Araba Ehliyeti Hangi Sınıf?

tarafından
430
Araba Ehliyeti Hangi Sınıf?

Araba ehliyeti hangi sınıf sorusunun cevabı B sınıfı ehliyetidir. B sınıfı ehliyet, otomobil ve kamyonet kullanma yetkisi veren ehliyet çeşididir . B sınıfı ehliyet almak için en az 18 yaşında olmak ve sürücü kursu eğitimlerini tamamlamak gerekiyor .

B sınıfı ehliyet almak isteyenlerin öncelikle bir sürücü kursuna kayıt olmaları gerekiyor. Sürücü kursu, adaylara teorik ve pratik eğitimler vererek trafikte araç kullanmayı öğretiyor. Teorik eğitimlerde trafik kuralları, trafik işaretleri, trafik güvenliği, araç tanıtımı, araç bakımı, ilk yardım gibi konular işleniyor. Pratik eğitimlerde ise adaylar, eğitmen gözetiminde araç kullanarak direksiyon becerilerini geliştiriyor .

Sürücü kursu eğitimlerini tamamlayan adaylar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınavlara giriyor. Sınavlar teorik ve pratik olarak iki aşamadan oluşuyor. Teorik sınavda adaylara 50 soruluk bir test uygulanıyor. Testte trafik kuralları, trafik işaretleri, trafik güvenliği, araç tanıtımı, araç bakımı, ilk yardım gibi konulardan sorular yer alıyor. Adayların teorik sınavdan başarılı sayılabilmesi için en az 35 doğru cevap vermeleri gerekiyor .

Teorik sınavdan başarılı olan adaylar, pratik sınavda direksiyon becerilerini gösteriyor. Pratik sınavda adaylar, eğitmen ve komisyon üyelerinin bulunduğu bir araçla belirlenen parkurda araç kullanarak çeşitli manevralar yapıyor. Adayların pratik sınavdan başarılı sayılabilmesi için neredeyse hiç hata yapmamaları gerekiyor.

Teorik ve pratik sınavlardan başarılı olan adaylar, B sınıfı ehliyet almaya hak kazanıyor. Ehliyet almak için gerekli belgeler arasında sağlık raporu, sabıka kaydı ve sürücü kursu belgesi yer alıyor . Ehliyet almak için ayrıca harç ve masraf ödemek gerekiyor. Harç ve masraf tutarı her yıl değişebiliyor. 2023 yılında B sınıfı ehliyet almak için toplam 3260 TL civarında harç ve masraf ödemek gerekiyor.

B Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

B sınıfı ehliyet sahibi olan kişiler, otomobil kullanmanın yanında traktör (F), motor bisiklet (M) ve ATV (B1) gibi araçları da kullanabiliyor . B sınıfı ehliyet sahibi olan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar da var. Örneğin B sınıfı ehliyet sahibi olan kişilerin kullandıkları otomobil  ağırlığı 3.500 kg’yi geçmemesi gerekiyor .

Böylece araba ehliyeti hangi sınıf sorusunun cevabını ve B sınıfı ehliyet ile ilgili bilgileri vermiş oldum. Umarım bu yazı sana yardımcı olur.