Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

tarafından
2006
Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Ehliyet almak isteyenlerin başvuru esnasında sürücü kursları tarafından istenilen evraklar içerisinde ehliyet için sağlık raporu verilmesi gerekir.

Hangi ehliyet sınıfı alırsanız alın sağlık raporu almanız gerekmektedir.

Sağlık Raporu Başvurusunda Hangi Evraklar Gerekir?

Kimliğinizin yanınızda olması yeterlidir. Yukarıda yazdığım kısımda e devlet üzerinden mutlaka kişisel sağlık bilgi formunu doldurmanız gerekir.

Sürücü Raporu İçin Fotoğraf Gerekir mi?

Ehliyet için sağlık raporunda fotoğraf yani biometrik fotoğraf gerekmiyor.

Ehliyet Sürücü Sağlık Raporu İçin Kan Grubu Kartı Gerekir Mi?

Sürücü sağlık raporunda direkt olarak sizden kan grubu istenmeyebilir. Sizlerin E-devlet üzerinden kişisel sağlık formunu dolduracağınız için tüm veriler otomatik oradan çekilecektir. Ancak sizler kan grubunuzu bilmiyorsanız sağlık raporundan önce kan grubu testi yaptırmanızı hekiminiz isteyecektir. Yaptırmamanız halinde en son ehliyet çıkarmak için nüfus müdürlüğüne gittiğiniz de kan grubu kartınız yok ise ehliyetinizi çıkaramayacaksınız. O yüzden sağlık raporu alırken bilmiyorsanız yaptırmanız da fayda var.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu 2 Şekilde Alınabilir

1- Sürücü Olur Sağlık Raporu

Ehliyet için sağlık raporunu ücretsiz alabileceğiniz yer Aile Hekimi‘dir. Bağlı bulunduğunuz Aile Hekim’ine giderek sürücü olur sağlık raporu istediğinizi belirtseniz sizi muayene edecek ve uygun olmanız halinde ücretsiz olarak size sürücü olur onayı vererek sağlık raporunuzu verecektir.

Aile Hekimlerinin de direk olarak vermediği durumlarda olabilir. Bağzı hekimler muayene esnasında kullandığınız ilaçlar veya görme bozukluğu gibi durumlarda sizi sevk edebilir. Sizin de mutlaka sevk ettiği bölümden muayene olmanız gerekir aksi halde sağlık raporunuz onaylanmamış olur.

Böyle durumlardan önce mutlaka kayıt olacağınız sürücü kursunuza sormalısınız. Genelde sürücü kursları özel sağlık kuruluşlarıyla anlaşmalı oluyor cuzii bir ücret karşılında sizi muayene edip sağlık raporu verebiliyorlar. Eğer ki Aile Hekimi sevk yazmış olursa mutlaka o poliklinikten muayene olmanız gerekir.

2-Özel Poliklinikten Sağlık Raporu

Her özel poliklinik veya özel hastaneler sürücü için sağlık raporu vermeyebilir. Yukarıdaki yazımda belirttiğim gibi öncelikle sürücü kursuna sorun genelde anlaşmalı olan kuruma giderseniz hem az ücret öder hem de hızlıca muayene olup sağlık raporu alabilirsiniz.

Sağlık Raporunda Sürücü Olur İşaretlenmiş;

Sürücü kursuna kayıt olabilmeniz için bu seçeneğin işaretmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer ki bu seçenek işaretli değilse almış olduğunuz rapor geçersizdir. Diğer seçenekleri değerlendirmelisiniz.

Uzman Hekim Muayenesi Gerekir İşaretlenmiş;

Eğer ki doktorunuz muayene ettikten sonra zaten size açıklayacaktır fakat evrağınızda bu kısım işaretlenmiş ise sizi hangi branşa sevk ettiğini göreceksiniz. Mutlaka o branş doktoruna gidip muayene olmanız gerekir aksi halde bu sağlık raporu geçersizdir.

1.Grup Sürücü Olur Ne Demek

Ehliyet için sağlık raporu aldığınız da sağlık raporunda 1. Grup Sürücü Olur yazıyorsa burada bağzı bilgileri bilemeniz gerekir. 1.Grup Sürücü Olur  M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F ehliyet sınıflarını kapsamaktadır. Bu grubun yeni tip ehliyet geçerlilik süreleri 10 yıldır.

2.Grup Sürücü Olur Ne Demek

Sürücü olur sağlık raporunda 2.Grup Sürücü Olur işaretli ise, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G ehliyet sınıfları yer almaktadır. Bu sınıflar için yeni tip ehliyet geçerlilik süresi 5 yıldır.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden Ulaşırım?

Sizlere herhangi bir çıktı şeklinde sağlık raporu verilmediyse sağlık raporuna e-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. E- devlete giriş yaptığınızda arama kısmına “E-imzalı Sürücü Raporları Sorgulama” yazarak barkodlu olarak belgeyi indirebilir dilerseniz de bilgisayar üzerinden yazdırabilirsiniz.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Ne Kadar Süre Geçerli?

Almış olduğunuz sürücü olur raporu geçerlilik süresi 2 yıldır. Sizler b ehliyet için sağlık raporu aldığınızı varsayalım. Ehliyeti almaya hak kazandınız ve ehliyetinizi çıkartınız. Hemen sonra A2 motor ehliyeti almak istediniz. Sizin tekrar gidip sağlık raporu almanıza gerek yoktur. Mevcuttaki sağlık raporu 2 yıl dolmadığı için geçerlidir.