Rent A Car Kaskosu Nedir? Neleri Kapsar?

tarafından
125
Rent A Car Kaskosu Nedir? Neleri Kapsar?

Rent A Car kaskosu, oto kiralama hizmeti veren şahıs ve şirketlerin araçlarını teminat altına almasına olanak tanıyan kasko türüdür.  Bir nevi garanti hizmeti olan Rent A Car, olası bir kaza ve hasar durumunda aracın maddi hasarlarının ve manevi tazminatın ödemesini yapar. Kaskonun önemi tam bu noktada ortaya çıkar. Çünkü araç kiralama her geçen gün yaygınlaşmaktadır. İnsanlar, yalnızca iş seyahatlerinde değil, tatile giderken de şahsi araçlarını kullanmak yerine havayolu ile ulaşım sağlamayı ve sonrasında da havayolundan araç kiralamayı tercih etmektedir. Sen de kiralık araba ile yolculuk yapmaktan keyif alıyor olabilirsin. İşte Rent A Car kaskosu, kiralık araç ile yaptığın bu uzun seyahatlerde olası bir kaza durumunda araçta meydana gelebilecek hasarları karşılar ve mağduriyetini giderir. Sigorta yaptırılabilen araç türlerinden biri de elektrikli araçlardır. Elektrikli araç sigortası ile ilgili bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin.  

Rent A Car Kaskosu Zorunlu mudur?

Araç kiralama, ticari bir işlem olduğu için kiraya verilen tüm araçlarda Rent A Car kaskosunun bulunması şarttır yani isteğe bağlı değildir ve poliçe oto kiralama şirketleri için özel olarak hazırlanır. Kiralanan araçlarda zorunlu trafik sigortası zorunlu olsa da bu sigorta yalnızca karşı taraftaki hasarları karşıladığı için araç kiralayanlar için ciddi bir risk ve maddi yük oluşabilmektedir. Bu noktada güvenilir ve profesyonel bir Rent A Car firması tercih etmek önem kazanır. 

Rent A Car Kaskosu Neleri Karşılar? Teminatları Nelerdir?

Rent A Car kaskosunun teminatları, kaza durumunda tüketicinin hem maddi hem de manevi kayıplarını önlemesi bakımından çok değerlidir. Poliçeye göre değişkenlik gösteren teminatlar, Rent A Car kasko fiyatlarını da etkiler. Dilersen “Kasko Fiyatları Neye Göre Belirlenir?” yazımızı okuyarak bu konuda daha detaylı bilgi edinebilirsin. 

Peki, Rent A Car kaskosu neleri kapsar? Kiralık araç kaskosu genel anlamda aşağıdaki durumlara karşı güvence sağlar. 

 • Kaza
 • Yanma ve patlama
 • Hırsızlık
 • Doğal afet
 • Hastane giderleri
 • Hukuki koruma
 • Çarpma, çarpılma
 • Pert olma
 • İhtiyari mali mesuliyet (İMM)
 • Terör
 • Yol yardım hizmeti
 • Çekici 

Kimler Rent A Car Kaskosu Yaptırabilir?

Rent A Car kasko hem gerçek hem de tüzel kişiler adına düzenlenir. Gerçek kişiler için düzenlenecek olan poliçelerde T.C. kimlik numarası ve aracın ruhsat bilgileri yeterlidir. Eğer düzenlenen poliçe tüzel kişiler adına ise vergi kimlik numarası ve ruhsat bilgileri gerekir.

 • Eğer 10 adet veya üzerinde araç varsa, ekstra filo indirimlerinden yararlanabilirsin.
 • Eğer araç sayısı 10’un altında ise sigorta şirketin bireysel poliçe düzenler. 

Rent A Car Kaskosunun Avantajları Nelerdir? 

Rent A Car kaskosu avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Rent A Car kasko sigortanın kapsamını ek teminatlarla genişletebilir ve mal güvenliğini daha fazla koruyabilirsin.
 • Kaza halinde çekici hizmetinden ücretsiz yararlanabilirsin.
 • Kaza ve arızalanma durumlarında da yol yardım hizmetinden ücretsiz faydalanabilirsin.
 • Aracın tamir edilene kadar sigorta şirketinin ikame araç hizmeti ile ulaşım ihtiyacını karşılayabilirsin.
 • Rent A Car sayesinde aracın çalınsa ya da herhangi bir doğal afette zarar görse dahi yeniden araç sahibi olabilirsin.
 • Eğer sigorta poliçenin kapsamında yer alması durumunda senden kaynaklanan kazalarda da aracın hasar onarımını ücret ödemeden yaptırabilirsin. 
 • Aracının çalınması da teminata dahildir. Bu durum resmi kayıtlara emniyetli suiistimal olarak geçer. 
 • Bazı sigorta şirketleri, 3. kişilere verilen maddi zararlarda hem maddi hem de manevi teminat taleplerini de dikkate alır.

Rent A Car Kaskosu ile Normal Kasko Arasındaki Fark Nedir?

Rent A Car kaskosu ve normal kasko arasındaki en önemli farklardan biri, Rent A Car kasko fiyatlarının bireysel kaskolara göre daha yüksektir. Bunun nedeni, kiralık araç kullanıcısının sabit olmaması ve buna bağlı olarak da risklerin daha fazla olmasıdır. Bundan dolayı da araç kiralama hizmeti kaza sonrası yasal süreçte mağdur olmana neden olabilir. Bu nedenle kiralayacağın araçta Rent A Car kaskosunun yapılmış olup olmadığını dikkate alman gerekir. 

Rent A Car kaskosu yaptırdığın takdirde bireysel kaskoda olduğu gibi maddi ve manevi hasarlarda farklılık gösteren teminat bedelleri uygulanır. Kiralık araç kaskosu, herhangi bir kaza, çalınma veya yanma gibi bir durumda maddi sorumluluktan muaf olmanı sağlar. Fakat aracın yalnızca normal kaskosu yapılmış ise aracı kiralayan kişinin tüm hasar bedelini karşılaması gerekir. Rent A Car kaskosu ise hem aracı kiralayan kişiyi hem de araç kiralama yapan firmayı güvence altına alır.

    

Rent A Car Kaskosu Ne Zaman Devreye Girer? 

Rent A Car kaskosunun devreye girebilmesi için 

 • Ehliyetinin olması gerekir ayrıca herhangi bir cezadan dolayı ehliyetin kullanılamaz halde olmamalıdır. 
 • Kaskodan faydalanabilmek için kaza anında alkol veya uyarıcı herhangi bir madde kullanmamış olman gerekir. Yani “Rent A Car kaskosu alkollü kazayı karşılar mı?” sorusuna “hayır” olarak cevap verebiliriz.
 • Kaskodan yararlanabilmek için araç kiralama işlemini araç kiralama sözleşmesinde ismi yazan kişi yapmış olmalıdır. Yani aracı kaza anında başka bir kişi kullanmamalıdır.
 • Polis veya jandarma tarafından kaza tutanağı tutulmalıdır. 

Rent A Car Kaskosunun Sakıncaları Nelerdir? 

Kasko işleminde poliçe primi risklere göre belirlendiği için müşterinin beyanıyla poliçe araca kesilir. Hususi araçlar ile kiralık araçlar arasında risk oranı açısından farklılık vardır. Kiralık araca, hususi araç kaskosu yaptırılırsa ve araç kazaya karışırsa inceleme yapılır. Bu durum ortaya çıkarsa Rent A Car kaskosu yapan sigorta şirketinin hasar ödeme yükümlülüğü ortadan kalkar. Çünkü sigortalı, sigortacıya eksik ve hatalı bildirim yaptığı için bilerek ya da bilmeyerek haksız kazanç elde etmiş olur.

Rent A Car Kaskosu Muafiyetleri Nasıldır? 

Kiralık araçla kaza yaptığında araçta bir hasar meydana gelebilir ve bir zarar ortaya çıkar. Rent A Car kaskosunda muafiyet, bu kazalarda sigortalıya düşen ödeme tutarı anlamına gelir.  Muafiyet oranları, sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle muafiyet oranı hakkında net bir şey söylemek mümkün değildir.

Muafiyet oranı %3 olarak belirlendiğini varsayalım. Buna göre sigorta bedelinin %3’ünü geçmeyen hasarlar sigortalı tarafından ödenirken %3’ü geçen bölüm sigorta şirketi tarafından karşılanır. Örneğin, kasko bedeli 100.000 TL olan bir araçta 10.000 TL’lik hasar olduğunu düşünürsek, %3 muafiyetli kasko poliçesinde sigorta şirketi 100.000 TL’nin %3’ü yani 3.000 TL tutarında olan hasarı karşılamaz. Ruhsat sahibinin 7.000 TL tutarında ödeme yapması gerekir. 

Poliçe muafiyetsiz olarak da düzenlenebilir. Muafiyetli ve muafiyetsiz kaskolarda aracı kiralayan kişi tarafından araç çalınırsa (emniyetli suiistimal) %25 muafiyet uygulanır. 

Muafiyetli poliçelerde %100 rüculu kazalarda kesinti yapılmaz iken %75 rüculu durumlarda ise muafiyetin %25’i kadar kesinti yapılır. Diğer durumlarda ise hasarın tamamı üzerinden kesinti yapılabilir.

Kiralık Aracın Rent A Car Kaskosu Olmazsa Ne Olur?

Sigorta şirketi, kiralık aracın normal otomobil kaskosu olduğunu tespit ederse, sigorta şirketinin oluşan hasarı ödeme yükümlülüğü ortadan kalkar. Bunun en önemli sebebi araç, ticari amaçla kullanılırken ona hususi kasko yapılmış olmasıdır. Bu durumun tespit edilebilmesi için sigorta şirketleri inceleme başlatır.

Rent A Car kaskosu olmayan araçlar hasara uğradığında eğer aracın ruhsat sahibi gerçek kişi ise kişinin kendisi ya da birinci derece akrabaları incelemeye girer. Eğer ruhsat sahibi bir şirket ise şirket sahibi ve SSK’lı resmi çalışanları incelenir. Kazaya karışan kişi, aracın sürücüsü değilse inceleme hasar dosyası üzerinden yapılır. İnceleme sonucunda aracın %100 kiralık araç olduğu tespit edilir ise yukarıda da bahsedildiği gibi sigorta firmasının hasar ödeme yükümlülüğü ortadan kalkar. Bu durumda Rent A Car kaskosu yapan firma, hasar talebinin tamamını aracı kiralayan kişiden talep edebilir. Eğer kiralamış olduğun aracın Rent A Car kaskosu varsa böyle bir problem yaşamazsın. 

Rent A Car Kaskosu Nasıl Yapılır?

Rent A Car kasko fiyat teklifi almak için sigortam.net internet sitemizi ziyaret edebilir veya telefonla Bilgi Hattımızı arayabilirsin. Web sitemiz onlarca farklı sigorta şirketinin tekliflerini senin için karşılaştırır, en kapsamlı ve ucuz Rent A Car kaskosunu bulman için sana yardımcı olur. Kasko poliçeni ihtiyacın olan teminatlara göre belirleyebilirsin. Senin için hazırlamış olduğumuz kasko ürünleri arasından tercih yapabilir ve güvenle araba sürmenin keyfini çıkarabilirsin.