Yol Yardım Hizmetleri Nelerdir? Nasıl Yararlanılır?

tarafından
98
Yol Yardım Hizmetleri Nelerdir? Nasıl Yararlanılır?

Yol Yardım Hizmeti

Aracın için gerekli olan tüm bakım ve onarımları yaptırmış olsan da maalesef ki bazı durumlarda beklenmedik sorunlarla karşılaşabilirsin. Seyahat sırasında meydana gelebilecek en önemli sorunlardan biri aracının arızalanması ve yolda kalmasıdır. Böyle bir durumda trafik akışının devam edebilmesi için ilgili işlemlerin yapılması gerekir. İşte yol yardım hizmetlerinin önemi bu noktada ortaya çıkar. 

Yol yardım hizmeti, kasko sigortası içerisinde ek teminat olarak sunulur. Kasko ürünlerine göre teminat kapsamları değişse de yol yardım teminatı olan bir kasko sigortası tercih ederek bu hizmetten ücret ödemeden yararlanabilirsin. Peki yol yardım hizmet nedir ve yol yardım hizmetlerinden nasıl yararlanılır?

Yol Yardım Hizmeti Nedir?

Araç sahipleri, genellikle uzun bir yola çıkmadan önce veya kış aylarında araçlarının bakım işlemlerini yaptırır. Ancak bu bakım, kimi durumlarda yeterli olmayabilir ve aracında yine de beklenmedik arızalar meydana gelebilir. Böyle durumlarda yol yardım hizmeti teminatları en zor zamanda yardımına koşar. Aracın ile yolda kaldığında seni bu durumdan kurtarmak için yapılan tüm bu hizmetler yol yardım olarak adlandırılabilir. Bu hizmet sayesinde ekip aracının arızalandığı konuma ulaşım sağlar ve sorunun en kısa süre içerisinde çözülür. 365 gün 7/24 yol yardım hizmetinden yararlanabilirsin. 

Yol Yardım Hizmeti Neleri Kapsar?

Yol yardım hizmetinin otomatik olarak sunduğu teminatlar şu şekilde sıralanabilir: 

 • Aracınla kaza yapman veya aracının bozulması durumunda araç çekici hizmeti verilir.
 • Aracının yakıtının bitmesi nedeniyle yolda kalması hâlinde yakıt temin edilir.
 • Lastik yol yardım hizmeti kapsamındadır. Eğer lastiğinin patlar ise sigorta şirketin lastik değişimi yapar. 
 • Eğer aracının anahtarını kaybedersen veya anahtar bozulursa çilingir hizmeti sağlanır.

Diğer kasko teminatlarında olduğu gibi yol yardım teminatı da, günlük hayatta akla gelmeyecek hemen hemen tüm olumsuzluklar düşünülerek hazırlanır. Kasko kapsamı hakkında daha çok bilgi öğrenmek istiyorsan kasko neleri karşılar yazımızı okuyabilirsin.

Kasko Yol Yardımı Ücretli mi?

Kasko sigortası ürünlerin kapsamlarına göre farklı teminatlara sahiptir Kasko sigortasının içerisinde yol yardım teminatı varsa çekici gibi destek hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilirsin. Bu anlamda yolda kaldığında ekstra ücret ödemek yerine yol yardım teminatını kapsayan bir kasko ürünü seçerek bütçeni daha verimli kullanman mümkün.

Kasko Yol Yardım Hizmetleri Nelerdir?

Poliçeden poliçeye göre farklılık gösteren bazı kasko yol yardım hizmetleri de şu şekilde sıralanabilir: 

 • Kaza ya da arıza durumunda aracının serviste kalması gerekebilir. Bu durumda sigorta şirketin tarafından geçici olarak kullanabileceğin bir ikame araç temin edilir.
 • Hasar nedeniyle seyahatinin aksamaması için otel ayarlanır ya da tıbbi yardım gibi kişisel yardım olanakları sağlanır.
 • Rahatsızlanırsan seyahatinin tamamlanması için sürücü temin edilir.
 • Bozulan aracının tamir edilmesi için gerekli olan yedek parçalar -aracının bulunduğu servis bölgesinde bulunmuyorsa- en kısa sürede temin edilir ve yedek parçanın hızlıca servise ulaştırılması sağlanır. Anlaşmalı servisler nelerdir? başlıklı yazımızı okuyarak sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu servisler hakkında merak ettiklerini öğrenebilirsin.

Kasko Çekici Hizmeti Nedir? 

Çekici hizmeti, kasko sigortası poliçesine ilave edilebilen yol yardım veya asistans hizmetlerden biridir. Kasko çekici hizmeti aynı zamanda tüm sigorta şirketleri tarafından sunulan ek yardım hizmetler arasındadır Kasko poliçen bu ek teminatlardan birini kapsıyorsa aracın yolda kalması durumunda sigorta şirketi aracını çekici yardımı ile kaldığı yerden alır ve duruma göre aracını en yakın servise, benzinliğe veya lastik servisine götürür. 

 • Eğer poliçende sigorta çekici hizmeti varsa aracının arızalanması veya bir kaza sebebiyle yolda kalması durumunda çekici, aracının bulunduğu noktaya gelir ve aracını en yakın yetkili servise götürür. 
 • Yol yardım çekici hizmeti sayesinde aracının yakıtının bitmesi durumunda aracın en yakın benzin istasyonuna götürülür.
 • Sigorta şirketin kasko çekici hizmetinden dolayı aracının lastiğinin patlaması durumunda aracının en yakın anlaşmalı lastik servisine ulaştırılmasından da sorumludur. 

Sigorta çekici hizmetinden faydalanmak için aracın yolda kalması durumunda çekici talep etmen gerekir, sonrasında sigorta şirketin bulunduğun konuma en yakın noktadaki çekiciyi yönlendirecektir. Kasko çekici hizmetinden yararlandığında sen den servis ücreti alınmaz ve çekici yardımı için ödemen gereken tutar, sigorta şirketin tarafından karşılanır. Ancak eğer bu hizmet poliçende teminat olarak bulunmuyor ise ücreti senin karşılaman gerekir. 

Yol Yardımı Hangi Durumlarda Kullanılamaz?

Araç sigortalarında sunulan önemli hizmetlerinden olan yol yardımı bazı durumlarda kullanılamaz. Bu durumlarda sigorta şirketinden yardım talep edemezsin ve kendin bütçen ödeme yapmak durumunda kalabilirsin. 

 • İlaç veya uyuşturucu kullanımı sonrasında yol yardımı talep edersen,
 • Kendi kendini yaralar veya üçüncü kişilerle kavgaya edersen,
 • Ayaklanma, grev, iç savaş, terör ve doğal afet gibi durumlar sonucunda aracın hasar görürse,
 • Sürekli olarak aynı şekilde kaza yapar ve aracın benzer şekillerde arızalanırsa da yol yardım hizmetinden yararlanamazsın. 

Poliçende ikame araç hizmeti bulunsa da bazen arıza nedeni poliçe kapsamı dışında kalabilir bu durumda sigorta şirketleri ikame araç sağlamaz. Yol yardım çekici hizmeti ise bir yıl içindeki kullanımı ile alakalı sınırlamalar vardır. Eğer bu hizmete öngörülen rakamın üzerinde başvurursan ekstra ücretlendirme yapılır ayrıca çekici yardım hizmetlerine otoyol ve köprü ücretleri de eklenir. 

Trafik Sigortası Çekici Hizmeti Var Mı?

Eğer trafiğe çıkmak istiyorsan cezai yaptırımlarla karşılaşmamak için mutlaka trafik sigortası yaptırman gerekir. Trafik sigortası, kaza durumunda sigortalı aracın karşı taraftaki araç veya araçlarda neden olduğu hasar durumuna karşı güvence sağlar. Bu sigortanın kapsamı, genel şartlar çerçevesinde belirlenmiştir ve tüm sigorta şirketlerinde aynıdır. Trafik sigortası yol yardımcı hizmeti var mı sorusu ise trafik sigorta poliçesi yaptırmak isteyen kişilerin merak ettiği bir konu olarak karşımıza çıkar. 

Çekici hizmeti, standart trafik sigortası teminatları içerisinde bulunmadığı için trafik sigortası yaptırdığın sigorta şirketi çekici hizmeti sağlamaz. Fakat artı ya da ekstra trafik sigortaları gibi bazı ürünlerde ek teminat olarak yol yardım hizmeti yer alır. Trafik sigortasında yol yardım teminatına sahip olmak istiyorsan teklif alarak ek teminatlara sahip trafik sigortalarını incelemeni öneririz.

Yol Yardım Hizmeti Nasıl Alınır?

Yol yardım hizmetinden yararlanmak için kasko sigorta şirketinin müşteri hizmetlerini arayabilirsin. Aynı zamanda Sigortam.net’i arayarak da en kısa sürede yol yardım hizmeti alabilirsin. Kasko yol yardım teminatını kullanmak için Sigortam.net’i aradığında sigorta uzmanlarımız seni sigorta şirketin ile görüştürerek kayıt açılmasını sağlarlar. Sonrasında ise yardımın gelip gelmediğini seni arayarak kontrol ederler ve aksilik yaşaman durumunda yeniden şirketinle irtibata geçip seni bilgilendirirler.

Eğer sigortan yoksa internet üzerinden bulunduğun şehrin yol yardım hizmetine de ulaşabilirsin. Bu hizmete ayrıca ücret ödemek yerine çekici hizmetinden kaskon kapsamında ücretsiz yararlanabileceğini hatırlatalım. Bu açıdan kasko sigortanda yol yardım teminatının olması trafiğe çıktığında maddi ve manevi açıdan daha rahat olmanı sağlayacaktır.

Yılda Kaç Kez Yol Yardımı Alınabilir? 

Trafik ya da kasko sigortanda ek teminat olarak yol yardım hizmeti varsa bir hasar durumunda aracının en yakın servise götürülmesi için çekici hizmeti alabilirsin. Bu hizmet sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte poliçe dönemi içinde belirli limitler doğrultusunda aracının arızalanması veya kazaya karışması durumunda sağlanır. Peki, sigorta kaç kez çekici hizmeti verir?

Çekici hizmeti sigorta şirketleri arasında farklılık gösterse de 10 yıldan büyük olan araçlar için yılda 1 kez, diğer araçlar için ise yılda en fazla 4 kez yardım hizmeti sunulur.  Eğer sigorta poliçenin kapsamında limit aşılırsa, yol yardım hizmeti alabilmek için ekstra ücret ödemen gerekebilir. Ayrıca otoyol ve köprü ücretleri de çekici hizmetine dâhil olabilir. Sigorta şirketin, standartlarına göre kendi yol yardımı limitini belirler. Ancak ek ödemelerle bu limiti artırabilir, yol yardım hizmetinden en iyi şekilde faydalanabilirsin. Aracının yolda kalması durumunda mağduriyet yaşamak için sigortam.net aracılıyla yol yardım hizmeti sunan kasko poliçelerini inceleyebilir ve yol yardım hizmet paketi satın alabilirsin. 

Yol Yardım Hizmeti Fiyatları Ne Kadar? 

Yol yardım teminatı olan kasko sigortaları, bu teminatın olmadığı dar kapsamlı kaskolara göre daha yüksek fiyatlı olabilir. Ancak sigortanın kapsamını ne kadar geniş tutarsan, kaskonun sunduğu güvence de o kadar geniş olur. Bu sayede olası hasar durumunda oluşan masrafların önüne geçebilirsin.  Aracının özelliklerine ve sigorta şirketlerine göre kasko primin değişirken, teminat kapsamı arttıkça da fiyatlar değişebilir. Kasko fiyatı neye göre belirlenir öğrenmek için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Ücretsiz yol yardım hizmetinden yararlanmak için hemen yol yardım sigorta fiyatlarını öğrenebilmek için kasko teklifi alabilirsin. Poliçe hazırlama ve teklif alma sürecinde sigortam.net’ten üzerinden 7/24 ulaşım sağlayabilir ve destek alabilirsin.