Online Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

tarafından
40
Online Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

online sigorta sorgulama

İnternet dünyasına uyum sağlamamızla birlikte ürün ve hizmetlere erişimimiz çok daha kolay ve güvenli hale geldi böyle olunca da işlemlerimizi birçok alanda çok büyük hızla yürütmeye başladık. Sigorta ürünleri ve poliçeleri ile alakalı işlemler de internet üzerinden alınabilen hizmetler arasına girdi. Artık online poliçe sorgulama işlemleri ile poliçe sorgulama ve karşılaştırma yapmak için zaman harcamana gerek yok. İster özel sağlık sigortası ister kasko veya trafik sigortası olsun tüm sigortaları online poliçe sorgulama hizmeti ile birkaç dakika için sorgulayabilir poliçene ait detayları öğrenebilirsin.

Sigortam.net’e üye olarak şirketimiz aracılığıyla satın aldığınız tüm poliçeleri görebilir, poliçe bitiş tarihinden önce alternatifli teklifleri karşılaştırmalı olarak inceleme avantajından yararlanabilirsin. Dilersen poliçen ile ilgili teminat değişikliklerini de bizlere anında ileterek hızlı ve kaliteli hizmetin devamlılığını da sağlayabilirsin. Üstelik Sigortam.net aracılığıyla hasar işlemlerini takip edebilir ve bu işlemlerin en kısa sürede sonuçlanmasını sağlayabilirsin.

Sigortam.net’li olarak acenteleri tek tek gezmeden en uygun fiyatlı poliçelere kolayca ulaşabilir; cep telefonu, DASK, trafik, konut poliçe sorgulama ve hesaplama işlemlerini yapabilirsin. Peki, online poliçe sorgulama nasıl yapılır?

Sigorta Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?  

Kamu kurumlarının online sorgulama işlemlerini tek bir çatı altında toplaması ile birlikte zorunlu trafik sigortası, sağlık sigortası ve DASK poliçe sorgulama gibi işlemler de online olarak gerçekleştirilmeye başlanmıştır. İnternet üzerinden kolayca poliçe sorgulama işlemini yapabilirsin.

Poliçeni sorgulamak için uygulanabilecek iki farklı yol vardır. Şimdi onları detaylarıyla açıklayalım.

E-Devlet Üzerinden Online Poliçe Sorgulama 

Online poliçe sorgulama işlemini T.C. kimlik numaranı ve e-Devlet şifreni kullanarak e-Devlet üzerinden kolayca yapabilirsin. E-devlet şifreni sana en yakın PTT şubesinden alabilir, dilersen kimlik bilgilerini veya internet bankacılığını kullanarak da sisteme giriş yapabilirsin. Gel, bunu bir örnekle açıklayalım. 

Online olarak zorunlu trafik sigortası sorgulaması işlemi yapmak istediğini varsayalım. 

 • Öncelikle bunun için e-Devlet üzerinden sisteme giriş yap. 
 • Sonrasında arama butonuna “sigorta sorgulama” yaz.  
 • www.turkiye.gov.tr/sbm-trafik-police-sorgulama adresine giderek aracının plakasını yaz.
 • Ardından “sorgula” butonuna tıkladığında aracınla ilgili poliçe detaylarını görebilir, sigortanın başlangıç-bitiş tarihlerini, sigorta yaptığın şirketi öğrenebilirsin.   

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Üzerinden Poliçe Sorgulama 

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sayfasından da poliçe sorgulama yöntemini kullanabilirsin.  

 • Sayfaya girdikten sonra poliçe sorgulama sayfasına ilerlemen gerekir.  
 • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi online servislerini kullanarak trafik, kasko gibi poliçelerini
 • sorgulayabilir ve yürürlükteki poliçenin son bilgilerine ulaşabilirsin.

“Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Nedir? Ne İşe Yarar?” öğrenmek için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Poliçe Sorgulama İle Neler Öğrenilir?

Sigorta sorgulama ile mevcut poliçenin son güncel bilgilerine ulaşabilirsin.

 • Poliçe başlangıç bitiş tarihi,
 • teminat bilgileri,
 • indirim/sürprim (sürprim ne demek öğrenmek için tıkla.)
 • varsa önceki poliçe bilgilerine sorgulama ile ulaşman mümkün. 

Sigorta branşına göre sorgulama sonucu göreceğin bilgiler de değişebilir. Aşağıda sigorta poliçe sorgulama için branş bazında açıklafığımız sorgu detaylarını inceleyebilirsin.

Trafik Poliçe Sorgulama

Aracına ait trafik sigortası poliçe bilgilerini, plaka bilgisini, poliçe anahtar bilgilerini ve kimlik bilgini kullanarak poliçe sorgulama ekranından poliçeni sorgulayabilirsin. Sorgulama sonucu araç bilgilerine, teminat bilgilerine, indirim-sürprim oranlarına ve önceki poliçe bilgilerine erişebilirsin. 

Trafik sigorta poliçesi zorunlu olması açısından oldukça önemlidir. İnternetten trafik sigortası yaptırmak güvenli mi gibi bir sorun varsa ilgili yazımızdan detayları öğrerenebilirsin.

Kasko Poliçe Sorgulama

Aracına ait kasko bilgilerini, poliçe anahtar bilgisini ve şasi bilgisini kullanarak kasko poliçe sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsin. Sorgulama işlemini tamamlayarak önceki poliçe bilgilerinin detaylarını ve indirim-sürprim bilgilerini görüntüleyebilirsin.

Sağlık Poliçe Sorgulama

Sağlık poliçe sorgulama işlemi hem özel sağlık sigortası hem de tamamlayıcı sağlık sigortası için aynı şekilde gerçekleşir. Özel sağlık sigortası sorgulama işlemini e-Devlet portalı üzerinden poliçe bilgilerini, poliçe anahtar bilgilerini ve kimlik bilgilerini kullanarak özel sağlık sigortası sorgulama işlemini birkaç adımda kolayca tamamlayabilirsin. Aynı şekilde tamamlayıcı sağlık sigortası sorgulama için de sağlık poliçendeki bilgileri, poliçe anahtar bilgilerini ve kimlik bilgilerinden yararlanabilir, önceki poliçe bilgilerinin detaylarından sürprim-indirim oranlarına kadar birçok bilgiye de erişebilirsin