Kaskoda Meslek İndirimi Nedir, Hangi Mesleklere Uygulanır?

tarafından
80
Kaskoda Meslek İndirimi Nedir, Hangi Mesleklere Uygulanır?

İsteğe bağlı olarak yaptırılan kasko; yanma, çalma, çalınmaya teşebbüs edilmesi, trafik kazası, doğal afet, terör gibi pek çok riske karşı koruma sağlayan oldukça geniş kapsamlı bir sigorta ürünüdür. Kasko sigortasından yararlanmak isteyen kişiler için uygulanan bazı indirimler vardır. Kasko primini etkileyen bu indirimlerden biri de meslek indirimidir. Sigorta şirketleri tarafından kaskoda meslek indirimi uygulaması kapsamında asker, devlet memuru, doktor, öğretim üyesi,  A.Ş. çalışanlarına özel indirimler uygulanır. 

Kasko Meslek İndirimi Nasıl Uygulanır?

Kasko meslek indirimi, kasko poliçesi satın alınırken belirli meslek gruplarına özel olarak uygulanan indirimlerdir. Kasko meslek indiriminden yararlanan meslek grupları, daha avantajlı fiyatlarla kasko sigortasını satın alabilme imkânına sahip olurlar. Meslek indirimlerinin oranları ve uygulanıp uygulanmayacağı sigorta şirketlerinin kendi şartlarına göre değişebilir. Yani bazı şirketler meslek gruplarına indirim verirken bazıları vermeyebilir. Aynı şekilde oranlar arasında da fark olabilir, örneğin doktor mesleği için en üst verilebilecek indirim oranı %15’dir. Bazı şirketler bu oranı %10 şeklinde de müşterilerine uygulayabilir. Bu nedenle kasko teklifi alarak en güncel indirim avantajları hakkında bilgi sahibi olabilirsin. 

kasko meslek indirimi

Kasko Mesleki İndirim Oranları Tablosu

Kasko meslek indirimi tablosunda birçok alandaki mesleki grubun indirim oranlarını listeledik. İndirim oranları sigorta şirket uygulamalarına göre değişebilir. Buna karşın en fazla verilen mesleki indirimler aşağıdadır:

Meslek İndirim Oranı (Maksimum)
Öğretmen- Öğretim Üyesi %25
Doktor – Diş Hekimi %15
Sağlık Çalışanı %15
Eczacı  %1
TSK Personeli – Sivil Memur %23
Devlet Memuru %18
Mimar %5
Mühendis %12
Anonim Şirket Çalışanı %23
Emekli %5
Serbest Muhasebeci – Mali Müşavir %10
Yargı Mensupları (Hakim, Savcı ve Yard.) %15

Şimdi bazı meslek gruplarını detaylarıyla birlikte inceleyelim.

Kasko Sigortasında Öğretmen İndirimi 

Sigorta şirketleri, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olan eğitim kurumlarında çalışan öğretmenler için kasko sigortası yaptırırken %25’e varan indirimler sunar. Aynı zamanda özel okullarda ve etüt merkezlerinde çalışan formasyon almış öğretmenler de sigorta meslek indirimi kapsamında bu indirimden yararlanabilir. Sen de MEB’e bağlı okullarda öğretmen olduğuna dair belge ve kimlik kartı ile sigorta şirketine başvurabilir ve bu indirimlerden yararlanabilirsin. 

Kasko Sigortasında Doktor İndirimi 

Kasko sigortası yaptırırken meslek indiriminden yararlanabilen bir diğer meslek grubu da doktorlardır. Doktorlar kasko poliçesi yaptırırken %15’e varan indirim imkânlarından yararlanabilirler. Kasko doktor indiriminden yararlanabilmek için doktor olduğunu dair bir belge ya da kimlik kartı ile başvuruda bulunman yeterli olacaktır. 

Kasko Sigortasında Asker İndirimi 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensupları kasko sigortası yaptırırken %23’e ulaşan indirimlerden yararlanabilirler. Astsubay, subay gibi rütbeli bütün TSK mensupları ile bu görevlilerin eşleri bu indirimlerdenyararlanabilirler. Bu indirimden faydalanmanın yolu, sigorta şirketine TSK mensubu olduğunu gösteren kimlik kartını sunmaktan geçer. 

Kasko Sigortasında Öğretim Üyesi İndirimi

Üniversitelerde görevli olan doçent, doktor ve profesör gibi bütün öğretim üyeleri ile birlikte araştırma görevlileri ve okutmanlar da kasko yaptırırken %25’e kadar varan meslek indiriminden yararlanabilir. Sen de kasko yaptırdığın sigorta şirketine kimlik belgeni ileterek bu indirimden yararlanma hakkı kazanabilirsin. 

Kasko Sigortasında Devlet Memuru İndirimi

Memur indirimi nedir sorusu devlet çalışanları tarafından sıklıkla araştırılan bir konudur, memur indirimi kamu çalışanlarına yönelik kasko poliçesinde indirim yapılmasını ifade eder. 657 sayılı kanuna göre bütün devlet memurlara kasko sigortası yaptırırken meslek indiriminden yararlanabilir. Eğer devlet memuruysan %18’e varan indirimlerle kasko için avantajlı fiyatlardan yararlanabilirsin. 

Emeklilere Kasko İndirimi

Emeklilere özel kasko indirimi sigorta şirketlerine göre değişebilir. Genel olarak %5 oranında kaskoda emekli indirimi uygulayan şirketler vardır. Daha fazla oranlarda da indirim olabilir, teklif alınarak incelenebilir indirim ve avantajlara göre karar verilebilir.

Kasko Sigortasındaki Diğer İndirimler

Kasko sigortasında meslek indiriminin yanı sıra bazı koşullar sağlayan sürücüler için uygulanan bazı ekstra indirimler de vardır.  

Tek Sürücü İndirimi: Sigorta aracın tek kişi tarafından kullanılacağını belirtirsen %20 oranında sürücü indiriminden yararlanabilirsin. Ancak bu aracı farklı bir kişinin kullandığı tespit edilirse ve araç kazaya karışırsa sigorta şirketin yaptırım uygulama hakkında sahiptir. Tek sürücü indirimden yararlanmak için 30 yaşın üzerinde olmak ve en az 3 yıl önce ehliyet almış olmak gerekir.

Üst Düzey Yönetici İndirimi: Eğer sigortalı araç bir şirketin üst düzey yöneticisi tarafından kullanılacak ise yöneticinin 30 yaşından büyük ve 5 yıldır ehliyet sahibi olması şartı aranır. Bu koşulları karşılayan kişilere ise %20’ye varan indirimler uygulanır. 

Peşin Ödeme İndirimi: Eğer sigorta primini peşin ödersen sigorta şirketlerine göre değişkenlik göstermekle birlikte ekstra indirimlerden de yararlanabilirsin. 

“Kasko Yaptırmak Mantıklı mı?” başlıklı yazımızı okuyarak kasko sigortasının avantajları hakkında detaylı bilgi edinebilirsin. 

İndirimli Kasko Kapsamı 

Mesleki indirim uygulanan kasko sigortasının ana teminatları; (çarpma, çarpılma, yanma, çalınma gibi) diğer bütün kasko sigortalarında olduğu gibi sigortalı tarafından belirlenir ve mesleki indirimler poliçeye bütün teminatlar için yapılır. Yani mesleki indirimin sigorta teminatlarına artı bir etkisi yoktur. Ayrıca asistans hizmetleri de normal kasko poliçesi ile aynıdır. 

İndirimli kaskoda ek teminatlarda da aynı durum söz konusudur. Yani dilersen ek prim ödeyerek. yurt dışı koruma teminatı, hukuksal koruma, ihtiyari mali mesuliyet, ikame araç, ferdi kaza gibi kasko ek teminatları indirimleri poliçene ekletebilir ve poliçenin kapsamını genişletebilirsin.

Genişletilmiş kasko nedir hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

İndirimli Kaskoda Hasarsızlık İndirimi Uygulanır mı? 

Mesleki indirim yapılan bütün kasko ürünlerinde hasarsızlık indirimi geçerlidir. İndirim uygulanan kasko sigortasında hasarsızlık indirim tutarı belirlenirken toplam prim tutarı üzerinden işlem yapılır. Hasarsızlık indirimi, hasar almadan geçen bir yılın sonunda ikinci yıl poliçeye indirim uygulanır ve bu oran hasarsız geçen her yıl orantılı olarak artar. 

Mesleki İndirim Uygulanan Kaskoda Kapsam Dışı Durumlar

Mesleki indirim uygulanan kasko sigortası ile normal kaskonun hasarı karşılamadığı durumlar arasında bir farklılık yoktur. İndirim uygulanan poliçeler için sigorta şirketi karşılamayacağı durumlar değişmez.

  • Mesleki indirim uygulanan kasko sigortası ile normal kaskonun hasarı karşılamadığı durumlar arasında bir farklılık yoktur. İndirim uygulanan poliçeler için sigorta şirketi karşılamayacağı durumlar değişmez.
  • Eğer oluşan hasar poliçede yer almayan bir teminat ise zarar, sigorta şirketi tarafından karşılanmaz. Sel ve su baskını poliçede yoksa hasar sonrası kasko sigortası tarafından karşılanmaz. 
  • Sürücünün alkollü olduğu veya madde kullandığı tespit edilirse hasar ile ilgili teminat olsa dahi sigorta şirketi ödeme konusunda destek olmaz. 
  • Eğer araca kasıtlı olarak zarar verildiği tespit edilirse hasar indirimli kasko kapsamında karşılanmaz.
  • Araç ehliyetsiz bir kişi tarafından kullanılmış ise sigorta şirketi oluşan hasarı karşılamaz. 
  • Sigorta şirketi; ayaklanma, darbe, iç savaş, ihtilal ve işgal gibi durumları da poliçe kapsamında değerlendirmez.

Kasko Sigortanı Sigortam.net’te Yaptır! Aracını Güvence Altına Al!

Kasko sigortanı Sigortam.net’te yaptırarak aracını güvence altında alabilir ve güvenli bir sürüş deneyimi alabilirsin. Sigorta şirketlerinin sunduğu kasko tekliflerine ulaşmak için Sigortam.net web sitesi üzerinden işlem yapabilir veya Sigorta Bilgi Hattımızı arayarak da bilgi alabilirsin.