Kasko Yenileme Süresi Kaç Gün, Süre Geçerse Ne Olur?

tarafından
74
Kasko Yenileme Süresi Kaç Gün, Süre Geçerse Ne Olur?

Kasko yenilemesini zamanında yapmak sigortalının indirim haklarını kaybetmemesi açısından oldukça kritik bir konudur. Aynı zamanda kasko güvencesi olmadan aracın başına gelebilecek hasar riskleri bütçeyi yorabilecek masraflara neden olabilir. Bu nedenle yazımızda kasko yenilemesi kaç gün içinde yapılmalı, yenileme süresi geçerse ne olur gibi sorulara cevaplar hazırladık. Şimdi hemen merak edilenlere geçelim.

Kasko Yenileme Süresi Kaç Gündür?

Kasko yenileme süresinin kaç gün olduğu sigorta şirketlerine göre değişebilmektedir. Mevcut kasko poliçesi yürürlükteyken bitiş tarihinden önceki son 1 ay içerisinde kasko yenileme süreci başlar. Mevcut poliçe bittikten sonra da sigorta şirketlerine göre farklılaşan sürelerde devam eder. Genel olarak poliçe bitiminden sonra 2-3 ay arasındadır. Daha kısa ya da daha uzun uygulayabilen sigorta şirketleri de vardır.

Mevcut kasko şirketinin ya da geçmeyi düşündüğün yeni sigorta şirketinin yenileme süresini öğrenerek hareket etmekte fayda vardır. Böylece yenileme süresi geçmeden kaskonu yaptırabilir, haklarını kaybetmeden kasko güvencesine sahip olabilirsin.

Kasko Yenileme Süresi Geçerse Ne Olur?

Kasko yenileme süresi geçerse hasarsızlık indirimi bozulur, yani hak kazanılan indirim oranı sıfırlanır. Kaskoda hasarsızlık indirimi, hasarsız geçirilen her yılın sonunda kasko sigortası yenilenirken indirim alınmasını sağlar. Şirketlerin uygulamasına göre değişmekle birlikte %30’dan %65’e kadar indirim sağlayan kademeleri vardır. İşte yenileme süresi içerisinde kaskoyu tekrar yaptırmak daha uygun fiyatlar ödenmesine imkan verir.

Örneğin sigortalı üç sene üst üste hasar yaşamadan kasko poliçesini yeniledi. Hasarsızlık indirim kademelerine göre yer aldığı indirim oranı %50’dir. Eğer yenileme süresi geçmeden kaskosunu satın alırsa şirketlere göre değişmekle birlikte yüksek ihmalle kaskosunu %50 indirimle satın alabilecektir. Yenileme süresini geçirdiğini düşündüğümüzde ise %50 oranında indirim hakkı kaybolmuş olacak kaskosunu daha yüksek primlerle satın alabilecektir. Kasko hasarsızlık indirimi ve kademeleri hakkında ilgili yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsin.

kasko yenileme süresi

Mevcut Kasko Bitmeden Yenileme Yapılabilir mi?

Mevcut kasko poliçesi bitmeden yenileme yapılabilir. Peki kasko yenileme kaç gün önceden yapılır? Sigorta şirketleri mevcut poliçenin bitiş tarihine son 30 gün kaladan başlamak üzere yenileme işlemini yapabilir. Aynı sigorta şirketinden devam etmek istemeyenler için de aynı durum söz konusudur. Kasko yenilemesinde şirket değiştirirken yeni şirketin yenileme zamanına uygun bir geçiş yapılırsa hasarsızlık indirimini kaybetmeden yeni şirketten de kasko satın alınabilir.

Kaskoyu erken yenileme durumu aslında yeni kaskonun mevcut poliçe bittiğinde devreye girecek şekilde satın alınmasıdır. Bu durum mevcut kaskonun geçersiz olmasını sağlamaz. Bitiş tarihi gelene kadar mevcut kasko devam ederken, bittiğinden bir sonraki gün yeni kasko devreye girer. Hem ara vermeden kasko güvencesine sahip olunmasını sağlar, hem de hasarsızlık indirimi varsa sorun yaşamadan devam etmesine olanak verir.

Kasko Bittikten Sonra Yenileme Süresi Ne Kadardır? 

Kasko bittikten sonra yenileme süresi değişken bir konudur, her sigorta şirketi aynı uygulamayı yürütmez. Çoğunlukla sigorta şirketleri 2-3 ay sonra hasarsızlık indirimini sıfırlar. Yani 2-3 ay arasında kasko yenilenmezse haklar kaybolabilir. Azınlıkta olsa da bazı şirketler ise 6-12 ay gibi daha uzun yenileme süreleri verebilir.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi kaskoyu yenilememek sadece hasarsızlık indiminin bozulmasına değil kasko güvenvesine sahip olmamayı da getiriyor. Şimdi son olarak kasko yaptırmamanın sonuçlarına kısaca bir göz atalım.

Kasko Yaptırmazsam Ne Olur?

Kasko yaptırmazsan kendi aracındaki hasar masraflarını kendi bütçeden ödemek zorunda kalabilirsin. İki taraflı bir kazada kusurlu taraf sensen trafik sigortan karşı tarafın masraflarını limitler dahilinde öder ama senin aracındaki hasarlar senin sorumluluğunda kalır. Günümüzde tamir masraflarının da arttığını düşünürsek yüksek masraflara katlanmak zorunda kalabilirsin. Ayrıca her zaman iki taraflı bir kaza değil sadece senin bir hasar yaşadığın tek taraflı kazalarda olabilir. Bir duvara ya da duran bir cisme çarptın ve hasar aldın diyelim, işte kasko bir çok hasar durumunda devreye girerek senin adına hasar masraflarını karşılar. Trafikte ya da park halindeki kaza risklere karşı kasko güvencesine sahip olmak bütçen için oldukça avantajlı olacaktır.

Kasko Yenileme Fiyatları Ne Kadar?

Kasko yenileme fiyatları, her sürücünün hasar kademesine, aracın marka modeli gibi birçok krietere göre değişir. Eğer sigortalı bir yılı hasarsız olarak geçirdiyse hasarsızlık indirim imkanına sahip olur. Bu anlamda kasko yenileme fiyatlarının daha uygun primlerle yapılabileceğini söyleyebiliriz. İlk defa kasko yaptıran bir sürücü tüm yılı yani ilk poliçe dönemini hasar yaşamadan (kasko poliçesini bir hasar ödemesi için bozdurmadan) tamamlarsa yenileme döneminde %30 indirim hakkı kazanır. Devamındaki hasarsız geçirilen her yıl, %40, %50, %60 ve %65’e kadar indirim alabilir. Bu oranlar ve kesin uygulanıp uygulanmayacağı şirketlere göre değişebilir bir durumdur ama çoğu şirket hasarsızlık indirim hakkını uygular.

Sende kendi aracın için kasko fiyatı ne kadar hemen teklif alıp öğrenebilirsin.