Kasko Yaptırmak Avantajlı mı?

tarafından
89
Kasko Yaptırmak Avantajlı mı?

Kaskoyu bütçene ekstra bir yük olarak görüyor veya “Zaten trafik sigortam var, kasko sigortası yaptırmama gerek yok.” diyor olabilirsin. Oysa kasko sigortası yaptırmak yasal bir zorunluluk olmasa da sağladığı avantajlardan dolayı önemli bir ihtiyaçtır. Her şeyden önce sağlıklı ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşaman için gerekli tüm önlemlerin alınmasını sağlar ve pek çok farklı durumuna karşı güvence oluşturur. 

Kaza durumu trafik sigortası teminat limitini aşıyorsa veya karşı tarafın sigortası yoksa kasko sigortası devreye girer ve poliçe kapsamında güvence altına alır; aracın çizilmesi, çarpma, çarpılma, aracın perte çıkması, ağır hasar alması ve doğal afet gibi riskli durumlarda kurtarıcı olarak ortaya çıkar. Üstelik poliçene ilave edeceğin ek teminatlar ile poliçenin kapsamını genişletebilirsin. Oysa kasko sigortası yaptırmadığın takdirde bütün masrafları cebinden ödemen gerekir bu da maddi anlamda sana büyük zorluk çıkarır. Bu nedenle aracın için en uygun ve kapsamlı kaskoyu yaptırarak ek teminat seçenekleri ile aracını koruma altına alabilirsin. 

kasko yaptırmak mantıklı mı

Arabaya Kasko Yaptırmak Zorunlu mu?

Kasko sigortası zorunlu değil isteğe bağlı bir araç sigortasıdır. Yani kanuni olarak kasko yaptırmak mecburi değildir ama kasko yaptırmanın kanuni olmayan zorunluluklarından bahsetmek gerekir. Bu aşamada şu soruya cevap verelim. Kasko yaptırmak mantıklı mı? Evet kasko yaptırmak araç sahipleri için maddi açıdan oldukça avantajlı ve mantıklıdır. Çünkü günümüzde hasar masrafları yüksek maliyetlere neden olabilir ve zararları kaskon yoksa kendi bütçenden ödemek durumunda kalırsın. 

Zorunlu trafik sigortası trafiğe çıkan her araçta bulunması zorunlu olan bir sigorta türüdür, ancak trafik sigortası yalnızca kazada poliçe sahibi hatalı ise karşı tarafın maddi ve bedensel zararları karşılarken kasko sigortası poliçe sahibinin mağduriyetini önler ve trafik sigortasının kapsamadığı teminatları sunması ile avantaj sağlar. Kasko sigortası; geniş çaptaki güvenceleri ile pek çok duruma karşı güvence sağlayarak masrafların karşılanması, sürecin hızlı ilerlemesi gibi birçok konuda sana destek olur.

Araca Kasko Yaptırmak Mantıklı mı, Avantajları Nedir?

Kasko Sigortası Bütçeni Korur.

Özellikle yeni araçlarda aracın bir parçasının kırılması veya kaportasında bir hasar meydana gelmesi gibi ufak hasarlar bile sana kasko yaptırmaktan daha pahalıya mâl olabilir. Özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsan aktif kaza riskini de göz önünde bulundurduğun takdirde kasko sigortasının yaptırmanın önemli bir kez daha karşına çıkar. Kasko, hasarın neden olduğu yüklü masrafların önüne geçerek bütçeni korumana yardımcı olur. 

Kasko Manevi Tazminat Taleplerini Karşılar.

Zorunlu trafik sigortası manevi tazminat taleplerini poliçe kapsamına alınmazken kasko sigortasının türüne göre manevi tazminat talepleri de poliçeye dahil edilebilir. Kasko poliçelerinde ihtiyari mali mesuliyet (İMM) ve manevi tazminat şeklide teminat klozu vardır. Bu sayede mahkeme değerlendirmesi sonucunda manevi tazminat ödenmene karar verilir ise poliçede yer alan limitler doğrultusunda manevi tazminat talepleri sigorta şirketi tarafından karşılanır. 

Trafik sigortası manevi tazminat hakkında bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Aracını Kazalara Karşı Korur. 

Aracın ile seyir halindeyken kusurun olsun olmasın istenmeyen bir kaza yaşayabilirsin. Böyle bir durumda kasko sigortan aracında oluşan bütün hasarları poliçe teminatları doğrultusunda karşılar. Aracındaki büyük-küçük tüm hasarlar sigorta şirketin tarafından onarılır. 

Kasko Sigortası Sağlık Sorunlarında Sana Destek Olur.

Kasko sigortası; kaza sonrası hem senin hem de araçta bulunan yakınlarının ihtiyaç duyabileceği tedavi masraflarını karşılayarak destek olur. Ancak bunun için sağlık sorunlarının ek teminatlarla poliçe kapsamına alınmış olması gerekir. Ancak bu ek teminatın kasko fiyatını artıracağını unutmamak gerekir. 

Kasko Sigortası Çekici Hizmeti Sunar. 

Bir kaza veya arıza sonucu aracının çekilmesi gerekebilir. Bu doğrultuda aracın arızalanması ve hareket edememesi durumlarında poliçe limitleri dahilinde çekici hizmeti sunulur. Belli şartlar altında bu işlem ücretsiz olarak gerçekleşir. Ancak çekici hizmetinden yararlanmak için kaza sonrası aracını hiçbir şekilde hareket ettirmemen gerektiğini de dikkate almak gerekir.

İkame Araç Temin Edilir.

Kasko sigortası kapsamında sunulan yedek araç hizmeti sayesinde hasar durumunda sana geçici araç temin edilir ve sigorta şirketin tarafından çekilen aracın onarım için ilgili servis götürülür. Sigorta şirketin tarafından sunulan ikame araç hizmeti sayesinde kazadan etkilenmeden günlük yaşantını sürdürebilirsin.

Doğal Afetlere Karşı Teminat Sağlar

Kasko sigortası yaptırdığında doğal afetlere karşı da güvence sahibi olursun. Kasko genel şartları doğrultusunda yangın, deprem, dolu, sel, toprak kayması ve yağış gibi doğal afet sonucu meydana gelen zararlar, sigorta şirketin tarafından karşılanır. 

Hırsızlığa Karşı Güvence Oluşturur. 

Hırsızlık sonucu araçta meydana gelen zararları da ek bir ücret karşılığında poliçene ekletebilirsin böylece sigortan; aracın çalınması, anahtarı üzerindeyken çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi durumlara karşı teminat oluşturur. Bazı sigorta şirketleri zararın tamamını karşılarken bazıları ise kısmi olarak zararı karşılar ve çalınan araç yerine yeni araç da temin edebilir. Eğer çalınma girişimi başarısız olduysa kasko sigortan işlerliğini korur ve bu süreçte meydana gelen zararlar da poliçe kapsamında karşılanır.  

Aracın Eskime Durumuna Karşı Güvence Sağlar.

Kasko kapsamında eskime payı düşmeme ve enflasyon gibi ek teminatlar sayesinde aracın piyasa satış oranı korunabilir. Böylece değer kaybı gibi bir durumda yaşanılan mağduriyetin önüne geçilmiş olur.  Sen de sigorta kapsamına dahil edebileceğin ek teminat seçenekleri ile poliçeni ihtiyaçlarına en uygun şekilde oluşturabilirsin. 

Ek Teminatlar Sunar. 

Kasko yalnızca standart hizmetler ile kalmaz aynı zamanda aracın ile ilgili ihtiyacın olan farklı hizmetleri de poliçene ekletebilirsin. Araç çilingir hizmet, anahtar kaybı ve araç içi aksesuar gibi farklı seçenekleri de poliçe kapsamında alabilirsin. 

İndirimleri Fiyatlarla Avantaj Sağlar.

Kasko sigortası kapsamında kaza yapmayan sürücülere belirli indirimler yapılır. Sigorta yaptırdıktan sonra ilk yıl hiç kaza yaşanmaması durumunda sigorta primi üzerinden %30 hasarsızlık indirimi uygulanır ve bu oran her geçen yıl artarak devam eder. Ayrıca belirli meslek gruplarına yönelik hazırlanan indirimlerden de yararlanabilirsin. 

Arabanın Kaskosu Olmazsa Ne Olur?

Kasko olmazsa ne olur sorusunun cevapları yukarıda da bahsettiğimiz kaskonun avantajlarında gizli. Kasko olmazsa parasal bir cezai yaptırımla karşılaşmazsın ama hasar sonucu maddi maliyletlerle karşılaşabilirsin. Çünkü aracının tamir masraflarını ödemen gerekir. Kasko sigortan olması durumunda ise sigorta şirketinle iletişime geçerek hasar durumun teminat kapsamı içerisindeyse hiç ödeme yapmadan aracını tamir ettirebilirsin. 

Kaskon yoksa neler olabileceğine dair diğer bir konu da avatantajlardan mahrum kalmaktır diyebiliriz. Çünkü kasko teminatları sadece hasarı karşılamak üzerine değil ek teminatlarla avantajlı özellikleri de sigortalıya sunar. Örneğin ikame araç gibi, aracın tamirdeyken araçsız kalmaman için ikame araç teminatını kullanabilirsin. Ya da mini onarım gibi teminatlarla ufak kaporta çiziklerini hasarsızlık indirimin bozulmadan kaskondan yaptırabilirsin. Özetle esnek ve geniş teminat kapsamıyla kasko sigortası birçok konuda sigortalıya destek olur.