Kasko ve Trafik Sigortası Farkları Nelerdir?

tarafından
55
Kasko ve Trafik Sigortası Farkları Nelerdir?

Araç sigortası yaptırmak istiyorsan zorunlu trafik sigortası ile kasko sigortalarını araştırıyor olabilirsin. Araç sahipleri genellikle bu iki sigorta türünü birbirine karıştırıyor. Oysa zorunlu trafik sigortası ile kasko sigortası birbirinden farklı pek çok özelliğe sahiptir.

Trafik sigortası zorunlu bir araç sigortası türüdür. Kaza sonucu kusurlu olan tarafın karşı tarafın maddi ve bedeni zararlarını karşılar. Yaptırmamanın cezai yaptırımı vardır. Bu açıdan hem para cezası ödememek için yaptırılması önemlidir hem de trafikteki kaza masraflarına karşı her iki tarafı da korur. 

Kasko sigortası ise kendi aracını çarpma, çarpılma, hırsızlık, yangın gibi birçok riske karşı koruma altına alır. Kaza ya da hasar sonucu karşı tarafın değil kendi aracının masraflarını karşılamanı sağlar. Günümüzde hasar masraflarının yüksek çıkması durumuna karşı geniş bir güvence alanı sağlar.

Trafik sigortası ile kasko arasındaki farkları öğrenerek “Trafik sigortam varken kasko yaptırmalı mıyım?” sorusuna yanıt bulabilirsin. Aşağıdaki tablomuzda madde madde kasko ve trafik sigortası farkları hakkında detayları bulabilirsin.

Trafik Sigortası Kasko Sigortası
Trafik sigortası yaptırmak zorunludur. Kasko kanuni olarak zorunlu değildir.
Karşı tarafından maddi ve bedeni hasarını karşılar. Senin aracının hasar masraflarını karşılar.
Üst limit sabittir. Devletin belirlediği limitler dahilinde maddi ve bedeni hasar masraflarını öder. Limiti aşan kısım için ödeme yapmaz. Üst limit değişkendir. Hem kendi aracının hasarlarını hem de karşı tarafın hasarlarını (İMM teminatı ile) poliçeye göre değişen limitlerle karşılar.
Trafik sigortası iptali yalnızca belli koşullar altında gerçekleştirilebilir. (araç sahibinin vefat etmesi, aracın perte çıkması veya satılması gibi) Kasko poliçesi iptali isteğe bağlı olarak mümkündür. Aracın satılması gibi bir neden olmadan iptal işlemi için şirkete başvurulabilir.
Ek teminatları sınırlıdır. Zorunlu bir poliçe olduğu için avantajlı ve ücretsiz kullanım hakkı veren ek hizmetler kaskoya göre trafik sigortalarında daha az bulunur.  Kasko poliçelerinde ek teminatlar oldukça geniş ve esnektir. Ek teminatların kapdamı poliçeye göre değişir. Çoğu kasko poliçesi mini onarım, yol yardım, ihtiyari mali mesuliyet gibi avantajlı hizmetler sunar.

 

Kasko Zorunlu mu?

Kasko sigortası zorunlu değil isteğe bağlı bir araç sigortasıdır. Yani kanuni olarak kasko yaptırmak mecburi değildir ama kasko yaptırmanın kanuni olmayan zorunluluklarından bahsetmek gerekir. Kasko yaptırmak araç sahipleri için maddi açıdan oldukça avantajlı ve mantıklıdır. Çünkü günümüzde hasar masrafları yüksek maliyetlere neden olabilir ve zararları kaskon yoksa kendi bütçenden ödemek durumunda kalırsın. 

Zorunlu trafik sigortası trafiğe çıkan her araçta bulunması zorunlu olan bir sigorta türüdür, ancak trafik sigortası yalnızca kazada poliçe sahibi hatalı ise karşı tarafın maddi ve bedensel zararları karşılarken kasko sigortası poliçe sahibinin mağduriyetini önler ve trafik sigortasının kapsamadığı teminatları sunması ile avantaj sağlar. Kasko sigortası; geniş çaptaki güvenceleri ile pek çok duruma karşı güvence sağlayarak masrafların karşılanması, sürecin hızlı ilerlemesi gibi birçok konuda sana destek olur.

kasko trafik sigortası farkı

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Gel, kasko ve sigorta farkını ayrıntılarıyla inceleyelim.Trafik sigortası ve kasko arasındaki en temel farklar şu şekilde:

  • Trafik sigortası, karşı tarafından zararını karşılarken kasko poliçe sahibinin aracında meydana gelen hasarları teminat altına alır.  
  • Trafik sigortası teminat ve limitleri her yıl Hazine Müşteşarlığı tarafından belirlendiği için trafik sigortası limitleri sabit tutulur, kasko poliçelerinin üst limitleri sigortalı tarafından belirlendiği için kasko bu anlamda daha esnektir, dilersen poliçenin kapsamını daraltabilir, genişletebilir veya poliçeni iptal edebilirsin. Ancak zorunlu trafik sigortasında bu durum geçerli değildir. Çünkü zorunlu trafik sigortanı ancak aracını sattığında iptal edebilirsin.
  • Trafik sigortasında teminat limitlerinin oranı belirli iken kasko sigortasında ise kasko fiyatları, poliçe kapsamına alınan teminat ve limitlere göre değişir. 
  • Trafik sigortası, devletin zorunlu tuttuğu bir sigorta türü olduğu için motorlu taşıt sahibi olan sürücülerin mutlaka trafik sigortası yaptırması gerekir aksi takdirde aracınla trafiğe çıkamaz; trafiğe çıkman durumunda cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsin. Oysa kasko, isteğe bağlı bir sigorta türü olduğu için kasko yaptırmak tamamen taşıt sahibinin inisiyatifindedir. Kasko yaptırmak mantıklı mı konusunda karar vermek için içeriğimize göz atabilirsin. 
  • Sigorta süresi bittiğinde aracını yeniden sigorta yaptırman gerekir oysa kaskoda böyle bir zorunluluk yoktur. 
  • Zorunlu trafik sigortası aracın ile bir kazaya karıştığında karşı tarafın (üçüncü kişilerin) maddi ve bedensel zararlarını karşılarken kasko kaza durumunda senin mağduriyetini önlemeye odaklanır. 
  • Devletin zorunlu trafik sigortası için belirlediği limitler karşı tarafa verilen hasarın tümünü karşılamaya yetmezse hasara ilişkin masrafların kalanın cebinden ödemen gerekir. Kaskoda ise poliçenin kapsamını ihtiyaçlarına göre belirleyeceğin için böyle bir sorun yaşamazsın. Örneğin, karşı tarafta oluşan hasarın toplam tutarının 60.000 TL ve trafik sigortasının üst limitinin de 38.000 TL olduğunu varsayalım. Bu durumda geri kalan 22.000 TL için trafik sigortası şirketinden destek alamazsın. Geri kalan tutarı senin ödemen gerekir. 
  • Kasko teminatları hem seni hem de aracının güvenliğini koruma altına alırken trafik sigortası yalnızca kaza meydana gelirse devreye girer. Dolayısıyla aracınla bir kazaya karıştığın takdirde trafik sigortasını kasko yerine kullanamazsın. 
  • Trafik sigortasında sigortanın fiyatları serbest tarife esaslarına göre gerçekleştiği için kapsam sabit olsa da fiyatlarda değişiklik olabilir. Yani trafik sigortası tutarları için devlet bir tavan fiyat belirler ve sigorta şirketleri bu tavan fiyatı aşamaz. Kasko fiyatları ise poliçeye göre farklılık gözlenir. Dolayısıyla burada en mantıklı yol, en uygun trafik sigortasını araştırarak onu yaptırmaktır. Fakat kasko için bu durum geçerli değildir. Kasko fiyatları, poliçenin kapsamına göre değiştiği için en temel amaç, kaskonun en ucuzunu değil, en avantajlısı tercih etmektir. Dolayısıyla birden fazla sigorta şirketinden teklif alarak karşılaştırma yapabilirsin. 

Trafik Sigortası mı, Kasko mu?

Kasko ve trafik sigortaları birbirinden ayrı değerlendirildiği için birbirlerinin yerini tutmazlar. Yani zorunlu trafik sigortası yaptırmak kasko sigortasını gereksiz kılmaz. Aksine ihtiyaçlara göre şekillendiği için trafik sigortasının kapsamadığı alanlarda da güvence sunar. Trafik sigortası zorunlu olmamakla birlikte kaza durumda sadece karşı tarafı kapsayarak maddi hasarlarını giderir.

Tamamlayıcı Trafik Sigortası Kasko Farkı Nedir?

Trafik sigortası türlerinden biri olan tamamlayıcı trafik sigortası ise kasko poliçesinde yer alan teminatlardan yalnızca bir veya birkaçını içerir. Bir nevi zorunlu trafik sigortasının genişletilmiş modelidir. Bu nedenle primi daha uygundur. Ancak kaza, doğal afet, hırsızlık gibi durumlarda meydana gelen zararların yalnızca bir bölümü karşılar. Kasko ise aracının başına gelebilecek olası birçok zararı teminat altına alır. Dolayısıyla tamamlayıcı trafik sigortası kasko yerine geçmez.