Kasko Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

tarafından
102
Kasko Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

Kasko teminatlarını belirleyen faktörler

Kasko poliçe fiyatları hem sigorta şirketlerine hem de sigortadan yararlanmak isteyen kişilerin sürücü bilgilerine ve araç geçmişine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Kasko fiyatını belirleyen unsurlar nelerdir? sorusuna “kasko fiyatını aracın markası, modeli, üretim yılı, motor hacmi, sonradan eklenen aksesuar ve cihazlar, aracın kazaya karışmış olup olmaması belirler.” şeklinde cevap verilebilir. 

Kasko fiyatını yüksek bulduğun için kasko yaptırmak konusunda tereddüt yaşıyor olabilirsin. Çünkü kasko prim bedelleri aracının özelliklerine ve sigorta şirketine göre yüksek meblağlara çıkabilir. Ancak araç fiyatlarındaki artışı ve ilerleyen dönemde araçların daha fazla değerleneceğini de göz önünde bulundurursan bugünden kasko sigortası yaptırmanın önemini daha iyi anlayabilirsin. Primlerin ne kadar olduğu en iyi kasko şirketi seçimini de etkileyen bir faktördür. Fiyatların ne kadar olduğu bu bakımdan da önem kazanır. 

Kasko Sigortasında Fiyatı Belirleyen Unsurlar Nelerdir? – 

Kasko fiyatıhesaplanırken farklı unsurlar göz önünde bulundurulur, bu nedenle primler arasında farklılık olur. Peki, kasko ücreti neye göre hesaplanır? Kasko sigortasında fiyat farkı neden oluşur? Bu sorunun tek bir cevabı yok, bundan dolayı primleri etkileyen tüm faktörleri tek tek incelemek gerekir.

Araç Kasko Değeri 

 • Kasko fiyatların etki eden en önemli unsurlardan biri aracın kasko değeridir. Peki, araç kasko değeri neye göre belirlenir? Kasko değeri hesaplanırken aracın üretildiği yıl, markası, türü ve modeli gibi etkenler göz önünde bulundurulur ve bunlara göre her yıl ortalama bir araç kasko değer listesi yayınlanır. Sigorta şirketleri bu listede yer alan fiyatları inceler ve değerlendirmeleri sonucunda poliçenin fiyatını belirler. 
 • İkinci el piyasası olan ve çok satılan araçların hem parçası daha kolay bulunur hem de tamiri daha uygun fiyata yapılır. Bu nedenle aracının sıfır ve ikinci el olmasına göre kasko prim tutarında farklılık oluşur.
 • Yaşı ilerlemiş ve ikinci el piyasası olan araçların kaskosu sıfır araca göre daha fazla olur. Çünkü hem masrafı fazladır hem de kaza riski yüksektir. Araç eskidikçe daha fazla kaza ve hasar durumu ile karşılaşabileceği için ödenmesi gereken tutar da yükselir. Dolayısıyla eski model araçların prim bedelleri, yeni modellere göre daha yüksek çıkar. Kasko yaş sınırı hakkında detaylı bilgi edinmek için içeriğimize göz atabilirsin. 
 • Spor bir araba ile aile arabası kaza riskleri açısından değerlendirildiğinde de prim fiyatında farklılık olduğu görülür.  
 • Kasko primlerini artırabilecek faktörlerden bir diğeri de araç içindeki ekipmanların teminat kapsamına alınmasıdır. Kasko fiyatını etkileyen faktörler arasında radyo, klima, televizyon ve telefon gibi aksesuarlar da yer almaktadır. En ucuz kaskobirçok faktöre bağlı olarak belirlenir.

Sigortalının Bilgileri

 • Kasko prim hesaplaması yapılırken dikkat edilen unsurlardan biri de araç sahibinin yaşıdır. Araç sahibinin yaşı ne kadar büyük olursa prim için belirlenen tutar da o kadar düşük olur. Örneğin, 30 yaşında bir sigortalı için belirlenen fiyat, 52 yaşında biri için belirlen fiyattan daha yüksektir.  
 • Sürücünün mesleği, ehliyet yılı, aracın kullanıldığı şehir gibi bilgiler de fiyat üzerinde belirleyici rol oynar. Zamanın çoğunu trafikte geçiren biri ile sadece hafta sonları aracını kullanan ya da yalnızca işe gidip gelen kişilerin kaskoya ödeyecekleri primler arasında farklılık vardır. Mesleğinden dolayı sürekli trafiğe çıkan kişiler daha fazla kaza riski ile karşı karşıyadır. 
 • Trafik, kaza ve suç oranı yüksek olan büyük şehirlerde de kasko fiyatlarında artış görülür. 

Kasko İndirimleri Nelerdir?

Sigorta şirketleri kaskoda belirli dönemlerde veya sürekli indirim uygularlar. Kasko indirimleri arasında araç güvenliği, hasarsızlık indirimi, tek sürücü indirimler, meslek çalışanlarına özel indirimler muafiyetler ve ek teminatlar gibi unsurlar yer alır. Kaskoda indirim oranları oldukça geniş kapsamlı bir konu olduğunda farklı başlıklar altında tek tek incelemek gerekir.

Araç Güvenliği

Aracın güvenliğini sağlamak amacıyla yapılan önlemler, araç kasko sigortasının fiyatını etkileyen uygulamalardır. Yani aracının karşılaşabileceği hırsızlık gibi olayları önlemek adına takip cihazı veya alarm sistemi kullanmak gibi eylemler, kasko fiyatlarını etkilemektedir. Eğer aracını güvenlik önlemleri ile güvence altına alıyorsan güvenlik önlemi bulunmayan araçlara kıyasla daha düşük prim ödersin. 

Muafiyetler

Kasko muafiyeti olarak adlandırılan bu uygulama ile sigorta yaptırdığın aracın hasar gördüğünde poliçe kapsamında hasarın belirli bir miktarını sen karşılarsın. Bu muafiyet oranını sigorta şirketin ile görüşerek belirleyebilirsin. 

Sigorta bedeli üzerinden seçilen farklı oranlardaki muafiyetli poliçeler, toplam primde indirim yapılmasına olanak tanır. Örneğin, sigorta bedeli üzerinden seçeceğin %1-2 oranındaki muafiyetli poliçe sayesinde toplam prim üzerinden indirim yapılır. Eğer hasar anında muafiyet oranındaki ödemeyi sen yaparsan primi de o oranda daha indirimli olarak ödersin.

Hasar Durumu

Aracının hasarı nedeniyle sigorta şirketinden tazminat talep ettiğinde sonraki yılın prim bedeli zamlı olarak hesaplanır. Eğer aracında sigorta süresince herhangi bir hasar meydana gelmezse prim tutarı üzerinden bir miktar hasarsızlık indirimi uygulanır ve bu sayede kasko güvencen daha indirimli hâle gelir. Fakat sigorta bedelleri enflasyon nedeniyle düşebileceği için enflasyon koruma teminatı da yaptırman yararlı olur. Ağır hasar kaydı ile ilgili detaylı bilgi almak için içeriğimize göz atabilirsin. 

Kasko Ek Teminatları

Kasko sigortasının ana teminatlarının yanında mini onarım, yol yardımı, ihtiyari mali mesuliyet, orijinal cam gibi ek teminat seçenekleri var. Bu teminatlarla aracını olası olumsuz risklere karşı koruma altına alabilirsin ancak teminatların hem limitleri hem de içerikleri poliçe fiyatına etki eder. Örneğin araç camında bir hasar oluştuğunda kaskodan cam değişimi yaptırmak istiyorsan ek teminat olarak seçmen gerekir, bu durum da primin yükselmesine neden olur. Ama hasar karşısında da cam için kendi bütçenden ödeme yapmamanı sağlar. Kasko poliçeni ek teminatlarla ne kadar genişletirsen ödemen gereken prim tutarı da o kadar yükselir. 

Kasko Sigortası Fiyatını Belirleyen Ek Teminatlar Nelerdir?

Kasko fiyatını etkileyen faktörler arasında yer alan ek teminatlar, sigortanın kapsamını genişletir ve düşük ihtimal olarak gözüken ancak başına geldiğinde ciddi maddi kayıplara yol açan olayları kapsar. “Benim başıma gelmez” diye düşünebilirsin ancak günümüzde birçok kişi bu düşünceden dolayı önemli maddi kayıplar yaşamaktadır. Sen de aracını, kullanım tarzını ve risk durumlarını göz önünde bulundurarak ek ödemelerle teminatları poliçenin kapsamına alabilir ve kayıpların önüne geçebilirsin. Peki kasko sigortasının primini artıran bu ek teminatlar nelerdir?

 • Hasarsızlık İndirimi Koruma Teminatı: Kasko fiyatına etki eden durumlardan biri hasarsızlık indirimi koruma teminatıdır. Eğer kullandığın araçta kasko poliçenin süresi boyunca hiçbir hasar oluşmaz ve poliçeni yeniletirsen bunun sonucunda hasarsızlık indirimi almaya hak kazanırsın. Bu indirim oranı aracının hasar kaldığı ilk 12 aylık sürede %30 indirim hakkı kazanırsın 
 • İhtiyari Mali Mesuliyet (IMM): İMM teminatı kaza yaptığında karşı araca verdiğin maddi zararları ödemeni sağlayan oldukça önemli bir teminattır. Çünkü zorunlu trafik sigortası karşı tarafın maddi zararını 100.000 TL’ye kadar karşılarken günümüzde hasar masrafları bu limitten çok daha yüksek çıkabilir. Bu aşamada da İMM devreye girerek trafik sigortanın karşılamadığı hasar masraflarını öder. Örneğin limitsiz İMM teminatının olduğu bir kaskon varsa, karşı arabaya verdiğin masraf ne kadar yüksek olursa olsun kendi bütçenden değil kasko sigortanla hasarı karşılayabilirsin. Bu açıdan İMM olan kasko sigortaları fiyat olarak daha yüksek olsa da koruma kapsamı da oldukça geniştir. 
 • İkame Araç (Kiralık Araç): Trafikte yaşayabileceğin herhangi bir kaza sonucunda aracın kullanılamaz hâle gelebilir. Sigorta şirketleri böyle durumlarda mağduriyetini gidermek adına araç teminatı hizmet sunarlar. Ancak ikame araç hizmeti, sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterir. Bazı şirketler, aracının 24 saat serviste kalması durumunda bazıları ise 48 saat kalması koşulu ile bu teminatı uygular ve araç standartlarına en uygun olan aracı gönderirler.
 • Manevi Tazminat : Manevi tazminat, araç kasko fiyatlarını etkileyen önemli faktörlerden biridir. Manevi tazminat talebini ek sözleşme ile teminat kapsamına alabilirsin. Manevi tazminat teminatı ile karşı tarafın olay sebebiyle duyduğu sıkıntının az da olsa giderilmesi amaçlanır. Bu nedenle teminatta senin ve karşı tarafın sosyal ve ekonomik durumlarınız değil, olayın meydana geliş şekli dikkate alınır. Oysa zorunlu trafik sigortası manevi tazminat karşılamaz dolayısıyla bu talep kapsam dışı kalır. Bundan dolayı kasko sigortasında -zorunlu sağlık sigortanın olup olmaması fark etmeksizin- uygulanır ve sigorta limitleri içerisine dahil edilir.
 • Orijinal Cam Teminatı: Araç camları, hassas yüzeyleri nedeniyle birçok riske maruz kalır. Çünkü aracının camlarında kazanın neden olduğu etkiler neticesinde hasar meydana gelebilir. Bunun sonucunda da yüksek oranda cam değişim ve onarım masrafı çıkar. Çünkü değiştirilmesi ve onarılması gereken camların masrafları poliçe kapsamına dahil edilir. Eğer “nasıl olsa kasko sigortam cam hasarını karşılar” diye düşünerek poliçene bu teminatı ekletmez isen sonrasında hasar durumunda mağduriyet yaşayabilirsin. Hassas cam yüzeyler için özel olarak yaptırılan cam kırılması sigortası ile ilgili detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 
 • Yedek Parça Teminatı: Aracının hasarlı parçasının onarımının imkânsız olması durumunda değişim için orijinal veya eşdeğer parça kullanılır. Meydana gelen kaza sonrası aracın yedek parça temini ile ilgili problem yaşamamak için bu teminat çok önemlidir. Yedek parça teminatı, bir anda ortaya çıkan maddi külfetin sigorta şirketi tarafından karşılanması büyük avantaj sağlayacaktır. Eşdeğer parça ile alakalı detaylı bilgi almak için yazımıza göz atabilirsin. 
 • Servis Geçerliliği: Bir kasko sigortası teminatı olan servis geçerliliği teminatını da poliçene ekleterek bu problemden kurtulabilir ve ek bir ücret ödemeden sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu servislerde onarım yaptırabilirsin. 

Yukarıda sıralanan ve kasko fiyatını etkileyen bu unsurlar, rent a car kaskosu primlerini belirlemede de etkin rol oynar. Rent a car kaskosu hakkında bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsin. 

Kasko Bedeli Neden Yüksek Çıkar?

Sigorta şirketleri, her bir ürünü için farklı prim bedeli belirler ve bu primler sayesinde olası hasarın masrafları karşılanır. Prim ödemeleri sonucu biriken bu para, tazminat ödemesi için yeterli olmazsa prim bedeli daha yüksek olur. Bu nedenle prim ödemelerinin doğru ve düzenli bir şekilde yapılması kasko teminatlarının işlevini yerine getirmesi bakımından oldukça önemlidir. Aksi takdirde kasko sigortasından etkili bir şekilde yararlanmak mümkün olmayacaktır. Eğer kasko ana teminatlarını içeren uygun fiyatlı bir kasko sigortası yaptırmak istiyorsan tamamlayıcı kasko yaptırabilirsin. 

En Kapsamlı ve Uygun Kasko Fiyat Teklifi Nasıl Alınır? 

Araç fiyatları gün geçtikçe artıyor ve nerede ne büyüklükte bir doğal afet yaşanacağını bilmek mümkün olmuyor. Ama her yıl büyük maddi kayıplara yol açan dolu ve sel gibi birçok afet yaşanıyor. Her ne kadar kaza sayısında azalma olsa da kazaların neden olduğu maddi kayıplar sürekli olarak artıyor. Bunlar dikkate alındığında kasko sigortası lüks olmaktan çıkıp bir ihtiyaç hâline geliyor. 

Sen de olası risk durumlarına karşı tedbir alabilirsin. Kasko sigortası kapsamında en ucuz ve kapsamlı fiyat teklifini alabilmek için Sigortam.net iletişim kanallarını kullanabilir, web sitemiz veya çağrı merkezimiz üzerinden en uygun teklifi veren sigorta şirketini bulabilirsin.