Kasko Çeşitleri Nelerdir?

tarafından
112
Kasko Çeşitleri Nelerdir?

kasko çeşitleri nelerdir

Dünyada en çok kullanılan ulaşım yöntemi olan kara yollarında yaşanan kaza oranları oldukça yüksek. Olası bir trafik kazası sonucunda oluşabilecek tatsız durumlara karşı zorunlu trafik sigortasının yanında kasko sigortası yaptırmak hem seni hem de çevrendekileri önemli ölçüde korur.

Limitlere ve teminatlara göre değişen kasko türlerinden ve özelliklerinden bahsetmeden önce de kasko sigortasından kısaca bahsetmekte fayda var. Kasko sigortanız, aracınızın sürüş ya da park halindeyken alacağı hasarları veya umarız başınıza gelmez ama bir trafik kazasında kişilerin alacağı fiziksel zararları güvence altına alır.

O halde, kasko türleri nelerdir açıklayalım.

Kasko Çeşitleri Nelerdir?

Kasko Sigortası yaptırmadan önce bütçene ve taleplerine uygun kasko türünü ve ek teminatlarını belirlemen önemli. Kasko türleri, kasko ana teminatları çerçevesinde şekillenir. Bu yüzden öncelikle “Kasko ana teminatları nelerdir?” sorusunu cevaplayalım. Kasko Sigortası ana teminatları, aracını trafikte ya da park halindeyken başka bir aracın sana çarpması, trafikte motorlu veya motorsuz bir araçla çarpışma, aracının yanması, aracının veya parçalarının çalınması olarak sıralanabilir. Kasko neleri karşılar konulu yazımızdan kasko teminatları hakkında daha detaylı bilgi alabilirsin.

Kasko poliçesinde yer alan teminatlar, sürücülerin bütçesine ve taleplerine göre şekillenebilir. Ancak temel olarak belli teminatların yer aldığı 4 kasko çeşidi vardır. Bunlar; dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko, tam kaskodur.

  • Dar Kasko: Diğer adıyla mini kasko, yukarıda bahsettiğimiz kasko ana teminatlarından bir veya birkaçının yer almadığı kaskolardır. Yani dar kaskonun teminatlarının kısıtlı olduğunu ve bu nedenle sigorta priminin düşük olduğunu söyleyebiliriz.
  • Genel Kasko: Standart Kasko olarak da bilinen bu kasko çeşidi, yukarıda bahsettiğimiz ana teminatların tamamını içeren, standart kabul edilebilecek bir poliçedir.
  • Genişletilmiş Kasko: Birleşik kasko olarak da ifade edilen genişletilmiş kasko, kasko ana teminatları ile birlikte doğal afetlerden yurt dışında aracının alacağı hasarlara, kemirgen ve diğer hayvanların vereceği zarardan yanlış akaryakıt dolumundan kaynaklanan problemlere kadar birçok sorunu güvence altına alan ek kasko teminatları barındırır.  Genişletilmiş kasko nedir konulu yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsin.
  • Tam Kasko: Ana teminatların hepsinin yer aldığı ve ek teminatların tamamının poliçeye dahil edildiği kasko türüdür. Tam kasko ile genişletilmiş kasko arasındaki fark ise poliçede yer alan ek teminatların daha geniş olmasıdır.

Kasko Çeşitleri Arasından Nasıl Seçim Yapılmalı?

Kasko çeşitleri teminat kapsamlarına göre değiştiği için ihtiyaçların doğrultusunda kasko seçimini yapman doğru olacaktır. Kasko teminatları aracını ve bütçeni hasar masraflarına karşı korumada oldukça önemlidir. Eğer kaza ya da hasar durumlarında bütçenden ödeme yapmak istemiyorsan daha geniş kapsamlı bir kasko tercihi yapmanda fayda var.  

Sigortam.net ile Yolculuklarını Garanti Altına Al!

Yolculukta ne gibi sorunlarla karşılaşacağını ve aracının başına trafikte ya da park halinde ne geleceğini bilmen pek mümkün değil. Ancak tüm bu sorunlar karşısında yolculuklarını güvence altına alman mümkün.

Zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası, yolculuklarınızı teminat altına alan iki önemli sigortadır. Henüz bir poliçen yoksa kasko yaptırmadan önce “Kasko Poliçesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?” başlıklı yazımızı okuyup ardından sigortam.net üzerinden sana uygun kasko teklifini alabilirsin.