İlk Defa Trafik Sigortası Yaptıracaklar İçin Ücretler ve Öneriler

tarafından
164
İlk Defa Trafik Sigortası Yaptıracaklar İçin Ücretler ve Öneriler

İlk kez trafik sigortası yaptıracaklar

Trafik sigortası, araçların trafiğe çıkabilmesi için zorunlu tutulmuş ve trafikte meydana gelen herhangi bir kazada karşı tarafından hasarlarının karşılanmasını sağlayan geniş kapsamlı bir sigorta türüdür. İlk kez trafik sigortası yaptırırken ise dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Aynı zamanda ücretler hakkında bilgi sahibi olmak da poliçe belirleme aşamasında sana avantaj sağlayacaktır.

Gel, “İlk defa trafik sigortası yaptırırken nelere dikkat etmek gerekir? İlk kez trafik sigortası yaptıran kişilerin ödemesi gereken prim tutarı ne kadardır?” birlikte inceleyelim. 

İlk Kez Trafik Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli? 

İlk kez zorunlu trafik sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. En uygun ve kapsamlı trafik sigortasını belirleyebilmek adına bu detayları bilmek önemlidir. 

  • İhtiyaçlarını Göz Önünde Bulundurabilirsin. 

Trafik sigortası, güvenlik açısından büyük önem taşıyan bir sigorta ürünüdür. Ancak ilk kez trafik sigortası yaptırırken bu durumu maddi bir külfet olarak görürsen trafikte karşılaşabileceğin olası risklere karşı önlem alamayabilirsin. Bu nedenle hem bütçene hem de en ihtiyaçlarına uygun poliçeyi yaptırmanda yarar vardır.

  • Trafik Sigortası Tekliflerini Karşılaştırabilirsin.

Trafik sigortası yaptırmaya karar verdiysen farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini değerlendirebilir böylece kendine en uygun ve kapsamlı trafik sigortasını bulabilirsin. En uygun fiyatlı poliçeyi tercih etmek, kaza sonrası büyük mağduriyet yaşamana neden olabilir. Bu nedenle sigorta yaptırırken yalnızca ödemen gereken prime odaklanarak poliçenin içeriğini ikinci plana atmamalı ve bütün sigorta tekliflerini karşılaştırarak ona göre karar vermelisin. 

Sigorta teklifleri arasında karşılaştırma yapmak için tek tek sigorta şirketlerini gezip vakit kaybetmek yerine poliçe tekliflerini Sigortam.net üzerinden online alabilir ve trafik sigortasının kapsamı ve fiyatları hakkında detaylı bilgiye erişebilirsin. İnternetten trafik sigortası yaptırmak güvenli mi gibi endişelerin varsa ilgili yazımızdan sorularına cevap bulabilirsin.

  • Sigorta Şirketlerini Araştırabilirsin.

Sigorta şirketinin poliçe kapsamı ne kadar geniş olsa da yetersiz anlaşma ağı ve poliçe hatırlatma gibi konulardaki eksiklikleri mağduriyete yol açar. Bu nedenle ilk defa trafik sigortası yaptırırken sigorta şirketinin müşteri ilişkilerini ve anlaşmalı servis ağını önceden araştırabilir ve sigorta şirketleri hakkında fikir sahibi olabilirsin.  

Trafik sigortası şirketleri hakkında daha detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

  • Poliçe Düzenlenirken Doğru Bilgiler Vermelisin.

İlk defa trafik sigortası yaptırırken dikkat etmen gereken önemli konulardan biri de sigorta şirketine verilen araç ve kişi bilgilerinin eksiksiz ve doğru olmasıdır. Aksi takdirde sigorta şirketin poliçeni iptal edebilir.  Bu nedenle poliçe hazırlama aşamasında aracının marka, model, kullanım şekli gibi bilgileri sigorta şirketine iletirken hata yapmamaya özel göstermelisin.  

  • Trafik Sigortanı Aracını Satın Aldığın Gün Yaptırmalısın. 

İlk kez trafiğe çıkacak araçlar ne zaman trafik sigortası yaptırmalı?” sorusu yeni araç sahibi olan kişilerin merak ettikleri konuların başında gelir. İlk kez trafik sigortası yaptıracakların araç aldıkları gün ile aynı gün trafik sigortalarını yaptırmaları gerekir. Sigorta şirketleri, ruhsat bilgisi olmadan da sigorta poliçesi hazırlamaktadır. Poliçe başlatmak için yeni aracın şasi numarası, modeli ve motor numarası bilgilerini sigorta şirketine iletmen yeterlidir. 

Eğer aracını satın aldıktan sonra trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkarsan trafik cezası ile karşılaşma olasılığın oldukça yüksektir. Aynı zamanda trafik sigortan yoksa olası bir kazada karşı tarafın hasarını da ödemek zorunda kalırsın. Hukuki sorumluluktan doğan tazminat tutarı da bu meblağa eklendiği için maddi anlamda zor bir durumda kalabilirsin. Tahmini sigorta hesaplama için de teklif alabilirsin.

  • Poliçe Geçerlilik Tarihini Kontrol Etmeli ve Poliçeni Yeniletmeyi İhmal Etmemelisin.

Trafik sigortası poliçesinin poliçe başlangıç tarihinden itibaren 1 yıl geçerli olur. Bu nedenle poliçenin başlangıç ve bitiş tarihleri mutlaka kontrol etmelisin. Eğer poliçeni vaktinde yeniletmeyi unutursan trafikten menedilebilme durumu söz konusu olabilir veya yüklü miktarda para cezası da ödemek durumunda kalabilirsin. Üstelik trafik sigortan olmadığı için kaza sonrası karşı tarafın hasarını da karşılaman gerekebilir.

Trafik sigortası yenileme süresini kaçırman ve poliçeni yenilememen durumunda alacağın ceza oranı, her ay %5 oranında artacaktır. Eğer poliçenin bitişi tarihi cumartesi- pazar günlerine denk gelirse herhangi bir cezai yaptırımla karşılaşmazsın ancak ilk iş gününde poliçeni mutlaka yeniletmeyi unutmamalısın. 

  • Trafik Sigortasının Kapsamı Hakkında Bilgi Edinmelisin.

İlk kez trafik sigortası alacakların sigortalarını başlatmadan önce poliçenin kapsamı, teminatları, genel ve özel şartları gibi konularda bilgi sahibi olması önemlidir. Sigorta kapsamı dışında kalan durumlar olabileceği gibi ek güvenceler ile poliçe daha kapsamlı hale getirilebilir. 

  • Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilgi Almalısın. 

İlk kez trafik sigortası yaptırırken aracın kaza geçmişi, sigorta primini büyük oranda etkiler. Eğer yıl boyunca aracınla herhangi bir kazaya karışmazsan hasarsızlık indiriminden yararlanabilirsin. Hasarsız geçirdiğin her yıl, hasarsızlık indirimi de buna doğru orantılı artar. İlk defa trafik sigortası yaptırırken veya poliçeyi yenilerken bu indirimi de göz önünde bulundurmayı ihmal etmemelisin. 

  • Trafik Sigortası Fiyatlarını Araştırmalısın. 

Trafik sigortasında ödenecek olan primin belirlenmesi açısından tavan fiyat uygulaması, büyük önem taşımaktadır. Peki, ilk trafik sigortası primi neden yüksek çıkar?  İlk kez trafik sigortası yaptıracaklar için ücretler; aracın markasına, modeline ve plakanın ait olduğu ile bağlı olarak belirlenir. Fiyatlandırma da ise trafik sigortası tavan fiyat uygulaması dikkat çeker. İlk defa araç alan ve poliçe yaptıran kişiler 4.basamakta yer alır ve kazasız geçen her yıl sonunda indirim uygulanır. 

“Trafik Sigortası Fiyatları Neye Göre Belirlenir?” öğrenmek için içeriğimizi okuyabilirsin. 

İlk Defa Araba Alacağım Sigorta 2024 Yılında Ne Kadar Tutar?

İlk defa araç sigortası ne kadar diye merak ediyorsan trafik sigortasındaki tavan fiyat uygulaması ve basamak sisteminden bahsetmemiz gerekir. İlk defa araba alan ve trafik sigortası yaptıran sürücüler 4.basamaktan başlatılır. Sürücünün sigortasını yenilerken hasar durumununa göre basamakları değişir. Trafik sigortası basamakları hakkında yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsin. Sigorta Bilgi Merkezi tarafından açıklanan trafik sigortası tavan fiyatları yukarıda bahsettiğimiz hasar basamağına, illere ve araç türüne göre değişmektedir. Tavan fiyat uygulaması bir üst sınırdır, yani bu sınırın altında ilk defa trafik sigortası fiyatı sigorta şirketlerine göre de değişebilir. Bu nedenle ilk defa araba aldığında trafik sigortası teklifi alarak en güncel fiyatı öğrenmeni tavsiye ederiz.

Trafik sigortası primleriyle ilgili ek bir bilgi de verelim. Mevcut aracın varken ikinci bir araç aldığında yine zorunlu trafik sigortası yaptırman gerekir. Eğer yakın zamanda ilk aracından sonra 2. bir araç daha almayı düşünüyorsan 2.araç sigortası yüksek çıkar mı, hasarsızlık indirimi bozulur mu konularını anlattığımız yazımızı tıklayarak şimdiden bilgi alabilirsin. Sen de araç sigortası ne kadar diyorsan hızlıca teklif alabilirsin.

Trafik Sigortası ile Aracın Güvende!

Sigortam.net olarak onlarca farklı sigorta şirketinin teklifi karşılaştırıyor ve senin için en uygun poliçeyi yaptırman için sana destek oluyoruz. Sen de tüm sigorta şirketlerini tek tek incelemek yerine Sigortam.net web sitesi üzerinden farklı sigorta şirketlerinin hazırladığı fiyat tekliflerini karşılaştırabilir, dilersen çağrı merkezimizi arayarak fiyat bilgisi alabilir ve poliçen hakkında merak ettiklerini sorabilirsin.