Ferdi Kaza Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

tarafından
121
Ferdi Kaza Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

ferdi kaza sigortası nedir

Hayatta ne zaman ne gibi problemlerle karşılaşacağını yaralanma bilemezsin oysa hayatın kötü sürprizlerine karşı hem kendini hem de aileni güvence altına almak için ferdi kaza sigortası yaptırman yeterli. Gel, ferdi kaza sigortası nedir, neleri kapsar daha detaylıca açıklayalım.

Ferdi Kaza Sigortası Nedir?

Ferdi kaza sigortası, beklenmedik bir kaza sonrası vefat durumunda aile bireylerinin yaşayabileceği maddi sorunlara karşı güvence sağlamak, kalıcı sakatlık veya yaralanma durumlarında ise tedavi ve hastane yatış giderlerini karşılama amacı taşıyan isteğe bağlı bir sigorta türüdür. 

Ferdi Kaza Poliçesi Nedir?

Ferdi kaza sigorta poliçesi, sigorta kapsamındaki ana ve ek teminatlar ile teminat limitleri hakkında detaylı bilgiler içeren sözleşmedir. Ferdi kaza sigortası kapsamında ek prim ödemesi ile ferdi kaza sigortası poliçene yeni maddeler ekletebilir, ek teminatlar kapsamında deprem, sel ve doğal afet durumlarında tüm zararların karşılanması sağlayan bir poliçeye sahip olabilirsin. 

Ferdi Kaza Sigortası Ne İşe Yarar?

Günlük hayatta gerçekleşmesi muhtemel riskler göz ardı edilir. Oysa iş kazası, trafik kazası gibi olaylar sonucunda her yıl on binlerce kişi hayatını kaybetmekte veya sakat kalmaktadır. Ferdi kaza sigortası, işte hayatın bu kötü sürprizlerine karşı hem seni hem de aileni korur. Ana teminatları sayesinde vefat ve sürekli sakatlık durumlarında hayatına devam edebilmen için maddi güvence sunar. Sen de ferdi kaza sigortası sayesinde küçük bütçeler harcayarak hayatını güvence altına alabilirsin. Geleceğini güvence altına almak ve maddi anlamda rahat etmek için başvurabileceğin yöntemlerden biri de Bireysel Emeklilik hesabı açtırmaktır. Eğer mevcut bir BES hesabın varsa ve hesabını kapatmak istiyorsan “BES İptali Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı okuyarak bu konuda daha detaylı bilgi edinebilirsin. 

 • Ferdi kaza sigortası ürününün en temel amacı, hayatın karşına çıkarabileceği risklere karşı maddi ve manevi anlamda seni korumaktır. 
 • İraden dışında gerçekleşen kaza ve yaralanmalarda, devamlı sakatlık ve vefat teminatı sunarak güvence sağlar.
 • Ferdi kaza sigortası sayesinde olası bir kazada meydana gelebilecek sakatlık durumunda poliçede yer alan teminat ve limitler doğrultusunda tazminat ödemesi alabilir, maddi-manevi endişelerini büyük oranda azaltabilirsin. Trafik kazası tazminat hesaplama konulu yazımızdan detaylı bilgi alabilirsin.
 • Kaza sonrası vefat etmen durumunda sigorta poliçesi kapsamında yakınlarına ödeme yapılır bu sayede maddi anlamda rahat etmelerini sağlar. Kaza sonrası yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 
 • Ödemen gereken primler uygun koşullarda hesaplandığı için ferdi kaza sigortasında vergi indiriminden yararlanabilirsin.
 • Kaza durumunda hastane ve tedavi masraflarınızı güvence * altına alabilirsin. 

Ferdi kaza sigortaları genelde 1 yıllık olarak yapılır ancak dilersen bu süreyi kısaltabilirsin. 

Ferdi Kaza Sigortası Genel Şartları

Ferdi kaza sigortasının genel şartları şu şekildedir:

 • Ferdi kaza sigortası şartları kapsamında birden ve beklenilmeyen şekilde ortaya çıkan gazların teneffüsü halinde oluşan kayıplar için teminat alınır.
 • Eğer alkollüyken ani bir kaza gerçekleşmiş ise teminat alabilirsin.
 • Kazada adale ve sinirlerinin hasar alması, yanık oluşması halinde teminattan yararlanabilirsin.
 • Isırılma ve kuduz durumunda vefat eden kişinin yakınları teminattan yararlanır.
 • Poliçesinde temel alınan kaza tanımı, kişinin iradesi dışında gerçekleşen ani hadiseler olarak yapılmıştır. Değiştirilemez.
 • Kişi intihara teşebbüs ederek ölürse yakınların teminattan yararlanamayacakları kabul edilmelidir.
 • Bir hastalık ardından, kaza oluşmadan teminat alamazsın.
 • Grev, lokavt, harp, isyan ardından alınan ani fiziki hasarların sigorta kapsamına alınmaz.
 • Poliçene ek bir teminat poliçeye ekletmek istiyorsan, ek prim ödemen gerekir.

Ferdi kaza sigortası genel şartları hakkında daha detaylı bilgi almak için sayfaya göz atabilirsin.  

Ferdi Kaza Sigortasının Kapsamı Nedir?

Ferdi kaza sigortası teminatları; vefat, tam ve kısmi maluliyet, hastaneye yatış teminatı ve tedavi masrafları teminatı olarak 4’e ayrılır. Peki ferdi kaza sigortası neleri kapsar? Ferdi kaza sigortasının kapsamını şu şekilde özetleyebiliriz.

 • Vefat: Eğer kaza sonucu sigortalı vefat ederse sigorta şirketi, sigortalının ailesine poliçe teminatları kapsamında tazminat ödemesi yapılır. 
 • Tam veya kısmi maluliyet: Eğer sigortalı kaza nedeniyle tam veya kısmi sakatlık yaşarsa ferdi kaza sigortası kapsamında tazminat alınır. Poliçe sahibi garanti kapsamına alınan tutarın tamamını ve bir kısmı tek sefer alabilir. Ayrıca sigortalının iyileşmesine dair hiçbir şans yoksa 12 aydan uzun süren maluliyet durumu varsa poliçe feshedilebilir ve garanti edilen tazminat tutarı da ödenebilir. 
 • Tedavi masrafları: Ferdi kaza sigortası kapsamında poliçede yer alan limitlere göre kaza sonucu ihtiyaç duyabileceğin tedaviye ilişkin masraflar karşılanır. 
 • Hastane yatış masrafları: Bu teminat hastaneye yatmanız durumunda devreye girer ve poliçen doğrultusunda yatış masraflarını karşılar.

Dilersen ek prim ödeyerek ek teminatlar ile poliçenin kapsamını genişleterek herhangi bir sakatlık durumu olmamasına rağmen kaza ardından sağlık masraflarının karşılanması ve doğal afet sonucu oluşan zararların teminat altına alınması sağlayabilirsin. Ayrıca istem dışı işsizlik, kırık ve yanık teminatı gibi farklı teminatlardan da yararlanabilirsin. 

Ferdi Kaza Sigortası Neleri Kapsamaz? 

Ferdi kaza sigortası genel şartları kapsamında belirlenen teminat dışı durumlar bütün sigorta şirketleri için geçerlidir. 

 • Motosiklet ya da takma motorlu bisiklet kullanımı
 • Spor ve hız yarışlarına katılım 
 • Dağcılık, buz, kar üzerinde yapılan sporlar
 • Vahşi havyan avcılığı, yüksek dağda avcılık ve açık hava deniz balıkçılığı yaparken oluşan hasarlar
 • Terör eylemleri ve sabotaj
 • Grev, lokavt ve kargaşa durumları
 • Cinayet ve cinayete teşebbüs
 • Kimyasal silah kullanımı
 • Savaş veya isyan durumları

Ferdi Kaza Sigortası Zorunlu mu?

Sigorta çeşitleri arasında yer alan ferdi kaza sigortası, kişinin tercihi ile kendini ve yakınlarını beklenmedik bir kaza karşısında teminatlar ile koruma altına almak için yaptırdığı isteğe bağlı bir sigorta çeşididir. Ferdi kaza sigortası zorunlu değildir. Seyahat acenteleri seyahat turları kapsamında yolcuların her biri için ferdi kaza sigortası poliçesi yaptırmak zorundadır. Bu kural, Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından zorunlu tutulmuştur.  Sen de yaşam kaybı ve kalıcı sakatlık teminatlarının yanı sıra kaza sonucu oluşan bütün masraflara karşı ferdi kaza sigortası yaptırabilir ve poliçe kapsamında kaza durumunu karşılayabilirsin.

Ferdi Kazada Sigorta Ne Kadar Öder?

Ferdi kaza sigortasının ödeyeceği tazminat, poliçede belirtilen şartlara ve teminat limitlerine göre değişebilmektedir. Bu nedenle net bir cevap vermek doğru olmaz, sigortanızın şartlarına göre tazminat ödemesi de farklılık gösterir.

Ferdi Kaza Sigortası ve Hayat Sigortası Farkı Nedir?

Ferdi kaza sigortası, hayat sigortası ayrımı hakkında detaylar şöyledir:

 • Hayat sigortası her türlü ölümü teminat altına alır.
 • Ferdi kaza sigortası sadece kaza sonucu vefat riskini teminat altına alır.
 • Hayat sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden hasta olunduğunda yararlanılabilir.
 • Ferdi kaza sigortasında sağlık masraflarının karşılanması için bir kaza sonrasında fiziksel hasar almak gerekir.

Ferdi Kaza Sigortası İptali Mümkün mü?

Ferdi kaza sigortası poliçeni iptal edebilirsin ancak iptal süreci bütün sigorta şirketlerine göre değişebilir. Bu nedenle sözleşmende iptal ile ilgili olan şartları iyice öğrenmeli ve risk durumlarını da göz önünde bulundurmalısın. Ferdi kaza sigortası iptali ile ilgili tüm süreç ve şartlar sigorta sözleşmende yer alır. Eğer iptal işlemin onaylanırsa kalan günler için yaptırdığın primleri ödemelerin hesaplanarak sana iade edilir. 

Ferdi Kaza Sigortası Zamanaşımı Var mı? 

Ferdi kaza sigortalarında kaza geçirdikten sonraki 10 gün içinde sigorta şirketine başvuruda bulunman gerekir. Eğer 10 günü geçirirsen başvurun zaman aşımına girer ve sigorta şirketinden ödeme alamazsın. Bu nedenle kaza sonrasında sigorta şirketinden destek alman büyük önem taşır. 

Ferdi Kaza Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Ferdi kaza sigortası sorgulama yapabilmek için izleyebileceğin farklı yollar vardır. Poliçeni sorgulayarak poliçenin detaylarını, başlangıç-bitiş tarihlerini, sigorta şirketine ait bilgileri ve tazminat tutarını öğrenebilirsin. Ferdi kaza sigortası sorgulama için aşağıda sıralanan 3 farklı yoldan birini seçebilirsin.

 • E-Devlet ile poliçe sorgulama
 • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) ile poliçe sorgulama
 • Sigorta şirketin üzerinden poliçe sorgulama

Ferdi Kaza Sigortası Fiyatları 

Ferdi kaza sigorta fiyatları hesaplanırken yaşın ve mesleğin göz önünde bulundurulur. Ancak sigorta şirketleri genel şartlarına göre belirlenen feri kaza sigortasının primleri değişkenlik gösterir. Çünkü poliçe kapsamında yer alan teminatlar ile hasar tazminatı poliçenin fiyatlarının belirlenmesinde etkili olur.