Elektrikli Araç Nedir, Özellikleri ve Türleri Nelerdir?

tarafından
134
Elektrikli Araç Nedir, Özellikleri ve Türleri Nelerdir?

Günümüzde, dünya genelindeki pek çok otomobil üreticisi, kaynaklarının önemli bir kısmını elektrikli araç üretmeye ayırıyor. Her geçen gün daha da popülerleşen elektrikli araçlar, çevre dostu bir ulaşım yöntemi olarak öne çıkıyor. 

Fosil yakıt ile çalışan araçların sebep olduğu yüksek karbon salımı, iklim krizi başta olmak üzere pek çok çevresel soruna yol açıyor. Bu sorunların önüne geçmek için ise elektrikli araçların üretimi ve kullanımı küresel bir şekilde yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. Hem ülkeler hem de özel kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen bu yaygınlaştırma çabası ise bireylerin küresel ısınma ve iklim krizi hakkında bilgi sahibi olmasıyla başarıya ulaşıyor. Küresel teknoloji üreticileri daha kuvvetli, daha verimli elektrikli araçlar ve elektrikli araç bataryaları üretmeye başlıyor. Bütün bu çaba, yakın gelecekte fosil yakıt kullanan araçların ciddi ölçüde azalacağını bizlere gösteriyor. Elbette, elektrikli araç almak isteyen ya da almayı planlayan kişilerin aklında da çok sayıda soru bulunuyor. 

Bu içerik ile “Elektrikli araç nedir?” sorusunun yanıtını öğrenebilir, farklı elektrikli araç türleri ve elektrikli araba özellikleri hakkında bilgi edinebilir, aklındaki soru işaretlerini giderebilirsin.

Elektrikli Araç Nedir?

Elektrikli araç, ya da EV (Electric Vehicle), benzinli ve dizel otomobillerin aksine, hareket enerjisi üretmek için elektrikten faydalanan ulaşım araçlarıdır. Bu araçlar, yakıt tüketen otomobillerden farklı olarak içten yanmalı motorkullanmaz, hareket enerjisini bir elektrik motoru sayesinde üretir. Elektrikli araç türleri, farklı batarya çeşitlerine sahip olsalar da doğa dostu bir ulaşım yöntemi olma paydasında birleşirler.

İçten Yanmalı Motor Nedir?

İçten yanmalı motorlar, fosil yakıtın yanma odası adı verilen bir bölümünde yakılmasıyla çalışır. Yakma işlemi sırasında oluşan basınç, piston denen parçayı hareket ettirerek aracın çalışmasına olanak tanır. İçten yanmalı motorların verimli çalışması ve uzun ömürlü olması için doğru yakıt ikmali yapılması şarttır.

İçten yanmalı motorlarda kullanılan yakıt türleri ise şu şekildedir:

  • Benzin: Ham petrolün rafine edilmesiyle elde edilen bir yakıt çeşididir.
  • Mazot (Dizel yakıt): Yine ham petrolün rafine edilmesiyle elde edilen, benzinden kalınca bir yakıt çeşididir.
  • CNG (Sıkıştırılmış doğalgaz): Doğalgazın 2000-3600 psi basınca kadar sıkıştırılıp yakıt olarak kullanılan halidir.
  • LPG (Sıvılaştırılmış petrol gazı): Ham petrolün damıtılması esnasında doğalgazın ayrılması ile elde edilen, basınç altında sıvılaşan bir gaz yakıttır.

Elektrikli araba ne kadar yakar yazımızdan benzinle ya da dizelle çalışan araçlara göre elektrikli araçların enerji tüketimi nasıldır örnek hesaplamalarla öğrenebilirsin.

Elektrikli Arabalar Nasıl Çalışır?

İçten yanmalı motor kullanan arabalara kıyasla elektrikli araçlar daha basit bir yöntemle çalışır. Elektrikli araç çeşitleri, motorun çalışması için gereken enerjiyi bataryada bulunan elektrikten sağlar.

Bu araçlarda kullanılan motorlar, batarya tarafından sağlanan elektrik enerjisini kullanarak hareket eder ve yaşanan enerji kaybının fosil yakıtlara kıyasla daha düşük olduğu söylenebilir. Mekanik enerjinin herhangi bir ileticiye ihtiyaç duymadan elektrik enerjisine çevrilebilmesi de elektrik motorunun avantajları arasındadır. Elektrikle çalışan bu araçların şarj süreleri de değişiklik gösterebilir. Elektrikli araba kaç saatte şarj olur yazımızdan şarj süreleri hakkında detayları öğrenebilirsin.

Elektrikli Araç Çeşitleri Nelerdir?

“Elektrikli araç nedir?” dediğimizde tek bir araç çeşidinden söz etmediğimizi bilmeliyiz. Günümüzde, elektrik bataryalarına göre farklı elektrikli araç çeşitleri bulunur. Bunun sonucunda, elektrikli araç özellikleri de batarya çeşitlerine göre değişiklik gösterir.

Hibrit Araç

Hibrit arabalar, geleneksel araçlar ile EV araçlar arasında bir geçiş türüdür. Bu araçların giderek daha popüler bir hâle gelmesi, “Hibrit araba nedir?” sorusunun sorulmasına sebep olur. Bu tür araçlar, içten yanmalı motorun yanı sıra elektrik motoru da barındırır. Hibrit araçların ana enerji kaynağı akaryakıt olsa da içten yanmalı motorda üretilen enerjinin bir kısmı bağlı bulunduğu elektrik motoruna aktarılır. İlk kalkışta, dur-kalk sırasında, vites değiştirirken ya da düşük hızda elektrik motoru devreye girerek aracın daha az yakıt tüketmesini sağlar.

Plug-in Hibrit Araç

Plug-in hibrit araç, akaryakıt hazne girişinin yanı sıra şarj girişi de bulunan araçlardır. Hibrit araçlar gibi plug-in hibrit araçlarda da içten yanmalı motor ile elektrik motoru birbirinden bağımsız çalışabilir. Sürüş esnasından dönüşümlü bir şekilde devreye giren bu iki motor, aracın daha az yakıt harcamasını sağlar.

Özellikle uzun yola giden ve güzergahında benzin istasyonu bulunmayan kişiler için plug-in hibrit araçlar avantajlıdır. Akaryakıt deposunun boşalmasıyla birlikte devreye giren elektrik motoru, yolda kalma riskini en aza indirir. Ek olarak, içten yanmalı motorun yakıt kullanan araçlara ve hibrit arabalara kıyasla daha az devreye girmesi de çevreye verilen zararı azaltır.

Yakıt Hücresi Araçları

Diğer elektrikli araç çeşitlerinden oldukça farklı olan yakıt hücresi araçları, elektrik enerjisi üretmek için hidrojen gazı kullanır. Hidrojen gazını yakıt hücresinde oksijen ile birleştiren bu araçlar, ürettikleri elektriği motora göndererek aracın hareket etmesini sağlar. Bu teknoloji hâlâ gelişim aşamasındadır ve yakıt hücreli araçların yaygın kullanımı için hem teknolojik hem de altyapısal zorluklar hala mevcuttur.

Hidrojen gazının elektriğe dönüşümü esnasında motor yalnızca su ve ısı üretir, egzoz salımı yapmaz. Fakat, yakıt hücresi araçlarının tamamen çevreci olduğunu söylemek de zordur. Zira, hidrojenin üretimi esnasında açığa çıkan sera gazı, çevre kirliliği yaratabilir. Buna rağmen, yakıt hücresi araçları, benzinli ve dizel araçlara kıyasla çok daha az emisyon yaratır.

Her ne kadar hidrojen gazı ikmali gerektirse de hareket enerjisini tamamen elektrikten alması bu tip araçların tam elektrikli sayılmasına neden olur. 

Bataryalı Elektrikli Araç

Hibrit ve yakıt hücreli araçları geride bıraktığımıza göre “Bataryalı elektrikli araba nedir?” sorusuna gelebiliriz. Bu tür araçlar, elektrik motoruna güç vermek ve aracı hareket ettirmek için bataryadaki elektrikten faydalanır. Aracın bataryasında depolanan elektrik tükendiğinde ise aracı şarj etmek gerekir. Bataryalı elektrikli araçlar; evde, işyerlerinde ya da firmaların yerleştirdiği şarj istasyonlarında şarj edilebilir. Elektrikli araba nasıl şarj edilir yazımızdan da elektrikli arabaların şarj yöntemlerini öğrenebilirsin. Dizel ve benzinli araçlara göre çok daha karbon ayak izine sahip bataryalı elektrikli araçlar, uzun mesafeleri oldukça masrafsız bir şekilde katetebilir. 

Mazot, benzin ya da gaz ile çalışmayan bu araçlar, tam elektrikli olarak kabul edilir ve çevre için en zararsız taşıt türleri arasında yer alır. Egzozu bulunmayan ve içten yanmalı motor kullanan bu araçlar, karbon salımı yapmaz. Üstelik, güneş ya da rüzgâr enerjisinden faydalanarak şarj etme olanağı da hem araç sahipleri için hem de çevre için avantajlıdır. Elektrikli araçların şarj yöntemlerinden evde şarj konusunda merak ettiklerini elektrikli araba evde şarj edilir mi yazımızda bir araya getirdik, dilersen detaylara göz atabilirsin.

Elektrikli Araba Şarj Maliyeti Ne Kadardır?

Elektrikli araçların şarj maliyetleri arabanın marka modeline göre değişmektedir. Genel anlamda ise elektrik kWh saat üzerinden şarj maliyeti hesaplanır.  Batarya Kapasitesi x elektrik maliyeti şeklinde bir hesaplama mantığı vardır. Kendi aracınızın batarya kapasitesini ve birim başına maliyetini öğrenerek bu hesaplamayı yapabilirsin. Elektrikli araba şarj maliyeti ne kadar yazımızda kWh ve birim maliyetlere örnek hesaplamalar yaptık. İlgili yazımıza tıklayarak inceleyebilirsin.

Elektrikli Araç Kaskosu İle Hasarlara Karşı Bütçeni Koru!

Elektrikli araçlara özel olarak sunulan teminatlarıyla elektrikli araç kaskosu, birçok hasar riskine karşı bütçeni koruma altına alır. Hem aracın elektrikli olmasından bağımsız trafikte ya da park halinde aracının başına gelebilecek hasarlarda hem de elektrikle çalışmasından kaynaklı ortaya çıkabilecek sorunlarda masrafları karşılar. Elektrikli araç kasko fiyatları için teklif alarak ürünleri inceleyebilir, bütçene ve ihtiyaçlarına en uygun kaskoyu anında seçebilirsin.