Elektrikli Araba Şarj Maliyeti ve Fiyatları Ne Kadar?

tarafından
88
Elektrikli Araba Şarj Maliyeti ve Fiyatları Ne Kadar?

Günümüzde dizel içten yanmalı motorlu taşıtlar yavaş yavaş yerini elektrikli motorlara bırakmaktadır. Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de elektrikli araçlara talep, birçok etkenden dolayı günden güne artmaktadır. Çevre, ekonomi, kullanıcı alışkanlıkları gibi birçok faktör araç kullanımının yönelimini belirler.

İçten yanmalı motorların (benzin, motorin, LPG, doğalgaz, vs.) saldıkları karbondioksit emisyonunu azaltma adına elektrikli araçlar günümüzde çok büyük bir avantaj sağlar. Hem doğa dostu olmaları hem de maliyet anlamında yakıt kullanan arabalardan çok daha avantajlı olmaları, elektrikli otomobillerin çağımızın yeni araçları olacağını göstermektedir. Elbette diğer tüm araçlar gibi elektrikli araçların da ortaya çıkardığı belirli bir maliyet söz konusudur. Peki, baştan başa bir elektrikli araba şarj maliyeti nedir, şimdi bu soruyu yanıtlayalım. 

Elektrikli Araç Şarj Maliyetine Etki Eden Unsurlar

Elektrikli araçların maliyetine etki eden pek çok unsurdan söz etmek mümkündür. Elektrikli araçların KM başına elektrik maliyetini etki eden faktörleri sıralamak gerekirse:

 • Yol koşulları
 • Hava şartları
 • Sürüş alışkanlıkları
 • Lastikteki basınç faktörü
 • Araç içi özelliklerinin kullanım sıklığı

Elektrikli araçlar diğer benzinle veya dizelle çalışan araçlara göre farklı bir motor sistemine sahiptir. Bu açıdan şarj maliyetleri de dahil birçok özelliği farkılıdır. Elektrikli araç nedir yazımızdan aracın özellikleri ve türleri ile ilgili merak ettiklerini de öğrenebilirsin. 

Eve İş Yerleri İçin Elektrik Kullanımında Ortaya Çıkan Maliyetler

Evde kullanılan elektriğin maliyeti 2023 senesi için 240 KW’a kadar vergiler de dahil olmak üzere 1,74 TL’dir. 240 KW üzeri kullanımlarda 2,60 TL’lik bir tutar çıkmaktadır. 

AC Tip 2 Soketlerde Ortaya Çıkan Maliyetler

AC Tip 2 soketleri ev prizlerindeki akımları kapsar. Hem fiyat hem de enerji açısından daha ekonomik olsa da bu ev tipi elektrik akımlarında bataryalar çok daha yavaş dolmaktadır. Maliyetine baktığımızda KW başına ücret 3,50 TL – 4,00 TL arasında olmaktadır. Kilometreye vurduğumuzda ise KM başına maliyet ortalama 70-75 TL gibi bir rakama tekabül etmektedir. 

DC, CCS ve CHADEMO Soketlerde Ortaya Çıkan Maliyetler

DC, CCS ve CHADEMO şarj soketlerinin özelliği araçları yüksek hızda şarj edebilmesidir. Bunun için ise yüksek hızlı şarj istasyonlarından hizmet alınmalıdır. DC, CCS ve CHADEMO hızlı şarj soketlerindeki birim fiyatlara bakarsak:

 • 50 KW’a kadar şarj için 4 TL/dk
 • 30 KW-90 KW’a kadar şarj için 6,6 TL/dk
 • 90 KW ve üzeri için 8,9 TL/dk bir maliyet çıkmaktadır. 

Elektrikli Araç Evde Şarj Maliyeti Ne Kadar?

Elektrikli araçlar günümüzde evlerde de şarj olabilir. Ancak bilindiği gibi şarj istasyonlarının da maliyetleri vardır. Bu sebeple eve elektrikli aracınız için şarj cihazı taktırmayı düşünüyorsanız kurulum maliyetleri de dahil olmak üzere cihazın tüm parçalarını hesaba katmanız gerekir. 

Evde şarj maliyeti, tercih edilecek araca ve elektrik gücüne göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple öncelikle hangi fiyat aralığında bir elektrikli araç düşündüğünüzü net bir şekilde belirlemeli, ardından elektrikli araç şarj cihazı fiyatlarını araştırmanız gerekecektir. Evde şarj istasyonu kurmak isterseniz işçilik dahil maliyeti ortalama 18 bin TL’yi bulmaktadır. Elektrikli araba evde şarj edilir mi, nasıl edilir, ne kadar tutar gibi soruların için ilgili yazımıza tıklayarak göz atabilirsin.

Elektrikli Araç Şarj Fiyatları 2023

Elektrik araç şarj fiyatları elbette yıl geçtikçe artan maliyetlerle değişmektedir. Ayrıca alınacak olan arabanın markası, modeli de elektrikli araç şarj fiyatlarını etkileyecektir. Piller üzerinde depolanan elektrik kWh saat cinsinden görülebilir. Eğer elektrikli araç güncel şarjı hesaplamak isterseniz Batarya Kapasitesi X Elektrik Maliyeti şeklinde basit bir matematiksel hesap yapabilirsiniz.

Güncel elektrikli araç şarj fiyatları ise:

 • 1 Nisan 2023 itibarı ile geçerli olan fiyatlar göz önüne alındığında 240 kWh üzeri enerji tüketiminde bulunan araçlar için vergi dahil kWh başına 2,21 TL bir ücretlendirme söz konusudur.
 • İşyerleri için güncel maliyet ise 1 kWh/3,78 TL olarak düzenlenmiştir.  
 • 50-90 kW’lik bir DC istasyondaki dolum maliyeti ise tam dolum için 187,5 TL olarak düzenlenmiştir. 

Şarj maliyetleri kadar nasıl şarj edileceğini de merak ediyor olabilirsin, eğer henüz şarj etme yöntemleri hakkında bilgi almak istiyorsan elektrikli araba nasıl şarj edilir yazımızı okuyabilirsin.

Elektrikli Araç Aylık Şarj Maliyetleri 2023

Birim fiyattan giderleri hesapladığımıza göre bir de aylık maliyeti hesaplayalım. 88.5 kWh’lık batarya kapasitesi bir araçta evden dolum 575 TL iken şarj istasyonundan 2.000 TL’yi bulmaktadır. İşyerinden 990 TL civarında tutuyor. Benzinli araç ise 3.000 TL civarında seyreder. 90 kWh batarya kapasitesi bulunan aracı şarj etmek isterseniz maliyeti 720 TL’ye çıkmaktadır. Şu anda 50 litrelik bir aracın deposu 1000 TL gibi bir rakama doluyor. Yani 4’te 3’lük bir fark söz konusudur. Elektrikli araba ne kadar yakar yazımızdan örnekleriyle 100 KM’de elektrikli araçların ne kadar yaktığını öğrenebilirsin.

Elektrikli Araç Güvenli Mi?

Her şeyden önce elektrikli araçların bir priz kilitleme sistemi olduğunu belirtmek gerekir. Yani fişi çıkardığınızda ve araca bağladığınızda araç kilitlenir ve şarj bitene kadar kablo bağlı kalır.

Elektrikli araçlar konusunda merak edilen bir diğer nokta da şarj dolum hızının neden %80’den sonra yavaşladığıdır. Elektrikli araçlar %10 ya da %20’den %80’e olan dolumları normal hızda yaparken, %80’e geldikten sonra dolum hızı yavaşlar. Bunun sebebi, elektrikli araç bataryalarında bir koruma sistemi bulunmasıdır. Modele göre sona kalan %10 ya da %20’lik kısım çok daha yavaş dolabilir. Bu şarj süresinin uzunluğu elektrikli araçların güvenlik sisteminin bir parçası olarak düşünülebilir. Elektrikli araba kaç saatte şarj olur yazımızdan şarj süreleri hakkında merak ettiklerini öğrenebilirsin.

Elektrikli Araç Kaskosu İçin Teklifleri Karşılaştır!

Elektrikli araç kaskosu, hem normal genişletişmiş kasko sigortalarındaki ana ve ek teminatları kapsayabilirken hem de elektrikli araca özel teminatları içerir. Teminat kapsamları fiyatların farklı çıkmasına neden olur. Bu nedenle bütçene uygun elektrikli araç kasko fiyatları için hemen teklif al, teminatları karşılaştırarak ihtiyacına göre poliçeni seç.