Elektrikli Araba Ne Kadar Yakar?

tarafından
114
Elektrikli Araba Ne Kadar Yakar?

elektrikli araba ne kadar yakar

Fosil yakıtların çevreye verdiği zarar, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi ciddi ölçüde arttırmaktadır. Petrol ürünlerinin dünya genelinde azalması ve fiyatlarının pahalılaşması da pek çok sürücünün elektrikli araçlara yönelmesini sağlar. Bu yönelim, petrol ürünlerine yapılan zamlar sebebiyle ülkemizde de kendini göstermektedir. Benzine kıyasla daha uygun fiyatlı olan elektrik, sürücüler için bütçe dostu bir seçenek olarak ön plana çıkar. Peki, elektrikli araba ne kadar yakıyor? Gelin bu sorunun cevabını birlikte keşfedelim.

Elektrikli Araçlarda Yakıt Tüketimi Nasıldır?

Elektrikli araçlar, enerji kaynağı olarak elektrik kullanarak yakıttan tasarruf etme imkânı tanır. İçten yanmalı motor bulunmayan bu araçlar; elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştüren bir motor ve döner hareketli bir rotor aracılığıyla çalışır. Elektrikli araç nedir yazımızdan aracın özellikleri ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsin.

İçten yanmalı motorların tükettiği 1 litrelik benzinin elektrikli araçlardaki karşılığı 10 kWh şeklindedir. Bir elektrikli aracın 100 kilometre yol katetmek için tüketeceği ortalama enerji ise yaklaşık 18 kWh olarak hesaplanır. İçten yanmalı motor kullanan araçlarda ise aynı mesafede ortalama 6 ila 7 litre yakıt tüketilir. Bundan yola çıkarak elektrikli araçların yakıt kullanan araçlara kıyasla çok daha az enerji tüketerek çok daha uzun mesafe gidebildiğini söylemek mümkündür. 

KWh Nedir?

İngilizce kilowatt/hour – yani kilovatsaat – sözcüğünün kısaltması olan kWh, bir saat içerisinde üretilen ya da tüketilen elektrik enerjisini ifade eder. Bu kavram, “Elektrikli araba ne kadar yakar?” sorusuna yanıt vermemizi sağlar.

1 kWh Ne Kadar Tutar?

Elektrikli cihazların saat başı tükettiği enerjiyi hesaplamada kullanılan kWh, hanelere ve iş yerlerine göre farklı şekilde fiyatlandırılır. 2023 yılının son çeyreğinde 1 kWh birim elektrik tutarları aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

Ev Tüketicileri İş Yerleri
Düşük Kademe*  Yüksek Kademe Düşük Kademe  Yüksek Kademe
1,5017TL/kWh 2,2525TL/kWh 2,886TL/kW 3,848TL/kWh

 

* Düşük ve yüksek kademe, günlük elektrik tüketimine göre belirlenir. Günde 8 (ayda 240) kilovatsaatten düşük elektrik kullanan tüketiciler, düşük kademe grubuna dahildir. Bu sınırı aşan tüketiciler ise yüksek kademeden vergilendirilir.

Yukarıda bahsettiğimiz ev tüketicileri konusu, evde şarj nasıl olur, evde şarj maliyetleri ne kadar gibi soruları akla getirmiş olabilir. Elektrikli araba evde şarj edilir mi yazımızdan evde şarj hakkında merak ettiğin tüm bilgileri bulabilirsin.

Elektrikli Araba 100 KM’ de Ne Kadar Yakar?

“Elektrikli araç ne kadar yakar?” sorusunun cevabı, yukarıdaki verilere göre farklı biçimlerde verilebilir. Bir elektrikli araç, 100 kilometre yol için yaklaşık 18 kWh enerji harcar. Dolayısıyla, bu aracın ev tipi prizle şarj edilmesi, düşük tarifeden hesaplandığında, 27,03 Türk lirası tutar. Bu ücret yüksek kademede 40,54 Türk lirasına çıkar. 

Aynı araç, iş yeri olarak kayıtlı bir yerde şarj edilirse ise düşük kademede 51,94 Türk lirası, yüksek kademede 69,26 Türk lirası tutar. Dolayısıyla, “Elektrikli araba 100 km’de ne kadar yakar?” sorusunun cevabı en az 27,03 Türk lirası, en yüksek 69,26 Türk lirası olarak verilebilir.

Yukarıda sorduğumuz soruyu, “Elektrikli araba km’de ne kadar yakar?” şeklinde değiştirdiğimizde ise kilometre başına 0,18 kWh enerji tüketildiğini görürüz. Bu da aşağıdaki verilere ulaşmamızı sağlar:

  • Düşük kademe ev tüketicileri: 0,27 TL
  • Yüksek kademe ev tüketicileri: 0,40 TL
  • Düşük kademe iş yerleri: 0,51 TL
  • Yüksek kademe iş yerleri: 0,69 TL

Elektrikli arabanın şarj tüketmesi yani yakıt maliyeti yanında şarj maliyetleri de vardır. Elektrikli araba şarj maliyeti ne kadar yazımızdan şarj fiyatları hakkında bilgi alabilirsin.

Elektrikli Araçlar Yakıt Tüketen Araçlardan Daha Mı Hesaplıdır?

Elektrikli araç ne kadar yakar sorusunun cevabını aldık fakat bu araçların yakıt tüketen araçlara kıyasla daha avantajlı olup olmadığına da değinmeliyiz.

Yukarıdaki rakamlar göz önünde bulundurulduğunda, bir elektrikli aracın 100 kilometrede en düşük 27,03 Türk lirası, en yüksek 69,26 Türk lirası harcadığını söyleyebiliriz. Ortalama olarak elektrikli araba ne kadar yakar bulmak için bu iki rakamın ortalamasını alıp 48,14 sonucuna ulaşırız.

Yakıt tüketen araçlar ise 100 kilometrede 5 ila 7 litre arasında benzin harcar. Ekim 2023 benzin fiyatları yaklaşık 36.71 Türk lirasıdır. Bu da ortalama bir arabanın 100 kilometrede 183 ila 256 Türk lirası değerinde yakıt tükettiğini gösterir. İki rakamın ortalaması alındığında ise yakıt tüketen araçların 100 kilometrede ortalama 219,50 Türk lirası harcadığını söylemek mümkündür.

Bu hesaba bakarak sonucun oldukça açık olduğunu söyleyebiliriz; elektrikli araçlar, yakıt tüketen araçlara göre çok daha hesaplı ve avantajlıdır. Benzin ücretleri değişiklik gösterdiği için aynı mantıkla güncel benzin ücretlerini göz önüne alarak hesaplama yapabilirsin.

2023 Yılında Elektrikli Araç Şarj Ücreti Ne Kadar?

Elektrikli araçların avantajlarından birisi de farklı biçimlerde şarj edilebilme imkânı sunmasıdır. Elektrikli araç şarj etme işlemi evde, iş yerinde ya da kamuya açık bir istasyonda gerçekleştirilebilir. Özellikle evde elektrikli araç şarj etmek, maliyet açısından en düşük seçenektir.

Ancak, elektrikli aracı her zaman evde şarj etmek mümkün olmayabilir. Uzun yolda ya da evde şarj etme imkanının bulunmadığı durumlarda, şarj istasyonlarını kullanmak gerekebilir. Bu tür durumlarda, çoğu kişi, elektrikli araç şarj istasyonlarının ne kadar ücret aldığını merak eder. 2023 yılı için ortalama şarj istasyonu ücretleri aşağıdaki gibidir:

  • AC Tip 2 Soketler = 6,29 TL/kWh
  • 60 kW DC CCS = 7,45 TL/kWh
  • 120 ve 180 kW DC CCS, CHAdeMO = 7,99 TL/kWh

Peki şarj istasyonunda şarj edilen bir elektrikli araba 100 KM de ne kadar yakar? Aşağıdaki tablodan elektrikli araba km de ne kadar yakar görebiliriz:

Kilometre AC Tip 2 Soketler  DC Tip Soketler 
60 kW 120 ve 180 kW
Kilometre başına 1,13 TL  1,34 TL 1,43 TL
100 kilometrede 113,22 TL  134,10 TL  143 TL

 

Elektrikli araba nasıl şarj edilir yazımızdan şarj yöntemlerinin detaylarını öğrenebilirsin.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Nerelerde Bulunur?

Elektrikli araba ne kadar yakıyor öğrendiğimize göre şarj istasyonlarını nerelerde bulabileceğimize göz atabiliriz. Kamuya açık şarj istasyonları; çoğunlukla AVM’lerde, benzin istasyonlarında, otoparklarda ya da çarşılara yakın konumlarda bulunur. Şarj istasyonlarında aracını şarj ederken ne kadar sürede tamamlanacağı da önemlidir. Çünkü belirli bir zaman şarj istasyonunda beklemek gerekebilir. Elektrikli araba kaç saatte şarj olur yazımızdan süreler hakkında bilgi alarak yolcuğunu planlayabilirsin.

Türkiye Cumhuriyeti Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından geliştirilen Serbest Erişim Platformu-Şarj@TR programı sayesinde Türkiye çapındaki tüm istasyonları gerçek zamanlı olarak görüntülemek mümkündür.

2023 yılında, Türkiye’nin 81 ilinde, elektrikli araç şarj istasyonuna rastlamak mümkündür. En çok şarj istasyonu bulunan 10 ilimiz ise şu şekildedir:

1.    İstanbul – 2.200

2.    Ankara – 822

3.    Antalya – 682

4.    İzmir – 402

5.    Bursa – 357

6.    Muğla – 314

7.    Kayseri – 254

8.    Konya – 247

9.    Eskişehir – 178

10.  Afyonkarahisar – 140

Elektrikli Araç Kaskonu Yaptır, Bütçeni Koru!

Elektrikli araçlara özel teminatları olan kasko sigortalarını incelemeni öneririz. Elektrikli aracın şarj ekipmanlarını koruma, batarya pil teminatı gibi ek avantajlarla aracını hasar risklerine karşı koruma altına alır. Aynı zamanda çarpma, çarpılma, hırsızlık, ikame araç gibi standart kasko ürünlerinde olan ana ve ek teminatları da içerebilir. Poliçeler arasında seçim yapmak senin ihtiyaçlarına ve bütçene göre belirleyeceğin bir konudur. Bu nedenle geç olmadan elektrikli araç kasko fiyatları için teklif alıp, fiyat ve teminatları karşılaştırabilir, ihtiyaçlarına en uygun olanı seçebilirsin.