Başkasının Aracıyla Yapılan Kazayı Kasko Karşılar mı?

tarafından
84
Başkasının Aracıyla Yapılan Kazayı Kasko Karşılar mı?

emanet halinde hasar gören aracın kaskosu

Zaman zaman ailenden veya dostlarından biri arabanı kullanabilir. Belki biraz şanssızlık, belki de sürücünün kısa süreli dikkat dağınıklığı nedeniyle de bu sırada aracın zarar görebilir.  Kasko Sigortası olanların oldukça merak ettiği konulardan biri “Aracımı başkası kullanırken hasar oluştu, kasko karşılar mı?” sorusudur. O halde bu soruyu yanıtlayalım. 

Aracı Başkası Kullanırsa Kasko Hasarı Karşılar mı?

Aracı başkası kullanırsa kasko hasarı karşılayabilir, bu durum teminat kapsamına göre değişebilir. İşte, bu noktada kasko poliçende belirtilen teminatlar oldukça önemli. Çünkü poliçeyi düzenlerken risklere göre teminat ekletmen gerekir. Tercih edeceğin teminatlar, hasar anında sana verilecek hizmetleri ve sunulacak güvenceleri kapsar.

Bu teminatlar kapsamında, aracını başkası kullanırken aldığı hasarı kasko karşılar. Ancak bunun için bazı şartları yerine getirmek gerekir. Şimdi şartları inceleyelim.

Kaskolu Aracı Başkasının Kullanması Durumunda Hasar Ödeme Şartları

  • Sürücünün trafik kurallarına uyması, alkollü olmaması ve uyuşturucu gibi maddeler kullanmamış olması
  • Kasko Sigortası poliçesinde “tek sürücü indirimi” olmaması
  • Kasko sigortası poliçesinde çift sürücü indirimi varsa 3.kişinin kullanmamış olması

Peki, tek ve çift sürücü indirimi ne anlama geliyor?

Kaskoda “Tek Sürücü İndirimi” Nedir?

Kaskoda tek sürücü indirimi, kasko yaptıracak kişinin aracını sadece kendisinin kullanacağı durumlarda alınabilir. Aracını sadece senin kullandığın durumlarda oluşacak hasarlara karşı tam güvence sağlamış olursun. Eğer tek sürücü beyanına aykırı olarak aracı başkası kullanırken kaza yapılması durumunda tek sürücü indirimi oranında hasar tazminatından kesinti uygulanır. Yani hasarın bir kısmını sigorta şirketi, kalan kısmını sürücünün kendisi üstlenir ve indirim oranı kadar hasar tazmin ücreti öder. Kaskoda muafiyet konusu hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek istersen “Sigortada Muafiyet Nedir, Neyi Amaçlar?” başlıklı yazımıza göz atabilirsin.

Kaskoda Çift Sürücü İndirimi Nedir?

Çift sürücü indirimi de aracı sadece sigortalının ve onun belirlediği ikinci kişinin kullanması durumunda kaskonun hasar ödemesi yapmasını ifade eder. 2.sürücünün poliçeye ekletilmesi için 30 yaş üstü ve 3 yıllık sürücü belgesi sahibi bir kişi olması gerekmektedir.

Örneğin aracını sen ve eşin sürüyorsa çift sürücü indirimini kullanarak kaskonu daha uygun primle yaptırabilirsin. Eğer belirtilen iki kişi dışında aracı başkası kullanır ve hasar oluşursa kasko çift sürücü indirimi oranında hasar tazminatından kesinti yapar.

Kasko Sigortası ile Aracınızın Masraflarını Güvence Altına Alın

Aracın için hala bir Kasko Sigortası’na sahip değilseniz en kısa sürede Sigortam.net üzerinden bütçenize en uygun kasko poliçesini düzenleyebilirsin. Yapman gereken tek şey kasko sigortası teklifi sayfamıza göz atmak. Ayrıca 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı da arayabilirsin.