Araç Satışında Kasko Devri Ne Olur?

tarafından
75
Araç Satışında Kasko Devri Ne Olur?

araç satışında kasko devri

Özellikle trafiğin yoğun olduğu vakitlerde sıklıkla trafik kazaları yaşanabiliyor ve bu kazalar ciddi hasarlara yol açabiliyor. Beklenmeyen bir durumda alınan bu hasarlar da bütçeni ciddi anlamda zora sokabiliyor. Böyle bir durumda ihtiyacın olan güvence ise Kasko Sigortası.

Aracına Kasko Sigortası yaptıran ya da yaptırmayı düşünenler sıklıkla “Kasko yeni araca devredilir mi?” ya da “Vefat durumunda kasko ne olur?” gibi sorular sorar. Ancak söz konusu soruları cevaplamadan önce “Kasko Sigortası Nedir?” ve “Genel kasko şartları nelerdir?” yanıtlamakta fayda var.

Kasko Sigortası Nedir? Genel Şartları Nelerdir?

Kasko Sigortası basit tanımıyla aracınızın sürüş anında ya da park halinde aldığı hasarı poliçe teminatları ve limitleri dahilinde poliçenin düzenlendiği günden itibaren 1 yıl boyunca güvence altına alan bir sigorta türüdür. Bu durumda “Zorunlu Trafik Sigortası ile farkı ne?” diye sorabilirsin. Trafik sigortasını kasko ile karıştırmamak önemli. Trafik sigortası, olası bir kazada karşı tarafın alacağı maddi zararı karşılayan ve yaptırılması kanunen zorunlu olan bir sigortadır. Kasko ile trafik sigortası arasındaki farkları detaylı bir şekilde öğrenmek istersen “Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar” başlıklı yazımızı okuyabilirsin.

Kasko Sigortası’nın teminat ve limitleri oldukça esnektir. Ancak kasko ana teminatları sabittir ve alacağın kasko türü ile teminatları, bu ana teminatlar ve gerekiyorsa ek teminatlar etrafında belirlenir. Kasko ana teminatlarını ise aracın yanması, aracın kendisinin ya da bir parçasının çalınması, trafikte bir aracın sana çarpması ya da bir araçla çarpışman şeklinde açıklamak mümkün. 

Peki, kasko poliçesi yaptırdın ve 1 yıl dolmadan poliçeyi iptal etmek ya da devretmek istedin. Bu durumda devir ya da poliçe iptali mümkün müdür? Poliçe iptalini gerekli kılan bazı haller vardır.

Aracın Satılması Halinde Kasko İptali

Araç sahibi, 1 yıl dolmadan kaskolu aracını satmak isterse bu durumunda araç sahibine ait kasko poliçesi iptal edilir. Poliçenin geçerli olduğu 1 yıldan geriye kalan gün sayısının yani sigortanın işlemediği günlerin kasko primi hesaplanır ve kasko sahibine ücret iadesi yapılır. Yani kasko poliçesi alıcıya devrilmez. Aracın yeni sahibi, aldığı araca yeni kasko poliçesi yaptırmak için acenteden kasko teklifi alabilir. Kasko iptali hakkında detaylı bilgi almak için yazımıza göz atabilirsin. 

Kasko poliçesi düzenlenirken kasko sigortası hasarsızlık indiriminin olup olmadığını öğrenmek ve poliçede belirtilen teminatları ve limitleri dikkatlice okumak önemli. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak istersen “Kasko Poliçesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli” başlıklı yazımızı okuyabilirsin.

Peki, Kasko Sigortalı aracını sattıktan sonra yeni aldığınız araca sigortanı devretmeniz mümkün mü? “Yeni araç alımında kasko devri işlemi yapılır mı?” sorusunu cevaplayalım.

Yeni Araç Alımında Kasko Devri İşlemi

Sahip olduğun kasko poliçesini işlem yapmadan devretmen mümkün değil. Bunun için iki seçenek mevcut:

İlk seçenekte var olan poliçeni iptal edip ardından poliçede işlenmeyen günler için acenteden prim hesaplaması yaptırarak para iadesi talep edebilirsin. Aldığın yeni araç için de sigorta şirketiyle yeni bir kasko poliçesi düzenleyebilirsin.

Bunun dışında poliçeni iptal ettirmeden de yeni aracına kasko yaptırman mümkün. Sigorta şirketi tarafından, sattığın araç ile aldığın araç arasındaki kasko değeri hesaplama işlemi ile önceden hazırlamış olduğun poliçeye ek belgeler hazırlanabilir. Böylece gerekiyorsa ek primleri ödeyerek sigortanın devamlılığını sağlayabilirsin. Ayrıca merak ediyorsan araç alımı ve satımı konusunda püf noktalar nelerdir yazımızdan öğrenebilirsin.

Araç Sahibinin Vefatı Durumunda Kasko İptali

Kasko Sigortası iptalini mümkün kılan durumlardan biri de aracın ruhsat sahibinin vefatıdır. Araç sahibi vefat ederse poliçesi iptal edilir. Arabanın geçtiği mirasçıların kendileri için yeni ve ayrı bir kasko poliçesi düzenlemesi gerekir.

Kasko Sigortası ile Aracını Güvence Altına Al

Trafikte başına ne gibi olumsuzlukların gelebileceğini bilemezsin. Trafik kazalarının ve doğal afetlerin aracına verdiği zarar veya park halinde aracının alabileceği herhangi bir hasar, ciddi kayıplara yol açabilir.

Bu açıdan düşünüldüğünde aracını güvence altına almak için bir Kasko Sigortası poliçesi yaptırman önemli. İlk defa kasko alacaksan ya da kasko yenileme işlemi yapacaksan kasko teklifi alabilir, kasko yenilemesi dilersen kasko poliçesi satın alabilirsin.