Araç Satışı Sonrası Zorunlu Trafik Sigortasına Ne Olur?

tarafından
121
Araç Satışı Sonrası Zorunlu Trafik Sigortasına Ne Olur?

araç satışı sonrası trafik sigortası

Yasalar ve yönetmeliklerle desteklenen Zorunlu Trafik Sigortası, güvenli seyahatin gerekliliklerini karşılar. Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırmamanın ağır yaptırımları olsa da bu sigortayı yaptırmayan çok sayıda araç sahibi olduğu bilinen bir gerçek. Ancak sigorta bilincinin yaygınlaşması ve sürücülerin bilinçlenmesi ile trafik sigortasına sahip araç sayısı da artış gösterebilir.

Tabii bu sigorta ile ilgili bilinmeyen birçok nokta var.Araç satışı sonrası Zorunlu Trafik Sigortasının akıbeti ve ödenen primlerin ne olacağı, araç alım satımında en merak edilen konuların başında gelir. Sigorta aracın yeni sahibine mi devredilecek, yoksa sigorta iptal mi edilecek? Bu soruların cevaplarını senin için bir araya getirdik.

Araç Satışı Sonrası Sigorta Yaptırma 

Araç sahibinin aracını sattıktan sonra prim iadesi alabilmesi için ise sigorta şirketine 10 gün içinde bildirimde bulunması gerekir. Her iki durumda da belirlenen sürelerde, araç sahibinin aracını sattığı zaman noterde düzenlenen tarihi baz alınır. Sigortalının değiştiği her durumda mevcut sözleşme, değişim tarihi itibarıyla kendiliğinden sona erer ve ilgiliye gün esasına göre prim iadesi yapılır.

Peki, yeni alınan aracın trafik sigortası kaç gün içinde yapılmalı? Yani sigortasız araç kullanma süresi ne kadardır? Mevcut sözleşme, sigortalının değiştiği tarihten itibaren 15 gün süresince herhangi bir işleme gerek kalmaksızın ve prim ödemeksizin, aracın yeni sahibi için sözleşme yapılana kadar geçerli olur.

Eğer araç satılmadan ikinci bir araç alınırsa yani üzerine araç varken 2. bir araç alındıysa onun da trafik sigortasının ayrıca yaptırılması gerekir. 2.araç sigortası yüksek çıkar mı, primi nasıl etkilenir bu yazımızı tıklayarak detaylarıyla öğrenebilirsin.

Araç Satıldıktan Sonra Trafik Sigortası Primlerine Ne Olur?

Aracın el değiştirmesi halinde sürücülerin kafasına takılan bir soru işareti de 1 yıllık ödenen trafik sigortası primlerinin yanıp yanmadığı. Trafik sigortası genel şartlarına göre sigorta şirketi; araç değişikliği ve satışı halinde poliçenin kalan süresini baz alır ve buna göre primleri hesaplayarak iade eder. Yani poliçe vadesine kadar olan gün sayısı hesaplanarak prim iadesi yapılır.

Yeni trafik sigortası genel şartları gereğince araç sahibinin, aracı satıldıktan sonra noter satış sözleşmesi ile poliçesini iptal ettirmesi gerekiyor. Eğer poliçeni iptal edilmesini talep edersen sigorta şirketi kalan günlerin prim tutarını sana iade etmekle yükümlüdür. Yeni araç için ise yeni poliçe düzenlenmelidir. Trafik sigortası iptali ve iadesi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

Araç Sahibi Değişiminde Trafik Sigortası Kaç Gün İçinde Yaptırılmalıdır?

Her araç için yaptırılması zorunlu tutulan trafik sigortaları, araç satışında düşünülmesi gereken bir konu. Özellikle aracı alacak kişilerin yeni bir trafik poliçesi düzenletmeyi unutmaması gerekir. Geciktirilen veya yapılmayan trafik sigortaları kişilerin bütçesinde ekstra bir gidere sebep olur. Sahibinden araç alan sürücüler, trafik sigortasının devam ettiğini düşünebilir, ancak Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası genel şartlarınca trafik sigortaları araç satışından bir süre sonra geçerliliğini yitirir.

  • İkinci el araç alınması durumunda, aracın el değiştirdiği tarihten itibaren -herhangi bir işleme gerek kalmadan ve prim ödemek zorunda olmadan- 15 gün boyunca trafik sigortası yürürlükte kalır. Böylece 2. el aracın yeni sahibi, tekrar araç sigortası yaptırmak için zaman kazanır. Bu düzenleme sayesinde 3. kişiler korunurken aracı devralan kişi için ek prim almadan mevcut poliçenin teminat vermesi amaçlanır.
  • Sıfır araçlarda ise durum biraz farklı. İlk defa trafiğe çıkacak olan araçlara, satın alındıkları tarihte sigorta yaptırılması gerekir. Sıfır araç kasko hakkında detaylı bilgi alabilirsin.

Hatırlatmakta fayda var: Trafik sigortası 3. kişilere verilen hasarları karşılar, ancak kendi aracına hasar meydana geldiğinde sigortanın karşılamasını istiyorsan kasko sigortası yaptırman gerekir. Detaylı bilgi ve teklif almak için Araç Kasko Sigortası sayfamızı ziyaret edebilir, 7/24 hasar destek işlemleri için de detaylı bilgi alabilirsin.

Araç Sahibi Değişiminde Trafik Sigortası Belirlenen Sürede Yapılmazsa Ne Olur?

Trafik sigortası zorunlu bir trafik sigortası olduğu için yaptırılmadığı durumlarda uygulanan bazı yaptırımlar vardır. Eğer yeni araç sahibi 15 günün sonunda trafik sigortasını yaptırmazsa aracı trafikten men edilir ve park alanına çekilir. Sonrasında araç sahibinin arabasına kavuşması için bu cezaları ödemesi ve Zorunlu Trafik Sigortası yaptırması gerekir. Satış sonrası trafik sigortası yenileme işlemleri cezalardan muaf olmak adına oldukça önemlidir.

Trafik sigortası cezalarıyla ilgili daha fazla bilgi almak istersen Trafik Sigortası Cezası ve Kapsamları yazımızı okuyabilirsin.

Sigortasız Araç Satılır mı?

Trafik sigortası olmayan araç satılamaz. Noterde satış işlemleri sırasında sigortasız aracın satışı gerçekleştirilmez. Zorunlu olan trafik sigortasının satış anında yaptırılmış olması gerekir. Eğer trafik sigortası poliçe dönemi bittikten sonra araç satılıyorsa yeniden sigorta yaptırılarak satış sonrasında hemen iptal ettirilebilir. Trafik sigortası iptali hakkında yazımızdan bilgi alabilirsin.

Trafik Sigortanı Sigortam.net’ten Yaptır!

Aracınıza trafik sigortasını internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yaptırabileceğinizi biliyor muydun? Sigorta şirketlerinden ayrı ayrı teklif almak yerine Sigortam.net‘ten online olarak teklif alabilir, tek bir ekrandan teklifleri karşılaştırabilme avantajından yararlanabilirsin. Bu sayede  bütçene en uygun trafik sigortasına 2 dakikada ulaşabilirsin. Kısacası en uygun zorunlu trafik sigortası Sigortam.net’te!