Araç Kilometre Düşürme Cezası Nedir? Yaptırımları Nelerdir?

tarafından
62
Araç Kilometre Düşürme Cezası Nedir? Yaptırımları Nelerdir?

İkinci el araç satın alma söz konusu olduğunda dikkat edilen önemli konulardan biri de araç kilometre değeridir. Aracın 2. el piyasasındaki değerini belirlemede önemli bir etken olan araç kilometresi, yasa dışı bir şekilde düşürüldüğünde cezaya tabidir.

araç km cezası

Araç Kilometre Düşürme Cezası Nedir?

Bazı araç sahipleri, satacakları aracın 2. el piyasa değerini arttırmak için yasa dışı yollarla araçlarının kilometre değerini düşürüyor. Aracın gerçek kilometre değerini gizlemek adına kilometre düşürme işlemini yapan bu kişilere ise bir yaptırım uygulanıyor.

Yargıtay tarafından açıklanan karara göre ikinci el araç kilometre düşürme işlemi, dolandırıcılık suçu kapsamında değerlendiriliyor. Aracın kilometresinin düşürüldüğü tespit edilirse satıcıya 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılabiliyor. Peki, aracın kilometresini bu kadar önemli yapan şey ne?

Araçta Kilometre Neden Önemli?

Her makinede olduğu gibi otomobillerin de bir kullanım ömrü var. Araçtaki motor, debriyaj gibi araç iç sistemlerinin kullanım ömrü düşünüldüğünde yüksek kilometre yapmış araçların düşük kilometre yapmış araçlara göre daha yıpranmış olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenle kilometre değeri, aracın aslında ne kadar yıpranmış olabileceğini gösteriyor. Haliyle benzer şartlarda olan iki araçtan, kilometresi fazla olan aracın 2. el piyasa değeri daha düşük olabiliyor.  

Aracı Satan Kişinin Beyanı Önemli mi?

Kilometresi düşürülmüş araç alımı konusunda en çok merak edilen konulardan biri de aracı satan kişinin beyanının önemli olup olmadığıdır. Aracı satan kişinin beyanı, ancak kendisi de ikinci el olarak aldıysa mümkündür. Bu noktada önemli olan şudur:

Yasal olmayan şekilde kilometresi düşürülen bir otomobili ikinci elden satın alan bir kişi; bu konudan habersiz ya da konu hakkında yanlış bilgilendirilmiş olabilir. Bu durumda satıcıya cezai işlemin uygulanmaması için satıcının, aracı alırkenki kilometre değerini belgelemesi gerekir.

Araç Kilometresinin Düşürüldüğünü Nasıl Anlarız?

İkinci el araç alırken aracın ne kadar kilometre yaptığını bilmek önemli. Bunu öğrenmek için araç alımı öncesinde kilometre verileri hakkında sorgulama yapman gerekir. Gerçek kilometre değerini öğrenmek için ise aracın üzerindeki şasi numarası ile tramer sorgulaması yapabilirsin.

Ek olarak araç plaka no veya araç şasi numarasını kullanarak PTT üzerinden sorgulama işlemi de yapılabilir. Bu sayede araçta km düşürme durumu varsa aracın muayene kaydından kilometre değerinin doğru olup olmadığı sonucuna varabilirsin. Trafik cezaları hakkında da detaylı bilgi alabilirsin.

Kasko Sigortası ile Aracınızı Güvence Altına Alın

İkinci el araç almak bazen birçok problemi beraberinde getirebiliyor. Sadece aracın kilometre değeri değil, birçok araç parçası için satıcıdan aldığın bilgiler yanlış veya eksik olabilir ya da sahip olduğun aracın kronik bir sorunu olabilir. Bu riskleri minimuma indirmek için ise ekspertiz raporu talep edebilirsin. En ucuz kasko sigorta teklifleri için adresimizi ziyaret etmeyi unutma.

Ayrıca aracınız olası bir kazada alacağı hasarı güvence altına almak için de Kasko Sigortası yaptırmanı öneririz. Kolay bir şekilde Sigortam.net üzerinden Kasko Sigortası teklifi alabilirsin.